۵ بیماری خود ایمنی که زنان باید بشناسند

0
424

بیماری خود ایمنی زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی شما عملکرد برعکسی داشته و در واقع با شما دشمن می‌شود و به سلول‌های سالم بدن حمله می کند. جالب است بدانید ۸۰% افرادی که به بیماری خود ایمنی مبتلا می‌شوند خانم‌ها هستند. علت این موضوع به طور دقیق مشخص نیست اما مطالعات و پژوهش‌ها آن را به تفاوت ژن‌ها در بانوان نسبت می‌دهند.

بیماری خود ایمنی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «پریونشن»، حداقل ۸۰ نوع بیماری خود ایمنی وجود دارد که هرکدام منحصر به فرد بوده و علائم خاصی دارند. از نشانه‌های شایع در بیماری‌های خود ایمنی می‌توان به خستگی، سرگیجه و تب خفیف اشاره کرد. یکی از علائم اصلی نیز التهاب است که خود باعث بروز قرمزی، گرم شدن، درد و تورم می‌گردد.

یکی از مهم‌ترین نکات برای درمان بیماری خود ایمنی این است که زود تشخیص داده شود تا بتوان از پیشرفت و توسعه‌ی آن پیشگیری کرد. در ادامه ۵ بیماری خود ایمنی که باید حواستان به آنها باشد را معرفی خواهیم کرد.

روماتیسم مفصلی

این بیماری که با نام آرتریت روماتوئید نیز شناخته می‌شود، مفصل را هدف قرار داده و باعث التهاب آنها در ناحیه‌های دست، انگشت، آرنج، زانو و لگن می‌شود. توجه داشته باشید که روماتیسم مفصلی از آرتروز متفاوت می‌باشد، علائم روماتیسم مانند خستگی، تب، کاهش وزن و بی اشتهایی بسیار سریع‌تر از آرتروز پدیدار شده و زودتر پیشرفت می‌کنند. همچنین در روماتیسم مفصلی، علائم به طور معمول حالتی متقارن دارند، به این معنا که این بیماری به طور مثال در هر دو دست بروز پیدا می‌کند.

لوپوس

از هر ۱۰ نفری که به لوپوس مبتلا می‌شوند، ۹ نفر آنها خانم هستند. این بیماری می‌تواند باعث آسیب رسانی به مفاصل، پوست، کلیه‌ها، قلب، ریه‌ها و قسمت‌های دیگر بدن شود. همچنین زنانی که پوست تیره‌ رنگی دارند بیشتر در خطر این بیماری هستند تا خانم‌هایی که سفید پوست می‌باشند.

بیماری لوپوس به طور گسترده‌ای بدن را هدف قرار می‌دهد و شامل علائم فراوانی است که تشخیص آن را مشکل می‌کنند. از نشانه‌های این بیماری می‌توان به این موارد اشاره کرد: خستگی شدید، سردرد، درد یا تورم در مفاصل، تب، کم خونی، تورم پاها و دستان و یا دور چشم‌ها، درد قفسه سینه هنگام تنفس عمیق، تحریک شدن پوست در ناحیه‌ی گونه‌ها و بینی که به صورت پروانه‌ای شکل بروز پیدا می‌کند، حساسیت به روشنایی و نور خورشید، ریزش مو، لخته شدن غیر طبیعی خون، سفید یا آبی شدن انگشتان در سرما، زخم‌های دهانی و بینی.

بیماری خود ایمنی

تیروئیدیت هاشیموتو

این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن به تیروئید حمله می‌کند. غده‌ی تیروئید شکلی پروانه‌ای داشته و در وسط گردن جای دارد. تیروئیدیت هاشیموتو معمولا باعث کمبود هورمون‌های تیروئید یا همان کم کاری تیروئید می‌شود.

در برخی از افراد این بیماری با تورم قسمت جلویی گردن همراه است. سایر علائم تیروئیدیت هاشیموتو نیز شامل این موارد هستند: خستگی، وزن گرفتن، مشکلات خلقی، عد تعادل هورمونی، درد مفاصل یا عضلات، دستان و پاهای سرد، پوشت و ناخن خشک، ریزش شدید مو، یبوست، مشکلات ذهنی، خشن شدن صدا.

پسوریازیس ( صدفک )

صدفک نوعی بیماری پوستی است که باعث می‌شود تا سلول‌های پوستی با سرعت بالایی رشد کنند. صدفک شاید تنها بیماری خود ایمنی باشد که در میان خانم‌ها و آقایان به یک اندازه شایع است. رایج‌ترین نوع این بیماری «صدفک پلاکی» است که در آن لکه‌های قرمز رنگ که با پوششی نقره‌ای رنگ همراه هستند بر روی پوست ظاهر می‌شوند. این پلاک‌ها معمولا با خارش و درد همراه بوده و ممکن است باز شده و باعث خارج شدن خون گردند. این بیماری اغلب در ناحیه‌های پوست سر، زانوها، آرنج‌ها و قسمت پایینی کمر پدیدار می‌شود.

آرتریت پسوریاتیک

۴۰% از افرادی که به صدفک مبتلا هستند به آرتریت پسوریاتیک نیز مبتلا میشوند. این نوع از آرتریت التهابی معمولا مفاصل بزرگ را هدف قرار می‌دهد و در موارد شدید آرتریت پسوریاتیک می‌تواند با درد، سفتی، تورم و تخریب داخل و اطراف مفصل‌ها همراه باشد.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید