۵ روش برای جذب بهتر مواد معدنی

0
505

میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی که از غذاها دریافت می‌کنیم متفاوت است و از ۱۰ تا ۹۰ درصد متغیر می‌باشد. نحوه آماده سازی غذا، داروها، مکمل‌ها، سن، وضعیت سلامت و… همگی در مقدار دریافت مواد مغذی و معدنی تاثیر دارند. در ادامه ۵ روش برای جذب بهتر مواد معدنی را معرفی می‌کنیم.

مواد معدنی

آنزیم‌های گوارشی

این آنزیم‌ها در واقع پروتئین‌های فعال (آمینو اسیدها) هستند که به هضم و متابولیسم بدن کمک می‌کنند. آنزیم‌های گوارشی معمول عبارتند از آمیلاز، لاکتاز، لیپاز و پروتئاز که در دستگاه گوارش تولید می‌شوند. وظیفه‌ی این آنزیم‌ها این است که غذا را متابولیز کرده و به مواد مغذی قابل هضم تبدیل کنند تا بدن بتواند از آنها استفاده کند.

اگرچه این آنزیم‌ها توسط بدن تولید می‌شوند اما می‌توانید آنها را در غذاهای طبیعی و خام مانند آناناس و پاپایا پیدا کنید.

پروبیوتیک

باکتری‌های مفیدی که آنزیم‌های مختلفی را تولید می‌کنند که به هضم و جذب مواد معدنی در بدن کمک می‌کنند. پروبیوتیک‌ها به طور مکمل در دسترس بوده و همچنین در مواد غذایی تخمیر شده مانند کفیر، کیمچی، کلم ترش، ماست و تمپه یافت می‌شوند.

مواد غذایی مفید

اگر برخی غذاها و خوراکی‌ها را با هم ترکیب کنید، می‌توانید میزان جذب مواد معدنی در بدن‌تان را افزایش دهید. غذاهای که دارای مقادیر زیادی از ویتامین ث هستند می‌توانند جذب آهن در بدن را افزایش دهند. سعی کنید منابع ویتامین ث را از میان گیاهان و سبزیجات انتخاب کنید. به طور مثال می‌توانید آب پرتقال را به همراه یک صبحانه‌ی سرشار از آهن میل کنید. ویتامین‌های گروه ب نیز اگر با ویتامین ث مصرف شوند، بهتر جذب بدن می‌گردند.

مواد معدنی

پریبیوتیک‌ها

کربوهیدرات اساسی (فیبر نامحلول) هستند که بدن قادر به هضم آنها نیست. اما این مواد حکم غذا را برای باکتری‌های مفید موجود در در روده‌ی شما دارند. پریبیوتیک‌ها به تنظیم رشد و فعالیت پروبیوتیک‌ها کمک کرده و جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی را بهبود می‌بخشند.

از منابع طبیعی پریبیوتیک‌ها می‌توان به سبزیجات تازه مانند بروکلی، گل کلم، کلم پیچ، اسفناج، برگ چغندر و… اشاره کرد. همچنین سیر، پیاز، تره فرنگی، مارچوبه و موز از منابع دیگر پریبیوتیک‌ها می‌باشند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا برای درمان و تسکین زخم‌ها و برش‌ها بسیار مفید است و همچنین می‌تواند به جذب مواد معدنی کمک کند. در مطالعه‌ای که بر روی خواص ژل آلوئه ورا و برگ‌های آن انجام شد، مشخصص گردید که این گیاه به جذب مواد معدنی و ویتامین‌هایی مانند ویتامین ث و ب۱۲ کمک می‌کند.

مترجم: حسین حیدری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید