گیاه توت مار

0
643

توت مار با نام علمی (black cohosh)، گیاهی خوشه ای است که به صورت یک گیاه گلدار و اصولا در منطقه ی مرکزی و جنوبی آمریکای شمالی و یا در بعضی مناطق کانادا یافت میشود. اگر چه گیاه توت مار می تواند به ارتفاع دو پا رشد کند و دارای گل های زرد و سفید هم می باشد، اما بخش ارزشمند این گیاه در ریشه ی آن یعنی در زیرِ زمین پنهان شده است. با گیاه یاب همراه باشید.

از ریشه توت مار برای هزاران سال است که به عنوان گیاهی دارویی برای گروهای بومی زیادی در آمریکا  استفاده می شود. البته این در صورتی است که بسیاری از این گیاهان دارویی به صورت علمی و قانونی هنوز  ثبت نشده اند. هنوز هم تعداد قابل توجهی از مردم، توت مار را به عنوان یک درمان طبیعی مورد استفاده قرار می دهند.

در ادامه به بررسی خواص گیاه توت مار میپردازیم:

ضد تشنج

اولین استفاده های معمول و شناخته شده از این گیاه همین خاصیت ضد تشنجی آن است که به ماهیچه ها و عملکرد معمولیه رشته های عصبی و همچنین، پیش گیری از گرفتگی عضلات و دیگر درد های شدید کمک می کند.

این فعالیت ضد تشنج در مواقع تاثیر مواد فعال این گیاه دارویی همراه با توانایی های ضد درد و ضدالتهاب طبیعی است که باعث می شود، این گیاه به عنوان نوعی مسکن برای بسیاری از دردها، خصوصا دردهای ناشی از جراحت، فشار ماهیچه ها و فشار عصبی مزمن مورد استفاده قرار بگیرد.

خواص ضدالتهابی

گیاه توت مار در اسید سالیسیلاد پیدا شده که به عنوان یک ماده ضدالتهابی طبیعی بسیار مفید است، و در واقع تقریبا به طور مستقیم فعالیت آسپیرین را تقلید میکند.

دفعه ی بعد که شما احساس میکنید سرتان به نبض افتاد یا اینکه دچار استخوان درد شده اید حتما به جای اسپرین، از مکمل گیاهی کوهوش استفاده کنید، و دیگر نیاز نیست که مانند بسیاری ازمردم دردناشی از ورم مفاصل را تحمل می کنید. ریشه ی کوهوش در شرایطی که به طور منظم استفاده شود،  میتواند معجزه ی درمان باشد.

خاصیت ضدالتهابی این گیاه برای درمان گلودرد، تقویت سیستم قلبی عروقی و کاهش احتمال  لخته شدن خون در سکته مغزی و یا حملات قلبی بسیار مفید می باشد.

کاهش علائم یائسگی

تحقیقات انجام شده، ترکیبات استروژن را مانند ترکیبات گیاه توت مار (black cohosh) به نشانه های یائسگی خفیف تر مرتبط کرده است. چرا که مشکل عمده برای زنانی که درمعرض یائسگی هستند کاهش چشم گیر میزان استروژن در سطح بالا است.

در واقع برای خانم هایی که به دنبال ایجاد تغییرات هستند، گیاه توت مار می توایند به عنوان یک مکمل رژیم غذایی ، بجای هرمون درمانی مورد استفاده قرار بگیرد.

سایر مطالعات انجام شده، استفاده از این گیاه دارویی را به کاهش گرگرفتگی و عرق شبانه ی مربوط به یائسگی و همچنین کاهش سطح استرس و تنش در طول روز مرتبط می دانند.

بهبود سلامت دستگاه گوارش

تحقیقات نشان انجام شده می دهد که توت مار، رابطه ی پیوندی مستقیمی با دیگر رفتار ها دارد، به این معنی که این گیاه میتواند میزان عملکرد جذب مواد مغذی را افزایش داده و همچنین باعث بهبهود و جلوگیری از تولید مواد زائد و بیهوده شود.

این ظرفیت گوارشی گیاه توت مار میتواند باعث کمک به کاهش نفخ شکم، گرفتگی، نفخ، بیماری های صبحگاهی و حالت تهوع می شود که با درمان این موارد می توان مشکلات یبوستی و دیگر مشکلات مشابه مانند زخم معده را کاهش داد.

مدیریت درد

گیاه توت مار همچنین برای زنانی که دچار چرخه های قاعدگی دردناک و همچنین در معرض انقباضات دردناک قرار دارند، میزان و درد، دردهای طبیعی را کاهش دهد.

در واقع این یک راه سالم برای برانگیختن انقباضات و سرعت بخشیدن به فرایند زایمان است که خطر ابتلاء به زایمان را کاهش می دهد.

خوابی راحت

علاوه بر تمام مزایای توت مار، جالب است به خواص آرام بخش بودن این گیاه شگفت انگیز نیز اشاره کنیم.

این گیاه برای افرادی که از اضطراب مزمن، استرس، بی خوابی و یا درکل از خواب نا آرام رنج میبرند بسیار توصیه می شود چراکه به دنبال آن برنامه خواب آن ها به خوبی تنظیم می شود. توت مار نباید با دیگر دارو های خواب همراه باشد زیرا اجزای طبیعی خیلی قوی هستند و ممکن است باعث بوجود آمدن عوارض جانبی شود.

توجه داشته باشید…

علیرغم کاربردهای متنوع توت مار برای سلامتی، تعدادی آسیب کبدی هم به خصوص زمانی که استفاده به صورت بلند مدت و مداوم بوده، گزارش شده است. همچنین بعضی افراد به این گیاه آلرژی دارند که معمولا به شکل سرگیجه،تهوع،یبوست، اسهال و سردر خود را نشان می دهد. درواقع توصیه میشود که قبل از استفاده از این گیاه دارویی قوی به رژیم غذایی روزانه یا هفتگی خود، حتما با یک پزشک متخصص صحبت کنید.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید