گیاهان دارویی برای درمان سرخجه

0
1052

بیماری سرخجه یکی از بیماری های شایع ویروسی می باشد که کودکان به آن مبتلا می شوند. از علایم این بیماری می توان به ظاهر شدن دانه های قرمز رنگ بر روی پوست اشاره کرد.  شیرخواران به دلیل مصرف شیر مادر و بهره مند شدن از سیستم ایمنی مادر تا ۶ ماه از این بیماری در امانند، ولی بعد از آن ابتلا به این بیماری ممکن در کودک ایجاد شود. در ادامه به گیاهان دارویی برای درمان سرخجه خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

سرخجه
ویروس سرخجه چگونه سرایت می‌کند و دیگران را مبتلا می‌سازد

ویروس این بیماری در ترشحات حلق ، دهان ، بینی و همچنین در مدفوع ، ادرار و خون کودکان مبتلا وجود دارد. این ویروس معمولاً ۷ روز قبل از پیدایش دانه‌ها و ۷ تا ۸ روز بعد از آن (مجموعاً ۱۵ روز) در بینی و حلق کودک مبتلا وجود دارد و به اطراف منتشر می‌شود  بنابراین در این دوران مسری است.
اگر کودک سالمی با کودک مبتلا به سرخجه تماس پیدا کند ویروس سرخجه از راه دستگاه تنفس فوقانی او وارد می‌شود و در بدن او تکثیر می‌یابد و ۱۴ تا ۲۱ روز بعد علائم بیماری سرخجه در کودک ظاهر می‌شود.

نشانه‌های بیماری سرخجه

کودک کمی تب می‌کند و آبریزش مختصری از بینی خواهد داشت. سپس دانه‌های صورتی رنگی در بدن او ظاهر خواهند گشت. مشخصه بارز بیماری سرخجه این است که ۲۴ ساعت قبل از پیدایش دانه‌ها ، غدد لنفاوی پشت گوش و گردن کودک بزرگ و متورم می‌شوند.
دانه‌ها به سرعت پیشرفت می‌نمایند به طوری که وقتی به پاهای کودک می‌رسند دانه‌های صورت محو می‌شوند و این دانه‌ها معمولاً در روز سوم از بین می‌رود.

دوران واگیری بیماری سرخجه

حداقل زمانی که باید کودک مبتلا به سرخجه را از دیگران جدا کرد ۷ روز تمام بعد از پیدایش دانه‌ها می‌باشد.

گیاهان دارویی برای درمان سرخجه 

هر روز پنج گرم گل گاو زبان را در یک لیتر آب سرد چند دقیقه بجوشانید و بعد ۱۵ دقیقه دم کنید. سپس صاف کرده و آن را با شیر مخلوط و با عسل شیرین کنید و به بیمار بدهید تا بخورد.

سه قاشق چای خوری گل گاو زبان را در سه استکان آب جوش دم کرده؛ بعد از هر وعده غذا با کمی نبات صرف نمایید و تا بهبودی کامل ادامه دهید. هم چنین می توانید همراه این گیاه مقداری “ریشه سنبل الطیب” را به صورت مخلوط دم کرده و میل نمایید(برای کودکان کمتر از ۵ سال یک قاشق چای خوری در یک استکان آب کافی است).

پس از سبک کردن معده بیمار مقداری تخم کاسنی، تخم گشنیز، تخم خرفه، تخم کاهو، تخم خیار سبز و تخم خیار چنبر(از هر کدام یک مثقال) را با یکدیگر مخلوط کرده و در هاون، نیم کوب کرده و سپس بجوشانید. آب آن را صاف کرده و سپس شش مثقال ترنجبین در این شیره بریزید و طی روز دائماً به بیمار بدهید. ماءالشعیر نیز برای بیماران مبتلا به سرخجه بسیار مفید است. در ضمن می توانید هر شب موقع خواب، آب شیر خشت را ۳-۲ قاشق مرباخوری به او بدهید. از مصرف غذاهای بودار، پرچرب و روغن بادام پرهیز کنید.

طی بیماری خوراکی هایی خنک مانند: آب هندوانه، مغز خیار، آب لیمو ترش ، آب پرتقال، لعاب اسفرزه، آب کاسنی، مغز کاهو، عرق بیدمشک، چهار عرق، ماءالشعیر، جوشانده عناب و ترنجبین، گشنیز، شیر کم چرب و شیرخشت را مصرف نمایید.

کودک انلاین ، فردانیوز

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید