گیاه سرو

0
492

تیرۀ سرو درختان گوناگونی را شامل می‌شود که یکی از آنها بزرگترین درخت جهان بوده و برخی از آنها بیشترین عمر را بر روی سیارۀ زمین داشته‌اند. در این مطلب قصد داریم به بررسی خواص گیاه سرو بپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

گیاه سرو

درمان عفونت‌های قارچی

یکی از محبوب‌ترین مصارف گیاه سرو، استفاده از آن در شستشوی پا است. با قرار دادن میوه‌های مخروطی سرو درون آب داغ، بسیاری از ترکیبات ارگانیک و مفید این گیاه درون آب آزاد می‌شوند و می‌توانند به طور چشمگیری سلامت پاها را افزایش دهند.

اندام‌های پایینی بدن اصلی‌ترین مناطق برای بروز عفونت‌های باکتریایی و قارچی هستند. گیاه سرو می‌تواند تعریق پاها را مهار کند که یکی از دلایل اصلی عفونت‌های قارچی نظیر عفونتِ پای ورزشکار می‌باشد.

مشکلات تنفسی

روغن سرو معمولا در رایحه‌درمانی و برای رفع مشکلات تنفسی استفاده می‌شود. جوشانده تهیه شده از برگ‌های سوزنی این گیاه نیز برای تسکین آسم، برونشیت، آبریزش بینی، احتقان مزمن و سایر مشکلات التهابی دستگاه تنفسی مفید است. این چای یا جوشانده باید به صورت محدود مصرف شود، زیرا ترکیبات قدرتمندی داشته و مصرف زیاد آن مضر است.

سلامت مو

وقتی عصاره سرو بر روی مو و پوست سر مالیده می‌شود، می‌تواند سلامت فولیکول و غدد را تحریک کرده و باعث تقویت مو شده و از آسیب جلوگیری کند. این عصاره همچنین برای کاهش شوره سر و خشکی پوست مفید است.

مشکلات پوستی

آکنه مشکلی است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با آن درگیر هستند. از جوشانده برگ‌های سوزنی سرو و یک روغن حامل، یک ضماد تهیه کنید و آن را بر روی پوست بمالید تا از عفونت‌های باکتریایی جلوگیری شود. این کار همچنین به کاهش التهاب و ورم غدد سبوم کمک می‌کند و احتمال بروز آکنه را کاهش می‌دهد. علاوه بر این موارد، استفاده از ضماد سرو برای سرعت بخشیدن به التیام زخم و کاهش جایِ زخم‌ها و لکه‌های پوستی موثر است.

کاهش التهاب

وقتی سرو را به شکل جوشانده مصرف کرده یا به صورت موضعی استفاده می‌کنید، این گیاه التهاب درونی و همچنین خارجی را کاهش می‌دهد. اگر از آرتریت، نقرس یا سایر مشکلات التهابی – ماهیچه‌ای رنج می‌برید، سرو می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای تسکین ناراحتی و درد باشد. علاوه بر این، گیاه سرو در تسکین سیستم‌های اندامی که توسط عفونت یا کمبود غذایی دچار التهاب شده‌اند، موثر است.

واریس

سالهاست که از سوزن‌های سرو و عصاره‌های آن برای درمان واریس استفاده می‌شود. طب سنتی کاملا استفاده از این گیاه را توصیه می‌کند، اما طب مدرن هنوز به طور کامل این خاصیت سرو را تایید نکرده‌ است.

هشدار: برای مصرف روغن سرو حتما با پزشک مشورت کنید. این روغن حاوی مواد قدرتمندی است که می‌توانند در صورت مصرف زیاد، مشکلات جدی به وجود آورند.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید