گیاه لوئی

0
592

ممکن است شما نیز با وجود دیدن این گیاه در کناره دریاچه ها و مرداب ها، از خواص و ارزش غذایی آن بی اطلاع باشید. گیاه لوئی بعلت دارا بودن مواد معدنی و غذایی بسیار زیاد، میتواند یک مورد مناسب برای اضافه  شدن به رژیم غذایی باشد. این گیاه و انواع آن، علاوه بر نام علمی Typha، با نام هایی نظیر بالراش، ریدمیس، راپو و گیاه کورن داگ نیز شناخته میشوند. اما با این حال، انواع مختلف این گیاه دارای خواص مشترکی هستند.

گیاه لوئی

این گیاه برای سال های متمادی مورد مصرف مردم اروپا بوده و در آمریکا به علت خواص دارویی آن و نجات دادن جان هزاران بیمار، به عنوان گیاهی با ارزش شناخته میشوند. بر خلاف تصور بسیاری از افراد، ساقه این گیاه میتواند مانند دیگر گیاهان، از نظر غذایی قابل مصرف باشد.

گیاه لوئی در دوره های مختلف رشد خود، به صورت های متفاوتی چیده و مصرف میشود. یکی از متداول ترین روش ها، مصرف آرد گیاه لوئی است. در ادامه تعدادی از خواص این گیاه را شرح خواهیم داد.

خواص گیاه لویی

گیاه لوئی دارای خواص بسیار زیادی همانند کاهش گرگرفتگی، جوش و درد مفاصل است. این گیاه از بیماری هایی همانند سرطان و کمبود خون نیز پیشگیری میکند.

خواص ضد عفونی

یکی از مهمترین فواید گیاه لوئی، خاصیت ضد عفونی کردن آن است که باعث شده این گیاه در عصرهای مختلف، مورد توجه مردم قرار گیرد. ماده ژله مانندی که در برگ های تازه گیاه لوئی یافت میشود، میتواند به عنوان پوششی برای زخم ها استفاده شود تا زخم ها در معرض میکروب ها و باکتری های محیط قرار نگیرند. همچنین این ماده به عنوان مسکنی قوی شناخته میشود که در کاهش درد و گر گرفتگی کاربرد دارد.

پیشگیری از کم خونی

اغلب قسمت های این گیاه شامل ماده بستینه هستند. این ماده قابلیت کاهش جریان خون در بدن را دارد و به کاهش کمبود خون کمک میکند. این اثر در هنگام جراحت نیز مفید است و به علت کاهش خونریزی، میتواند در هنگام عادت های ماهیانه نیز استفاده شود. توجه داشته باشید که مصرف این گیاه، برای افرادی که مبتلا به کمبود جریان خون هستند بسیار خطرناک میباشد.

بهبود سلامت پوست

ترکیبات و مواد غذایی یافت شده در این گیاه، تاثیر زیادی بر سلامت پوست، همانند کاهش جوش ها و بهبود زخم های سطحی  دارند. همچنین ژله این گیاه میتواند به  عنوان پمادی موضعی بر روی جای نیش حشرات قرار داده شود. علاوه بر ژله گیاه، آرد آن نیز قابلیت کاهش گر گرفتگی و تسکین درد های بدن را داراست.

پیشگیری از سرطان

با این که تحقیقات صورت گرفته  در این زمینه قابل بحث میباشند، نتایجی از این تحقیقات بدست آمده که نشان میدهند این گیاه توانایی کاهش خطر ابتلا به سرطان را داراست. هم اکنون نیز محققان چینی در حال بررسی تاثیر این گیاه بر سرطان میباشند. نتایج اولیه این آزمایش حاکی از تاثیر چشمگیر خاصیت آنتی اکسیدان این گیاه بر روی سلول های سرطانی میباشند.

در صورتی که تمایل دارید این گیاه را از طبیعت و بطور مستقیم تهیه کنید، پیش از چیدن گیاه از راکد یا آلوده نبودن آب اطراف گیاه مطمئن شوید. این گیاه با جذب مواد سمی آب، آن را تصفیه میکند و مصرف گیاهان لوئی که در اطراف گندآب ها رشد میکنند بسیار خطرناک میباشد. در صورتی که از شرایط محیطی اطراف گیاه اطلاعی ندارید، میتوانید این گیاه را از فروشگاه های تایید شده خریداری کنید.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید