گیاه گیمنما

0
414

گیاه گیمنما گیاهی بوته مانند است که در جنگل های طبیعی اطراف هند، آفریقا و استرالیا یافت میشود. برگ های این گیاه برای سال های متمادی در طب سنتی هند (آیورودا) کاربرد داشته است. این برگ خاصیت های درمانی فراوانی برای بسیاری از بیماری ها مانند مالاریا، دیابت و حتی نیش مار دارا میباشد. این گیاه مانع از جذب قند خواهد شد و به همین علت در پزشکی غربی بسیار مورد توجه قرار گرفته شده است. در ادامه 6 فایده این گیاه برای بدن ذکر شده است. با گیاه یاب همراه باشید.

گیاه گیمنما

کاهش قند غذا

یکی از ترکیبات اصلی این گیاه، گیمنیک اسید میباشد که به کاهش مزه شیرین کمک میکند. با مصرف این گیاه به همراه غذاها یا نوشیدنی های شیرین، اسید موجود در آن از جذب شکر غذا جلوگیری خواهد کرد. تحقیقات انجام شده نشان میدهند که عصاره این گیاه قادر است میزان شیرینی مواد را کاهش داده و رغبت افراد به خوردن این نوع غذاها را کم کند.

کاهش قند خون

به گفته سازمان سلامت جهانی، بیش از 420 میلیون نفر در سراسر جهان از مشکل دیابت رنج میبرند. دیابت یک بیماری میتابولیکی است که به عنوان عامل افزایش قند خون شناخته میشود. افزایش قند خون به علت ناتوانی بدن در ترشح یا استفاده از انسولین بوجود می آید.

گیاه گیمنما به عنوان گیاهی با خاصیت ضددیابت شناخته شده و به عنوان مکمل به همراه دارو های دیگر برای کاهش قند خون استفاده میگردد. نام دیگر این گیاه، گورمار است که به هندی به معنی “قاتل شکر” میباشد.

تاثیر این گیاه در روده همانند تاثیر آن در دهان فرد بوده و مانع جذب قند در روده میشود و در نتیجه، به کاهش قند خون فرد کمک میکند.

تنظیم کلسترول و تری‌گلیسرید خون

این گیاه قادر به کاهش کلسترول بد LDL و تری گلیسرید خون میباشد. با وجود اینکه شهرت این گیاه بعلت خاصیت کاهش قند خون است، تحقیقات نشان داده است که این گیاه قادر است که تاثیر جذب چربی در بدن را نیز کاهش دهد.

در یک آزمایش انجام شده بر روی موش های آزمایشگاهی با وعده های غذایی چرب، عصاره این گیاه به حفظ وزن موش ها کمک و از تجمع چربی بر روی کبد آنها جلوگیری کرده است. همچنین موش هایی که این عصاره را مصرف میکردند، دارای سطح تری گلیسرید کمتری در بدن خود بوده اند.

در آزمایشی دیگر مشاهده شده است که گیاه گیمنما در حیواناتی که غذای چرب مصرف میکردند اثر ضد چاقی داشته است. همچنین این گیاه به کاهش چربی خون و کلسترول بد LDL این حیوانات کمک کرده است.

گیاه گیمنما برای کاهش وزن

عصاره گیاه گیمنما قادر به کاهش وزن در حیوانات و انسان ها میباشد.

در یک آزمایش سه هفته ای، مشاهده شده است که وزن موش هایی که این عصاره را مصرف کرده اند کاهش یافته است. همچنین در آزمایشی دیگر، موش های آزمایشگاهی با خوردن عصاره این گیاه به همراه غذاهای چرب، قادر به جذب کمتر وزن نسبت به حالت معمول بوده اند. علاوه بر این، طبق آزمایش انجام شده بر روی 60 فرد که به اضافه وزن مبتلا بوده اند، مصرف این گیاه به همراه غذاهای کم چرب، باعث کاهش 5 تا 6 درصدی وزن بدن آنها شده است.

کمک به کاهش التهاب بدن

التهاب نقشی اصلی در نقاهت بدن فرد ایفا میکند. با این حال برخی اوقات، این التهاب برای بدن مفید است، برای مثال در هنگام آلوده شدن بدن و یا جراحت آن، التهاب باعث حفظ انسان از میکروب های خطرناک خواهد شد. علاوه بر این، التهاب میتواند بر اثر محیط و غذاهای مصرف شده نیز بوجود آید. با این حال، التهاب های مزمن میتوانند مشکلات جسمی بسیاری را در پی داشته باشند.

آزمایش ثابت کرده است که مقدار قند مصرفی، در التهاب های حیوانات و انسان ها تاثیر داشته است. این گیاه قادر است که با منع جذب قند در بدن، این التهاب ها را کاهش دهد.

توصیه‌های ایمنی

گیاه گیمنما برای بسیاری از افراد بی خطر و سالم تلقی میشود. با این حال این گیاه نباید توسط کودکان و زنان حامله و شیرده مورد استفاده قرار گیرد.

با وجود تاثیرات گیمنما در کاهش قند خون، از این گیاه نمیتوان به تنهایی برای درمان دیابت استفاده کرد. توصیه میشود که این گیاه را تنها با اجازه پزشک و به همراه داروهای تجویزی استفاده کنید.

عوارض جانبی احتمالی

با این که گیمنما دارای اثرات مثبت در کاهش خون فرد میباشد، استفاده این گیاه با برخی داروهای کاهش قند خون میتواند نتیجه ای نامطلوب و بیش از اندازه در مقدار قند خون شما داشته باشد و این امر باعث عوارضی مانند سردرد، حالت تهوع، گیجی و لرز شود.

گیاه گیمنما نباید به همراه دیگر داروهای کاهش قند خون، همانند سرنگ های انسولین استفاده شود، توصیه میشود برای اطلاع از زمان استفاده از این گیاه به عنوان مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

منبعhealthline.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید