گیاهان خانگی پاییزی

0
342

کم‌کم فصل پاییز از راه می‌رسد و همراه خودش خنک شدن هوا را به دنبال دارد. فصل پاییز از لحاظ طبیعت و مزاج دارای طبع سرد و خشک است. البته نکته در اینجاست که در برخی مناطق که آب و هوای آن ناحیه حالت مرطوب دارد در فصل پاییز از خشکی مزاج آن در این مناطق کاسته می‌شود. به هر حال در این مقاله سعی داریم تا شما را با گیاهانی آشنا کنیم که در این فصل می‌توانید در منزل خودتان به کاشت و پرورش آن‌ها بپردازید. با گیاه یاب همراه شوید تا با گیاهان خانگی پاییزی بیشتر آشنا شوید.

گیاهان خانگی پاییزی

فصل پاییز بهترین زمان برای کاشت گل‌هایی است که پیاز دارند. البته این گل‌ها در زمستان به بار می‌نشینند و می‌توانند زیبایی و سرزندگی خاصی را به شما هدیه دهند. البته باید گفت که الان دقیقا زمان خرید آماریلیس است که شکوفه‌هایی رنگارنگ در طرح‌ها و شکل‌هایی عجیب و غریب دارد و به فضای خانه لذتی دو چندان می‌دهد.

موسم کاشت نرگس و سنبل هم همین حالاست. از گل‌فروشی محل خود پیاز این گل‌ها را خریداری کرده و مقداری خاک مناسب کاشت نیز از همان محل خریداری کنید و در گلدان و یا باغچه‌ی خانه‌تان جایی که هوا گرم نباشد به کاشت این دو گیاه اقدام کنید.

در طول فصل‌های سرد امکان کاشتن و پرورش برخی سبزیجات برای شما فراهم است. تنها کافی است که بدانید چه سبزیجاتی مزاج‌شان اجازه می‌دهد که در فصل سرد و خشکی مثل پاییز کاشته و پرورش داده شوند. از جمله سبزیجاتی که فصل پاییز برای کاشت و پرورش آن‌ها مناسب است عبارتند از چغندر، کلم بروکلی، هویج، کلم قمری، کاهو، تره‌فرنگی، پیاز، اسفناج، شلغم، گشنیز، شوید، اسفناج

برای کاشت گیاهان فوق بهتر است باغچه‌ مناسبی را که در منزل دارید و یا اگر در گلدان می‌خواهید این کار را انجام دهید ابتدا خاک را خوب زهکشی کرده و منطقه‌ای که حسابی آفتاب‌گیر باشد را انتخاب کنید. روی خاک کود گیاهی بپاشید تا علف‌های هرز و آفت‌ها از میان برداشته شوند. اندازه‌ی باغچه و یا گلدان را بنابر میزان دانه‌ها، بذرها یا پیازهایی که می‌خواهید بکارید، متناسب انتخاب کرده و به طور منظم اقدام به کاشت دانه، پیاز و یا بذرافشانی کنید و روزانه یکبار هنگامی که هوا زیاد سرد نباشد و همچنین آفتاب هم شدید نباشد به آبیاری بپردازید.

 

نکاتی در خصوص کاشت در فصل سرد

در فصل سرما باید به دمای هوا و خاک توجه داشته باشید تا بتوانید محصولی بهتر و با کیفیت بیشتر به دست آورید. بنابراین بهتر است در روزهای اول پاییز کاشت را انجام دهید. برای اینکار در باغچه‌ی خود قاب‌های مخصوصی را تعبیه و درست کنید و روی آن‌ها را با پلاستیک بپوشانید به نحوی که هم نور به آن‌ها برسد و هم هوا قابل تهویه باشد و در عین حال دما نیز قابل کنترل باشد آنگاه اقدام به کاشت گیاهان در این قالب‌ها بنمایید.

سبزیجاتی مانند هویج و تربچه زودتر به بار می‌نشینند و اگر در اوایل پاییز به کشت آن ها بپردازید به زودی محصولی خوب را برداشت خواهید کرد. بهتر است برای کشت این سبزیجات از قاب‌های مجزا از سبزیجات دیگر استفاده کنید.

فراموش نکنید باغبانی در هر فصلی موجب آرامش دادن و روحیه بخشیدن به شما می‌شود و خستگی را از جان و روان شما به در می‌برد. پس هر چه سریع‌تر اقدام کنید.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید