۴ عاملی که باعث تشدید حساسیت می شوند

0
526

اگر شما هم مانند بسیاری از افراد در جهان با حساسیت فصلی دست و پنجه نرم می‌کنید مطمئنا متوجه شده‌اید که هرسال علائم آلرژی شدیدتر و بدتر می‌شوند. جالب است بدانید وخیم تر شدن حساسیت‌ ها بدون دلیل نیست و عواملی وجود دارند که نقش مهمی را در شیوع و تشدید آلرژی ایفا می‌کنند.

حساسیت

تغییرات آب و هوا

به گزارش گیاه یاب به نقل از «پریونشن»، یکی از خطراتی که در اثر افزایش دمای کره‌ی زمین ما را تهدید می‌کند، وخیم‌تر شدن آلرژی‌هاست. متخصصان می‌گویند که هرساله طول و شدت فصل‌های آلرژی افزایش پیدا کرده و با افزایش دمای زمین، گیاهان سطح بیشتری از دی‌اکسید‌کربن را استفاده کرده و این منجر می‌شود تا گیاهان گرده افشان بیشتری تولید کنند. همین موضوع سبب می‌شود تا حساسیت‌های فصلی زودتر شروع شده و دیرتر تمام شوند.

آلودگی هوا

محققان باور دارند که وضعیت حساسیت و آلرژی در شهرهای شلوغ و آلوده که سطح بالاتری از ازن در هوا وجود دارد، بسیار وخیم‌تر از حومه‌ی شهر و یا شهرستان‌ها است. اگر قصد دارید به یک محله‌ای که در نزدیکی خیابان‌های شلوغ است اسباب‌کشی کنید بهتر است حواستان به آلودگی هوا و تشدید حساسیت باشد.

حساسیت

استرس

استرس مزمن می‌تواند وضعیت حساسیت را به شدت وخیم کند. استرس و اضطراب باعث بروز التهاب شده و بدن را در وضعیتی حساس قرار می‌دهند. همچنین نشانه‌هایی مانند سردرد و تنفس سریع در استرس و حساسیت مشترک بوده و اگر این دو عارضه بایکدیگر ترکیب شوند می‌توانند به شدت آزاردهنده باشند.

سن و سال

افزایش سن نیز می‌تواند از عواملی باشد که حساسیت را تشدید می‌کند. به طور مثال اگر شما در یک شهر آلوده زندگی می‌کنید، بدیهی است که با گذشت چندین سال، بیشتر در معرض عواملی مانند آلودگی هوا قرار می‌گیرید و این باعث می‌شود با افزایش سن، حساسیت شما نیز وخیم‌تر شود. متخصصان می‌گویند آلرژی به یکباره بروز پیدا نمی‌کند و قرار گرفتن چندین‌باره در معرض عوامل حساسیت زا باعث می‌شوند که سیستم ایمنی بدن شما بعد از گذشت زمان خاصی به آلرژی واکنش نشان دهد.

مترجم: حسین حیدری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید