۶ خاصیت بابونه که باید بدانید

0
218

مطالعات بسیاری پیرامون خاصیت بابونه انجام شده است که همگی اشاره به فواید فوق‌العاده‌ی این گیاه دارند. متاسفانه بسیاری از مردم بابونه را فراموش کرده‌اند و کمتر از آن استفاده می‌کنند. امیدواریم این نوشتار نوعی یادآوری باشد برای اینکه دوباره بابونه را وارد زندگی خود کنید و از خواص بی‌نظیر آن بهره‌مند گردید.

خاصیت بابونه

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» در ادامه قصد داریم ۶ خاصیت بابونه که هرکسی باید از آن مطلع باشد را معرفی کنیم.

خواص ضدمیکروبی برای دهان و دندان

ترکیبات ضدمیکروبی بابونه با باکتری‌های مضر دهان و دندان مقابله میکند و از بروز عفونت‌های مختلف این بخش از بدن پیشگیری می‌کند. در واقع مواد موجود در گل بابونه بسیار برای بهداشت دهان و دندان مفید بوده و میکروب‌های آن را از بین می‌برند.

دهان‌شویه برای زخم‌های دهان

مطالعات نشان داده‌اند که دهان‌شویه‌های ساخته شده از گل بابونه می‌توانند اثر مثبتی در درمان زخم‌های دهانی داشته باشند و درد‌های ناشی از آن را کاهش دهند. همچنین این دهان‌شویه‌ها هیچگونه عوارض جانبی ندارند.

ترمیم پوست

بابونه سابقه‌ای طولانی در نسخه‌های متخصصان گیاهان دارویی برای تسکین عارضه‌های پوستی نظیر آبله مرغان، راش، اگزما و پسوریازیس دارد. برای تسکین این عارضه‌ها معمولا بابونه را هنگام استحمام و یا به طور موضعی استفاده می‌کنند. اگر قصد دارید از بابونه برای درمان مشکلات پوستی استفاده کنید، حتما با یک متخصص مشورت داشته باشید.

محافظ کبد

محققان باور دارند که بابونه می‌تواند کبد را در مقابل مضرات الکل محافظت کند. البته در نظر داشته باشید که مطالعات انجام شده در این زمینه بر روی حیوانات بوده و نیازمند پژوهش‌های بیشتری است. اما در هر صورت محققان احتمال اینکه بابونه برای حفظ سلامت کبد مفید باشد را بالا می‌دانند.

ضدالتهاب

بابونه دارای ترکیبات و خواص ضدالتهابی است که به گفته‌ی محققان می‌تواند در درمان سندرم متابولیک بسیار مفید عمل کند. این گیاه در کاهش علائم این سندرم که شامل قند خون بالا، کلسترول بالا و چربی شکمی هستند بسیار موثر است.

مبارزه با تومور

مطالعات نشان می‌دهند که برخی از انواع بابونه (مانند بابونه رومی) حاوی خواص ضدتوموری و آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که با تومورها مبارزه می‌کنند.

روش‌های استفاده از بابونه

چای بابونه

یک قاشق چای‌خوری از بابونه خشک شده را درون یک فنجان آب جوش بریزید و بگذارید تا برای ۱۰دقیقه دم بکشد. روزی ۳مرتبه چای بابونه را بنوشید تا از خواص آن بهره‌مند شوید.

عصار‌ه‌ی بابونه

عصاره‌ی آن را تهیه کرده و طبق دستورالعمل مصرف کنید.

دهان‌شویه

یک فنجان چای بابونه را بعنوان دهان‌شویه استفاده کنید. ۲ تا ۳ مرتبه در روز از این دهان‌شویه استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. همچنین می‌توانید چای بابونه را تا ۳روز در یخچال نگهداری کنید.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید