گیاه گیلاس زمستانی

1
999

گیلاس زمستانی یا آشواگاندا و یا گیاه آسیوآنگاندا (Ashwagandha) یکی از بهترین گیاهان دارویی در جهان می باشد. این گیاه فوق العاده استرس را کاهش داده و سبب سرزندگی می شود، از این رو در دستۀ گیاهان “آداپتوژن” جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است. گیاه گیلاس زمستانی فواید زیادی برای مغز و بدن دارد، به طوری که می توانید آن را یکی از بهترین دوستان بدن و مغز خود بدانید! به عنوان مثال این گیاه قادر است فعالیت مغز را افزایش داده، کورتیزول و قند خون را کاهش دهد و به جنگ با اضطراب و نیز افسردگی بپردازد.

گیاه گیلاس زمستانی

خاصیت های بی نظیر این گیاه با علم پزشکی نیز اثبات شده اند. اکنون با ما همراه باشید تا با خواص گیاه گیلاس زمستانی بیشتر آشنا شوید.

قدمت فراوان

گیلاس زمستانی یکی از مهم ترین گیاهان در طب آیورودا است که یکی از شیوه های درمانی قدیمی و استوار بر گیاهان دارویی در هند می باشد.

بیش از 3000 سال است که از این گیاه فوق العاده برای کاهش استرس، افزایش انرژی و نیز افزایش تمرکز استفاده می شود.

آشواگندا یک نام سانسکریت به معنای چیزی است که بوی اسب می دهد. در حقیقت هندی ها معتقد بودند این گیاه می تواند قدرتی همچون قدرت اسب به انسان هدیه دهد!

نام علمی آشواگاندا ofania somnifera می باشد. از این رو به این نام نیز شناخته می شود. این گیاه با نام هایی همچون گیلاس زمستانی و جینسینگ هندی نیز معروف است.

گیاه گیلاس زمستانی بوته ای کوچک با گل های زرد است که بومی هند و شمال آفریقا می باشد. عصاره یا پودر ریشه و یا برگ این گیاه برای انواع بیماری ها استفاده می شود.

مطالعات حاکی از آن است که این گیاه پرخاصیت به کاهش رشد تومورهای مغزی کمک کرده و التهاب را بهبود می بخشد.

سطح قند خون را کاهش می‌دهد

مطالعات و آزمایشات نشان داده است که گیاه گیلاس زمستانی سطح قند خون را کاهش می دهد.

طبق پژوهش و مطالعات به دست آمده، این گیاهِ باارزش، توانایی خود را برای کاهش قند خون در افراد سالم و همچنین افراد مبتلا به دیابت ثابت کرده است.

خواص ضدسرطانی دارد

با گیاه آسیوآنگاندا سرطان را دور بزنید!

مطالعات نشان داده اند که این گیاه نقش بسزایی در ایجاد آپوپیتوز که مرگ برنامه ریزی شده سلول های سرطانی است، دارد. همچنین به روش های مختلف مانع از رشد سلول های سرطانی جدید می شود.

مطالعات حاکی از آن است که گیاه گیلاس زمستانی می تواند به درمان انواع مختلف سرطان، از جمله سرطان سینه، ریه، روده بزرگ، مغز و تخمدان کمک کند.

سطح کورتیزول را کاهش می‌دهد

کورتیزول به عنوان “هورمون استرس” شناخته شده است، زیرا غده فوقانی بدن به هنگام کاهش قند خون و یا در پاسخ به استرس، کورتیزول ترشح می کند.

افزایش کورتیزول می تواند منجر به افزایش قند خون و نیز تجمع چربی در شکم شود.

گیاه گیلاس زمستانی قادر است سطح این هورمون را کاهش دهد و سلامت بدن شما را تضمین کند.

کمک به کاهش استرس و اضطراب

پس از مطالعات حیوانی پژوهشگران گزارش دادند که گیاه آشواگاندا قادر است با تنظیم سیگنال دهی شیمیایی در سیستم عصبی مغز موش ها، مسیر استرس را مسدود کند.

چندین مطالعه انسانی نیز نشان داد که این گیاه می تواند به طور شگفت انگیزی علائم اضراب را در افراد استرسی کاهش دهد.

می‌تواند افسردگی را کاهش دهد

اگرچه مطالعات هنوز کامل نیستند، اما نشان می دهند که گیاه گیلاس زمستانی می تواند به کاهش افسردگی کمک کند.

در یک آزمایش 60 روزه در 64 بزرگسال مبتلا به استرس، کسانی که 600 میلی گرم آسیوآنگاندا در روز مصرف کردند، موفق به کاهش 79 درصدی افسردگی شدند. درحالی که گروهی دیگر که دارو مصرف می کردند تنها 10 درصد از افسردگی را برطرف نمودند!

با این وجود در کمال تعجب فقط یکی از شرکت کنندگان با مصرف گیلاس زمستانی همچنان با افسردگی شدید دست و پنجه نرم می کرد. بنابراین نتیجه این آزمایش هنوز نامشخص است.

افزایش تستوسترون و تقویت باروری مردان

مکمل های گیلاس زمستانی می توانند به ارتقای سطح تستوسترون کمک کرده و در نتیجه نقش اساسی در سلامت فرزندآوری داشته باشند.

طی آزمایشی که بر گروهی از مردان نابارور انجام گرفت، مردانی که گیاه گیلاس زمستانی مصرف کرده بودند، تحریک اسپرم سازی و افزایش تستوسترون خویش را مدیون این گیاه معجزه آسا بودند!

همچنین محققان دریافتند این گیاه سبب افزایش آنتی اکسیدان های خون می شود.

افزایش حجم عضلات و قدرت جسمانی

طبق مطالعات انجام شده، آشواگاندا قادر است مقاومت جسمانی و قدرت بدنی را افزایش دهد.

طی یک آزمایش انجام شده، مردانی که در روز 150 الی 750 میلی گرم گیلاس زمستانی مصرف کردند، پس از 30 روز به آرزوی خود که افزایش قدرت عضلات بود رسیدند!

در آزمایشی دیگر افرادی که این گیاه محبوب را مصرف کرده بودند به میزان قابل توجهی به هدف بلند مدت خود یعنی افزایش سایز عضلات و نیز افزایش قدرت نائل شدند. علاوه بر آن 2 برابر بیشتر از گروه مقابل موفق به کاهش چربی شدند.

پس بدیهی است این گیاه جادویی در زمره گیاهان بیمه کننده سلامت بدن قرار گرفته باشد.

منبعhealthline.com
اشتراک گذاری

یک دیدگاه

  1. با عرض سلام این گیاه رو در ایران از کجا میشود تهیه کرد . گیاه دیگر بلو بری که اون رو هم نمیدونم چطوری تهیه کنم . ضمنا شما بعضی گیاههارو در صفحه تون قرار میدید که همین سوالها راجع بهش هست خوب محل تهیه ش رو هم بفرمایید . ممنون

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید