گول رژیم های لاغری عجیب و غریب را نخورید

0
417

هر سال رژیم های لاغری جدید مثل گل‌های بنفشه بهاری از همه جا سربر می‌آورند. رژیم‌های تفکیکی، رژیم اتکینز، بورلی هیلز، رژیم… رسانه‌های جمعی قبل از اینکه به نکات منفی این رژیم‌ها بپردازند. آن‌ها را تحسین می‌کنند. به طور کلی توصیه می‌شود که از این رژیم‌ها اجتناب کنید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

رژیم های لاغری

رنگ پریده، خسته و دچار سوء تغذیه

چند دهه قبل، مجلات از رژیم تفکیکی بسیار تعریف می‌کردند. رژیمی که در آن یک روز میوه، یک روز سبزیجات و یک روز گوشت مصرف می‌شود. به دلیل دشواری خوردن حجم زیادی از یک نوع غذا دریک روز، وزن سریع کاهش پیدا می‌کرد. با یان حال افرادی که از این رژیم استفاده می‌کردند، دچار سوء تغذیه، رنگ پریده و خسته می‌شدند و بعد از اینکه این رژیم را کنار می‌گذاشتند وزنشان به سرعت برمی گشت. همین اتفاق با رژیم مایوت رخ داد. (این رژیم شامل تخم مرغ زیاد سبزیجات کم بود و درآن هیچ چربی یا کربوهیدارتی وجود نداشت) رژیم بورلی هیلز (شامل فقط میوه) نیز همین شکل را دارد.

رژیم اتکینز که طرفداران زیادی هم دارد اجازه خوردن پروتئین (تخم مرغ، گوشت و ماهی) و چربی را بدون محدودیت می‌دهد اما خوردن کربوهیدرات، میوه، سبزیجات  و همین طور شکر را ممنوع می‌ک ند. اگر رژیم غذایی هیچ قندی وجود نداشته باشد انسولین در بدن آزاد نمی شود و بدن مجبور به شکستن مولکولهای چربی می‌شود.

این وضعیت منجر به شرایطی می‌گردد که باعث کاهش اشتها می‌شود. پروتئین و چربی که مصرف میش ود باعث احساس سیری می‌گردد. اگرچه متخصصین تغذیه بیان می‌کنند که این رژیم از نظر فیبر و مواد ریزمغذی کمبود دارد و می‌تواند باعث افزایش کلسترول خون شود. بسیاری از کسانی که از آن استفاده می‌کنند آن را موثر می‌دانند و با یبوست که از عوارض آن است می‌سازند.

آهسته اما پیوسته

این نوع رژیم های لاغری خیلی زود طرفداران خود را از دست می‌دهند، چرا که اغلب ناکارآمد هستند و بعلاوه باعث برگشت سریع وزن همراه با کمبود موادمغذی ایجاد تنش در بافت سلولی و عوارض جانبی درگیر می‌شوند. اگر می‌خواهید وزنتان را کم کنید بهتر است که در طول هفته یک کیلو کم کنید. به عادات غذایی صحیح پایبند باشید تا اینکه، در طول چند روز مقدار زیادی وزن کم کنید و بعد از مدتی حتی بیشتر از مقدار اول اضافه وزن پیدا کنید. وزن کم کردن سریع اولیه به دلیل از دست دادن گلیکوژن (شکر انباشته).

نکات کلیدی:

-اگر سریع وزن کم کنید، خیلی سریعتر دوباره چاق می‌شوید.

-از رژیم های لاغری که ناگهان مد روز می‌شوند بپرهیزید.

-لاغر شدن با سریع وزن کم کردن سازگار نیست بهتر است پیوسته و در طول هر هفته مقدار کمی وزن کم کنید. در کلیه‌ها و شکست پروتئین‌ها همراه با از دست دادن آب بدن است. بعد از ۳-۴ هفته، روند کاهش وزن آهسته‌تر می‌شود.

آیا می‌دانستید؟

جایگزین‌های غذایی، پودرها یا سوپ‌هایی هستند که برای جایگزینی یک وعده کامل غذایی، طراحی شده‌اند. آن‌ها از نظر مواد مغذی غنی هستند تا از سوء تغذیه جلوگیری شود. با این حال استفاده از آن‌ها باید کنترل شده و محدود باشد. استفاده از جایگزین‌های غذایی تنها در صورتی که جایگزین حذف یک وعده غذایی یا خوردن هله هوله شود، خوب است.

غذای خود را تنها به جایگزین های غذایی محدود نکنید این غذاها مواد مغذی لازم و مناسب را تامین نمی‌کنند و می‌توانند باعث برهم خوردن الگوی غذایی شما شوند. توصیه کلی محدود کردن مقدار مصرف آن‌ها به یکبار در روز  و حداکثر ۲ وعده است.

کتاب ۶۰ نکته درمورد لاغری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید