۸۰ هزار ایرانی مبتلا به MS هستند/ زنان ۴ برابر مردان درگیر بیماری

0
186

دبیر سیزدهمین کنگره MS با اشاره به اینکه ۸۰ هزار ایرانی مبتلا به بیماری MS هستند،‌گفت: امروزه خوشبختانه این بیماری کاملاً قابل کنترل است.

 بیماری Ms

به گزارش گیاه یاب به نقل از خبرگزاری فارس ، عبدالرضا ناصرمقدسی در نشست خبری که در ارتباط با سیزدهمین کنگره MS ایران برگزار شد اظهار داشت:‌این کنگره ۱۹ تا ۲۱ آبان ماه جاری در هتل المپیک تهران به مدت سه روز اجرا می‌شود و هدف اصلی آن جنبه آموزشی و ارتقاء اطلاعات پزشکان نسبت به درمان‌های جدید MS است.

وی با اشاره به اینکه سخنرانانی از کشورهای ترکیه، لبنان، آلمان، انگلیس و آمریکا در این کنگره حضور دارند، افزود: موضوعاتی همچون روان‌درمانی، فیزیوتراپی، تغذیه و … در این کنگره مدنظر قرار گرفته و میان حاضران در این زمینه‌ها سخنرانی می‌شود.

دبیر سیزدهمین کنگره MS با بیان اینکه در حال حاضر ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر در کشور مبتلا به MS بوده و در سال‌های اخیر به این میزان افزوده شده است، گفت: دلیل این افزایش آمار مشخص نیست ولی عواملی همچون کمبود ویتامین D، افزایش مصرف دخانیات و ژنتیک در بروز آن بسیار دخالت دارند.

ناصرمقدسی بیان کرد: البته آمار MS تنها در ایران بیشتر نشده بلکه در جهانی همین طور است و امروزه یک بیماری مدرن به شمار می‌رود، چرا که دیگر شاهد بروز بیماری‌هایی همچون طاعون و وبا به میزان زیاد نیستیم و دسته‌های جدیدی از بیماری‌های  خودایمنی در جهان شایع شده است.

وی با اشاره به اینکه شیوع MS در زنان حدود ۴ برابر مردان است،‌گفت: این بیماری سن ابتلای آن بیشتر ۲۶ سال بوده و در ایران نیز پیش‌بینی می‌شود بیشترین آمارها مربوط به تهران و اصفهان باشد.

دبیر سیزدهمین کنگره MS اضافه کرد: امروزه در کشور دچار MS فوبیا شده‌ایم و در جامعه مردم هر علامتی را به MS ربط می‌دهند و این مسئله باعث ویزیت از بیماران به دلیل MS شده است.

ناصرمقدسی گزگز انگشتان دست یا پا را از جمله نشانه‌های احتمالی ابتلا به MS برشمرد و گفت: البته هر علامتی باید حداقل ۲۴ ساعت طول بکشد تا پس از آن موضوع را بررسی کنیم، بنابر این مردم باید هوشیار باشند که MS بیماری ترسناکی نیست و ما بیشتر از MS در جامعه از فقر فرهنگی آن رنج می‌‌بریم.

وی گفت: ضعف مطالعه انگل مرگباری است که جامعه امروز ما را در برگرفته و این در حالی است که باید توجه داشت MS کاملاً‌ قابل درمان است و دیگر نباید فرد مبتلا دچار ناتوانی شود و اگر بیماری وارد فاز پیشرونده نشده باشد احتمال بازگشت بینایی و مسائل مختلف در بیمار وجود دارد.

دبیر سیزدهمین کنگره MS در مورد داروهای این بیماران گفت:‌خوشبختانه اکنون کیفیت داروهای خارجی و داخلی برابر است و این مسئله هزینه بیماران را کاهش داده البته اکنون در جامعه برای این بیماران مشکل بیمه‌ای داریم و برخی از داروهای خارجی با قیمت ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان هزینه تحت پوشش بیمه نیست و داروهای داخلی قیمت ۱۰۰ تا ۱۴۰ هزار تومانی داشته و امیدواریم دولت لایحه‌ای را در این زمینه اختصاص دهد تا مشکلات بیماران کاهش یابد.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید