دلایل کمبود کلسیم چیست

0
4202

کلسیم برای تقویت و استحکام استخوان ها بسیار مهم و ضروری می باشد، اما اگر کلسیم کافی و مورد نیاز بدن تان را دریافت نکنید این امر حتی می تواند به پوکی استخوان نیز منجر شود. اگر هر یک از علائمی که در ادامه آمده اند را در خود مشاهده می کنید، احتمالا کمبود کلسیم شدید دارید. با گیاه یاب همراه شوید تا دلایل کمبود کلسیم را بررسی کنیم.

دلایل کمبود کلسیم

از پنیر توفو استفاده نمی کنید

اگر شما عاشق گوشت هستید، ممکن است تاکنون حتی لب هم به پنیر توفو (tofu) نزده باشید، اما اکنون وقت آن رسیده که در این امر تجدید نظر کنید. این پنیر آسیایی نه تنها سرشار از پروتئین می باشد، بلکه ارزشی معادل ۴۰ درصد از کلسیم مورد نیاز روزانه ی بدن شما را نیز در بردارد. اگر شما نمی خواهید (و یا نمی توانید) مقدار زیادی لبنیات مصرف کنید (مثلا به لاکتوز حساسیت دارید)، استفاده از این پنیر راهی مناسب برای جبران مصرف کلسیم می باشد.

در یک حادثه ی کوچک، استخوان تان می شکند

اگر در یک سقوط بسیار کوچک و سطحی مچ دست تان شکسته است، بدین معنی ست که به دلیل کمبود کلسیم استخوان هایتان ضعیف و شکننده شده اند. افراد، معمولا در سن ۳۰ سالگی به حداکثر توده ی استخوانی خود می رسند و از آن پس استخوان ها به تدریج کلسیم خود را از دست می دهند و دیگر نمی توانید آن را جبران کنید. Shira Sussi –متخصص تغذیه در بیمارستان پروتستانی نیویورک در شهر نیویورک می گوید :” این مسئله بسیار اهمیت دارد که در خون تان کلسیم کافی داشته باشید تا بدن تان به جای استفاده از استخوان ها برای آزاد کردن آن، از این ذخیره ی مواد معدنی استفاده کند. استفاده از مواد غذایی حاوی کلسیم و یا مکمل های کلسیم می تواند به این امر کمک کند.” شکستگی استخوان ها بخصوص در زنان پس از یائسگی بسیار رایج می باشد.

شما فقط ماهی تازه می خورید

ماهی های کنسروی چیزی دارند که اکثر ماهی های تازه آن را ندارند: استخوان های خوراکی. Shira Sussi می گوید :” چیزی که من همیشه می گویم این است که مردم از ماهی های کنسروی مانند ساردین و سالمون به میزان کافی استفاده نمی کنند.” در حقیقت شما این استخوان های کنسرو را می خورید، اما آن ها به قدری کوچک و نرم هستند که بدون این که در گلو گیر کنند، همه ی کلسیمی که در بردارند را وارد بدن تان می کنند. صدف خوراکی که معمولا به صورت قوطی کنسروی و یا در شیشه یافت می شود، می تواند منبعی سرشار از کلسیم محسوب شود. نخوردن کنسرو ماهی میتواند از دلایل کمبود کلسیم باشد.

عضلات تان دچار گرفتگی می شوند

یک مرتبه گرفتگی عضلات، هشداری مبنی بر بیماری محسوب نمی شود؛ اما اگر این روند ادامه داشته باشد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است از دلایل کمبود کلسیم باشد. با این که کمبود کلسیم کوتاه مدت ممکن است هیچ علائم فیزیکی از خود نشان ندهد، اما کمبود مزمن کلسیم باعث گرفتگی عضلات، انقباض و مشکلات عمومی بدن می شود؛ زیرا مواد معدنی به حرکت عضلات کمک زیادی می کنند. Shira Sussi می گوید: “میزان مصرف کلسیم هیچ گاه نباید به حدی کم شود که دچار این علائم شوید. زیرا این علائم نشان دهنده ی کمبود کلسیم مزمن می باشند.”

از مواد تکراری در سالاد هایتان استفاده می کنید

اگر شما فقط از کاهو در سالاد هایتان استفاده می کنید، بهتر است کلم را هم به آن بیافزایید. سبزیجاتی که دارای برگ سبز تیره هستند – مانند کلم، کلم برگ، خردل، چغندر برگی و شلغم، سرشار از کلسیم، ویتامین A و ویتامین C می باشند. باک چوی (نوعی کلم برگ چینی) – که یک سبزی آسیایی معتدل است نیز منبع خوبی برای کلسیم محسوب می شود. Shira Sussi می گوید :” هنگامی که غذایی کلسیم بیشتری داشته باشد، میزان جذب آن غذا نیز تا حدودی افزایش پیدا می کند.”

شما مکمل ها را با شکم خالی می خورید

اگر شما مکمل های کلسیم را پیش از صبحانه و روی شکم خالی بخورید باز هم تاثیر دارند، اما اگر آن ها را پس از غذا مصرف کنید تاثیر بیشتری خواهند داشت و جذب مواد در بدن را افزایش می دهند. همچنین شما باید این مکمل ها را همراه با مکمل های ویتامین D استفاده کنید، زیرا کلسیم باید به درستی جذب شود. Shira Sussi می گوید :” مکمل هایتان را با اندکی چربی – مانند شیر بدون خامه و یا آوکادو بخورید. ویتامین D یک حلال چربی است ؛ بنابراین مقداری چربی می تواند به جذب مواد کمک کند.”

فشار خون بالایی دارید

با اینکه علاوه بر کمبود کلسیم، فشار خون بالا و دلایل دیگری نیز می تواند داشته باشد، اما برخی بررسی ها نشان داده اند که مصرف مقدار کلسیم توصیه شده باعث کاهش خطر فشار خون بالا می شود (طبق گفته های موسسه ی ملی سلامت). سعی کنید از رژیمی استفاده کنید که در بردارنده ی مواد غذایی سرشار از کلسیم باشد – مانند لبنیات، بادام یا جوز برزیلی، و سبزیجاتی مانند بروکلی و کلم.

منبعrd.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید