گیاهان دارویی مخصوص بانوان

0
572

بسیاری از گیاهان دارویی وجود دارند که خواص و ترکیبات آنها بسیار برای بانوان در مراحل مختلف مناسب میباشد و در واقع این گیاهان میتوانند نقش درمانگر را برای رفع بسیاری از عارضه‌های زنانه داشته باشند. در این نوشتار شما را با گیاهان دارویی مخصوص بانوان که تاثیر به سزایی در سلامت و بهداشت دارند آشنا می‌سازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

گیاهان دارویی مخصوص بانوان

گیاهان دارویی مخصوص بانوان برای سندرم پیش از قاعدگی

اصطلاح PMS به معنی انواع نشانه‌هایی است که از دو هفته قبل از عادت ماهانه‌ی زنان آغاز می‌شود. گیاهان دارویی موثر در PMS، قبل از عادت ماهانه هورمون‌ها را تسکین می‌دهند، به رفع احساس غم و اندوه فرد در دوره‌ی قبل از قاعدگی کمک می‌کنند و نوسانات هورمونی در سیکل ماهانه‌ی زنان را تنظیم می‌کنند.

کوهوش سیاه

در سال‌های اخیر، این گیاه به‌عنوان درمان گیاهی برای PMS و متعادل کننده‌ی هورمون‌های بدن مورد استفاده قرار گرفته و بسیار محبوبیت پیدا کرده است. خاصیت ضد اسپاسمودیک این گیاه موجب تسکین گرفتگی‌های عادت ماهانه می‌شود. دلیل اصلی گرگرفتگی، ترشح هورمون LH است، کوهوش سیاه ترشح این هورمون را در بدن کاهش می‌دهد و در نتیجه گُرگرفتگی کاهش می‌یابد. در آلمان از این گیاه به وفور برای درمان سردرد، خستگی و درد مفاصل در دوران یائسگی استفاده می‌شود.

گل گاوزبان

اگرچه روغن گل گاوزبان به اندازه‌ی روغن گل پامچال شناخته شده نیست، اما در مقایسه با آن غلظت بالاتری از اسید گامالینولئیک (GLA) داشته و خاصیت آرام‌بخشی دارد.

گیاهان دارویی مخصوص بانوان برای افزایش قدرت باروری

قبل از توسعه‌ی روش‌های مدرن باروری، درمان‌های گیاهی، قرن‌ها در میان بیشتر ملل کارآیی داشته‌اند. اگر هر یک از این گیاهان را در دوز مناسب استفاده کنید، هیچ ضرری نخواهند داشت. اگر چه توصیه‌ی ما این است که قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی با پزشک مشورت کنید؛ به خصوص اگر هم‌زمان داروی شیمیایی مصرف می‌کنید.

تاثیر برخی از داروهای گیاهی زمانی که با هم مصرف شوند، بیشتر خواهد شد، اما برخی از آن‌ها روی داروهای شیمیایی تاثیر منفی دارند و خواص آن‌ها را از بین می‌برند. داروهای گیاهی موثر در باروری، شرایط مناسبی را در بدن برای تخمک‌گذاری و بارداری ایجاد کرده و با حفظ تعادل سیستمیک میان دستگاه تناسلی زنانه، سلامت رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ را تضمین می‌کنند.

پنج انگشت

این گیاه که گل‌های آن اغلب آبی رنگ هستند، یکی از مشهورترین گیاهان درمانی در باروری طبیعی زنان است. غده‌ی هیپوفیز را تحریک می‌کند، ترشح استروژن، پروژسترون و تستوسترون را افزایش می‌دهد و فرآیند تخمک‌گذاری را سرعت می‌بخشد. به ویژه زمانی که دلیل ناباروری، مقدار کم تولید پروژسترون باشد، به عنوان یک تونیک عمل کرده و سیستم تولیدمثل را فعال می‌کند.

به طور خاص این گیاه روی زنانی که تخمک‌گذاری نامنظم دارند، موثر است و زنانی که مدت زمان میان تخمک‌گذاری و پایان چرخه‌ی قاعدگی آن‌ها کوتاه است، می‌توانند با مشورت پزشک از این گیاه دارویی استفاده کنند.

بعد از قطع مصرف قرص‌های ضد بارداری، با استفاده از داروهای گیاهی می‌توانید تخمک‌گذاری طبیعی داشته باشید. همچنین این گیاه، یکی از مهم‌ترین گیاهان در درمان PMS است و از زمان بقراط و ۲۵۰۰ سال پیش برای درمان بسیاری از ناراحتی‌های زنانه تجویز می‌شده و به طور خاص در درمان درد سینه قبل از قاعدگی، ادم، افسردگی، اسهال و یبوست، سردرد و PMS مفید است.

مطالعات نشان می‌دهند استفاده از این گیاه بی‌ضرر و در درمان نشانه‌های PMS موثر است. این گیاه با تحریک غده‌ی هیپوفیز، هورمون‌های تخمدان را تنظیم می‌کند.

گل پامچال

این گیاه سرشار از اسیدهای چرب ضروری و حاوی اسید لینولئیک گاما (GLA) است که از عملکرد غدد هورمونی حمایت می‌کند، علائم قبل از قاعدگی را تسکین می‌دهد و موجب قوام، شفافیت و چسبناکی ترشحات زنانه و تخمک می‌شود، به همین دلیل تخمک‌ها برای مدت طولانی‌تری در دهانه‌ی رحم زنده می‌مانند و تا ۱۰ روز به راحتی با اسپرم ترکیب می‌شوند.

زنانی که مقدار این اسید چرب (GLA) در بدن آن‌ها کم است، حساسیت بیشتری نسبت به هورمون پرولاکتین دارند و همین حساسیت بیشتر منجر به درد و حساسیت سینه‌ها می‌شود. با مصرف این گیاه معمولا طی دو تا سه چرخه، علائم به تدریج کاهش می‌یابد.

شبدر قرمز

مدت‌هاست که از این گیاه به عنوان یکی از موثرترین گیاهان باروری به خصوص در درمان زخم‌های لوله‌های فالوپ یا سلول‌های غیر طبیعی اندام تناسلی استفاده می‌شود. شبدر قرمز سرشار از ایزوفلاون است که در بدن همچون استروژن عمل می‌کند. رحم را تغذیه کرده و با پروتئین، ویتامین‌ها، کلسیم، منیزیم و مواد معدنی مورد نیاز غدد هورمونی، سیستم عصبی را تقویت می‌کند.

گزنه

با توجه به این‌که این گیاه سرشار از کلروفیل، پروتئین، کلسیم، آهن و ویتامین K است، در باروری، تقویت کلیه و تحریک و تنظیم ‌ترشحات غده‌ی آدرنال موثر است. هورمون‌های بدن را تنظیم می‌کند و تخمک‌گذاری و قاعدگی را بهبود می‌بخشد. این گیاه یکی از غنی‌ترین منابع گیاهی و سرشار از اسید فولیک است و به سلامت جنین کمک می‌کند.

خارخاسک

خارخاسک یکی از گیاهانی است که نه تنها برای افزایش میل جنسی در خانم‌ها، بلکه برای آقایان نیز تجویز می‌شود. این گیاه تولید هورمون LH را افزایش داده و مقدار تستوسترون را بیشتر می‌کند. معمولا زنانی که میل جنسی‌شان کم است، مقدار کمی هورمون تستوسترون در بدن دارند که با افزایش این هورمون، میل جنسی آن‌ها افزایش می‌یابد. مزایای استفاده از این گیاه، حفظ و تنظیم ترشح هورمون تستوسترون (TH) در بدن است که همین موضوع و تعادل این هورمون در بدن، از ویژگی‌‌های ثانویه‌ی مردانه جلوگیری می‌کند.

مارچوبه

این گیاه همچون یک تقویت کننده عمل می‌کند و استرس را از بین می‌برد. پژوهشگران بر این باورند یکی از دلایل کاهش میل جنسی، استرس است. به علاوه این گیاه در تولید شیر در دوران شیردهی و درمان ناباروری موثر است.

گیاهان دارویی مخصوص بانوان برای تسکین علائم یائسگی

شروع یائسگی یک پیشرفت و روند طبیعی در زندگی زنان است. یائسگی معمولا با علائمی همچون تعریق شبانه، گرگرفتگی، خشکی واژن، درد هنگام نزدیکی، سردرد و اضطراب همراه است. به دلیل تغییرات بیوشیمی در بدن، شیوع بیماری‌های قلبی و پوکی استخوان نیز در این دوران افزایش می‌یابد. با مصرف گیاهان دارویی می‌توان به مقدار قابل توجهی از علائم این دوران و بیماری‌های ناشی از کاهش هورمون استروژن پیشگیری کرد. استروژن موجود در گیاهان «فیتواستروژن» نام دارد که در بدن مانند استروژن عمل می‌کند. گیاهان دارویی که حاوی فیتواستروژن هستند، در درجه‌ی اول علائم یائسگی را کاهش می‌دهند و در گام بعدی، ترشح هورمون‌ها را تنظیم می‌کنند.

ریشه‌ی شیرین‌بیان

این گیاه به شکل عمده نوسانات هورمونی را برطرف می‌کند و با بهبود غده‌ی آدرنال، انرژی را افزایش و استرس را کاهش می‌دهد. در ضمن به هضم غذا کمک می‌کند و یک ملین است.

نیک و نو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید