یونجه

0
1280

شاید هنگام شنیدن نام یونجه ، ذهنتان به سمت علوفه دام برود، اما اشتباه نکنید، یونجه از گیاهان دارویی بسیار محبوب است که در بسیاری از کتب سنتی آن را جزو اولین گیاهان دارویی کشف شده توسط انسان می‌دانند. نام یونجه در زبان انگلیسی Alfalfa میباشد. این گیاه خواص دارویی و درمانی فراوانی دارد که برای آشنایی با خواص یونجه، فواید و مضرات یونجه و طریقه مصرف یونجه پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

یونجه

یونجه ریشه‌ای بسیار عمیق دارد که تا ۳ متر به عمق زمین نفوذ می‌کند، در نتیجه ویتامین‌ها و مواد معدنی را از خاک تهیه می‌کند. این گیاه از علف‌های خوب مراتع است و بهترین نوع آن سبز املس (نرم) است. این گیاه در اکثر نقاط جهان رشد می‌کند و به صورت وحشی در بعضی نواحی معتدل آسیا و شمال آفریقا می‌روید که انواع و اقسام دارد. مزاج یونجه تازه در آخر اول گرم و تر و خشک آن، گرم و خشک است و قوتش تا ۵ سال باقی می‌ماند.

تاریخچه

یونجه از زمان‌های بسیار قدیم در ایران کشت می‌شده است. حدود پنج قرن قبل از میلاد، به یونان برده شد و در قرن هفتم به اروپا راه یافت.

یونجه در مناطق مرکزی و جنوبی ایران به مقدار زیادی کشت می‌شود. زنبورعسل گل یونجـه را دوست دارد، از آن شهد زیادی به دست می‌آورد و تبدیل به عسل می‌کند. پرورش این گیاه در قدیم برای تهیه‌‌ی علوفه‌ی چهارپایان بوده، ولی در حال حاضر به علت دارا بودن مواد مغذی به مصرف غذایی نیز می‌رسد. این گیاه به دلیل داشتن کلروفیل و کاروتن، یک منبع تجاری به حساب می‌آید و عصاره‌‌ی آن در مواد پخته شده، نوشابه‌ها و غذاهای آماده به کار می‌رود.

ترکیبات شیمیایی

یونجـه سرشار از ویتامین‌های A، C، E، K، D، آمیلاز (نوعی آنزیم مخصوص هضم مواد نشاسته‌‎ای) اینورتاز، پکتیناز و ۲۰ درصد پروتیین است. اسید آمینه‌های موجود در یونجـه عبارتند از لیزین، آرژنین، هیستیدین، آدنین، فنیل‌آلانین، آسپاراژین و سیستین. یونجه اسید فسفریک، منیزیم، آهن و مقدار جزیی ارسنیک و سیلیس دارد، بنابراین از نظر مواد غذایی بسیار قوی است و غذای خوبی برای انسان و حیوانات محسوب می‌شود.

خواص دارویی یونجه

– یونجـه دو برابر اسفناج آهن دارد؛ بنابراین خون‌ساز است و برای کسانی که به کم خونی مبتلا هستند مفید است. در بسیاری از کشورها مانند چین، روسیه و آمریکا یونجه‌ی تازه به جای اسفناج مصرف می‌شود.

– برای درمان لقوه، تخم یونجه را در روغن زیتون بریزید و مدت یک هفته جلوی آفتاب بگذارید، سپس آن را صاف کنید و روزی چند قاشق از آن بخورید.

– مداومت در خوردن شربت یونجه چاق‌کننده، مولد خون صالح و ضماد کوبیده‌ی آن با عسل، محلل ورم سرد و با سرکه‌، محلل ورم گرم است.

– یونجـه حاوی مقدار زیادی ویتامین است. کوبیده‌ی آن زخم را به سرعت التیام داده و از خونریزی جلوگیری می‌کند.

– مقدار ویتامین C آن دو برابر جعفری و چهار برابر لیموترش است و ویتامین A آن از شب کوری جلوگیری می‌کند.

– ضماد پخته‌ی یونجه را روزی دو بار روی قسمت‌هایی که دچار رعشه هستند بگذارید تا درمان شود.

– برای نرم کردن سینه و تسکین سرفه، روزی دو فنجان دم‌کرده‌ی تخم یونجه مصرف کنید.

– شیره‌‎ی آن برای کودکان در حال رشد که استخوان‌بندی محکمی ندارند، بسیار مفید است.

– یونجـه مدر حیض است به خصوص اگر در حمام یا بعد از آن میل شود.

– یونجه پخته شده برای رفع یبوست مفید است.

– یونجه را می‌توانید به صورت تازه یا جوانه‌ی آن را با سالاد میل کنید.

– یونجه‌ی پخته، ملین و خشک آن قابض است.

– به دلیل داشتن ویتامین D برای درمان بیماری راشیتیسم به کار می‌رود.

– عوارض کمبود ویتامین C با خوردن یونجه از بین می‌رود.

– تخم یونجـه قاعده‌آور است. برای این منظور تخم یونجه را به صورت دم‌کرده مصرف کنید.

– دم‌کرده‌ی یونجـه درمان‌کننده‌ی اسهال است.

خواص عرق یونجه

عرق یونجه طبیعت معتدل دارد.

– رعشه و ناراحتی‌های عصبی را درمان می‌کند.

– چاق‌کننده و نیروبخش است.

– قند خون را کاهش می‌دهد.

– ضد شب کوری است.

– نرمی استخوان را از بین می‌برد.

– تصفیه‌کننده‌‌ی خون است.

– شیر مادران را افزایش می‌دهد.

– در ترک اعتیاد موثر است.

– قاعده‌آور است.

شربت یونجه

برای تهیه‌‌ی شربت یونجـه ۳۰۰ گرم یونجه‌‌ی خشک را در یک لیتر آب می‌جوشانند تا نصف شود، سپس آن را با فشار صاف کرده و با ۹۰۰ گرم قند یا عسل شیرین می‌کنند.

طریقه مصرف یونجه

– یونجـه را می‌توان دم‌کرده یا به شکل چای نوشید. یک یا دو قاشق غذاخوری برگ خشک گیاه را در یک لیوان آب حل و تا سه نوبت در روز مصرف کنید.

– طریقه مصرف یونجه برای کودکان، ۲۰۰ گرم و برای اطفال شیرخوار ۵۰ گرم در روز است که می‌توان با اجازه‌ی پزشک به شیر آن‌ها اضافه کرد.

– یونجــه را در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های گیاهان دارویی به شکل پودر، کپسول و قرص به فروش می‌رسانند. مقدار مصرف آن سه قرص در روز است.

مضرات یونجه

مضرات خاصی برای آن بیان نشده، اما ممکن است مصرف یونجـه در بعضی از نوزادان باعث مشکلات پوستی، روده‌ای- معده‌ای شود.

– با همه‌ی مزایایی که یونـجه دارد، درخوردن تازه‌‌ی آن نباید زیاده‌روی کرد زیرا بسیار نفاخ است.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید