گیاه پنجه شیطان

0
300

گیاه پنجه شیطان با نام علمی Harpagophytum procumbens، گیاهی واقع در زیست بوم جنوب آقریقا میباشد. این گیاه، نام خود را از میوه شاخکدار خود گرفته است.

گیاه پنجه شیطان

ریشه های گیاه پنجه شیطان در گذشته برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند تب، درد، ورم مفاصل و مشکلات گوارشی مورد استفاده قرار گرفته اند.

پنجه شیطان چیست؟

پنجه شیطان، گیاهی گلدار از خانوداه کنجد میباشد که ریشه آن دارای ترکیباتی فعال و مفید برای استفاده های درمانی است.

این گیاه دارای گلوکز ایریدوید بوده که این ترکیب، حاوی خاصیت ضد گرگرفتگی میباشد.

در برخی از آزمایشات انجام شده، به خاصیت آنتی اکسیدان گلوکز ایریدوید اشاره شده که به این معنی است که گیاه پنجه شیطان قادر به محافظت از سلول های بدن در مقابل رادیکال های آزاد خواهد بود.

به همین دلایل، گیاه پنجه شیطان به عنوان دارویی برای التهاب و دیگر بیماری ها مانند ورم مفاصل و نقرس شناخته میشود. همچنین این گیاه میتواند احساس درد را کاهش داده و به فرد در کاهش وزن کمک کند.

مکمل های این گیاه را میتوان در قالب شیره، کپسول و یا پودر تهیه کرد. همچنین از این گیاه در دمنوش ها نیز استفاده میشود.

کاهش التهاب

التهاب و تب، یکی از نشانه های مقاومت بدن در برابر آسیب ها و بیماری ها بوده و این کار باعث فعال شدن سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

با وجود اینکه برخی از انواع التهاب، برای دفاع از بدن لازم میاشند، التهاب های مزمن قادر خواهند بود که به سلامت بدن لطمه وارد کنند. در برخی از تحقیقات، وجود ارتباط بین این التهاب ها و بیماری های قلبی، دیابت و اختلالات عصبی مشاهده شده است. علاوه بر این، برخی از بیماری ها مانند IBD، ورم مفاصل و نقرس بطور مستقیم از التهاب های مزمن ناشی میشوند.

گیاه پنجه شیطان به عنوان درمانی برای التهاب های مزمن شناخته شده است. این امر به دلیل داشتن ترکیب گلوگز ایریدوید و هارپاگوسید در این گیاه میباشد. در آزمایشات انجام شده، مشخص شده است که ماده هارپاگوسید قادر به مقابله با التهاب های مزمن است.

کاهش ورم مفاصل

ورم مفاصل، متداول ترین نوع ورم میباشد که بیش از 30 میلیون فرد در ایالات متحده به آن دچار شده اند.  این بیماری زمانی اتفاق خواهد افتاد که مایع بین مفصلی استخوان ها کاهش یابد. این  امر در طول زمان سبب ورم، درد و سختی مفاصل خواهد شد.

تحقیقات فعلی نشان داده اند که گیاه پنجه شیطان قادر است در کاهش درد ناشی از ورم مفاصل تاثیر داشته باشد. با این وجود، تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

یکی از تحقیقات انجام شده در این زمینه، آزمایشی بر روی 122 فردِ مبتلا به ورم مفصل زانو میباشد. در این آزمایش، به هر فرد روزانه 2610 میلی گرم از این گیاه داده شد و مصرف این گیاه، در کاهش درد ورم مفاصل  موثر بود.

تسکین علائم نقرس

نقرس نیز یکی دیگر از انواع ورم میباشد که اغلب با خشکی مفصل و درد همراه است. این بیماری بیشتر در مفاصل پا رخ خواهد داد. ایجاد بیماری نقرس به علت افزایش اوریک اسید در خون بوده و این امر، خود به علت کمبود پورین بدن میباشد. داروهای این عارضه اغلب قادر به کاهش درد این بیماری خواهند شد. با این حال، گیاه پنجه شیطان، با خصوصیات ضد ورم خود، قادر است به عنوان دارویی جایگزین برای این بیماری عمل کند.

همچنین برخی از آزمایشات نشان داده اند که مصرف این گیاه، به کاهش اوریک اسید خون کمک خواهد کرد. با وجود کم بودن مدارک برای اثبات این امر، با مصرف مقدار بالایی از این گیاه توسط موش های آزمایشگاهی، اوریک اسید موجود در خون آنها کاهش یافته است. در حال حاضر با وجود اثبات تاثیر این گیاه در التهاب های بدن، هنوز مدرکی علمی از تاثیر آن در بیماری نقرس وجود ندارد.

گیاه پنجه شیطان

کاهش کمردرد

کمردرد، یکی از مشکلاتی است که بیش از 80 درصد بزرگسالان از آن رنج میبرند. این گیاه علاوه بر داشتن خواص ضد التهابی،  قادر  خواهد بود مسکنی برای دردهایی همانند کمردرد باشد. محققان این امر را به دلیل وجود ماده هارپاگوساید در این گیاه میدانند.

طبق آزمایشات انجام شده، عصاره هارپاگوساید دارای خواص مشابه داروهای ضد التهابی مانند Viox است. پس از مصرف این عصاره به مدت 6 هفته، افراد مورد آزمایش شاهد کاهشی 23 درصدی کمردرد خود توسط هارپاگوساید و کاهش 26 درصدی توسط داروی Viox شدند.

علاوه بر این، آزمایشات نشان داده اند که مصرف روزانه 50 تا 100 گرم عصاره هارپاگوساید قادر به کاهش کمردرد در افراد خواهد بود. با این حال، برای اثبات این امر تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

کمک به کاهش وزن

این گیاه میتواند با تاثیر در هورمون گرلین (هورمون گرسنگی)، اشتهای فرد را کاهش دهد. این هورمون در معده افراد تولید شده و با ترشح در خون، پیامی مبنی بر گرسنگی را به مغز رسانده و احساس گرسنگی را افزایش میدهد.

در آزمایشی که بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شد، موش هایی که پودر ریشه این گیاه را مصرف کرده اند، تا 4 ساعت پس از مصرف، نسبت به دیگر موش ها اشتهای کمتری داشته اند. با این وجود، تحقیقاتی مبنی بر کاهش اشتها با مصرف این گیاه در انسان ها انجام نشده است.

عوارض جانبی گیاه پنجه شیطان

مصرف روزانه تا سقف 2610 میلی گرم از این گیاه در روز، تاثیری بر سلامت فرد در کوتاه مدت نخواهد داشت. با این حال هنوز تحقیقی در مورد عوارض بلند مدت آن انجام نشده است.

عوارض جانبی گزارش شده شدید نبوده و در اغلب اوقات، مصرف زیاد این گیاه منجر به اسهال شده است. همچنین مصرف این گیاه میتواند عوارضی مانند آلرژی، سردرد و سرفه را به همراه داشته باشد.

در برخی شرایط، مصرف این گیاه میتواند مسبب ایجاد عوارض خطرناک تری باشد.

  • مشکلات قلبی: بر اساس آزمایشات، مصرف این گیاه میتواند در ضربان قلب و فشار خون تاثیر گذار باشد
  • دیابت: این گیاه میتواند بر قند خون تاثیر گذار بوده و سبب ابتلای فرد به دیابت شود
  • سنگ کلیه:  استفاده از این گیاه، شکل گیری سنگ کلیه را سریعتر خواهد کرد
  • زخم معده: استفاده از این گیاه، منجر به افزایش اسید معده و زخم شدن آن خواهد شد

علاوه بر موارد بالا، ممکن است استفاده از این گیاه به همراه برخی داروها همانند داروهای ضد التهاب، داروهای رقیق کننده خون و داروهای کاهش اسید معده، دارای نتیجه ای منفی باشد.

  • داروهای ضد التهاب: این گیاه میتواند جذب داروهایی همانند mortin, Celebrex, feldene و voltaren را سخت تر سازد.
  • داروهای رقیق کننده خون: به علت تشدید تاثیرات داروهایی مانند کومادین (یا وارفارین) به همراه این گیاه، مصرف آن منجر به  خونریزی و کبودی بدن خواهد شد.
  • داروهای کاهش اسید معده: این گیاه، تاثیرات دار های کاهش اسید معده مانند پپسید، زانتاک، پریلوسک و پرواسید را کمتر خواهد کرد.

به علت کامل نبودن لیست این عوارض، بهتر است پیش از استفاده از این گیاه به عنوان مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

منبعhealthline.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید