گندم سیاه سرشار از خاصیت

0
608

گندم سیاه ، گیاهی است که خواص درمانی فراوانی برای بدن دارد و جزو مقاوم ترین غله ها محسوب می شود. اگر شما نسبت به گلوتن موجود در گندم حساسیت دارید، توصیه می کنیم این ماده ی خوراکی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

گندم سیاه

گندم سیاه چیست؟

گندم سیاه که به آن گندم گاوی یا راش گندم نیز می گویند، گیاهی آبدار و یک ساله است که با گندم خویشاوندی ندارد. این دانه های گیاهی هم تیره با ریواس و علف هفت یند هستند و برای تولید محصولات فاقد گلوتن استفاده می شوند تا ارزش غذایی آن ها را بالا ببرند.

جلوگیری از تشکیل سنگ صفرا

مصرف مواد غذایی سرشار از فیبرهای غیر محمول مانند گندم سیاه از تشکیل سنگ های صفراوی به ویژه در خانم ها پیشگیری می کند. سرعت بخشیدن حرکت غذا در روده باعث کاهش ترشح اسیدهای صفراوی و افزایش حساسیت به انسولین می شود.

دشمن آسم کودکان

مصرف گندم سیاه از آسم دوران کودکی جلوگیری می کند. برنامه های غذایی که در آن ها میزان ترکیبات ضد التهابی مانند چربی های امگا ۳، منیزیم و ویتامین E (در غلات کامل) کم است، می تواند منجر به آسم در کودکان شود.

منبع غنی پروتئین

گندم سیاه در مقایسه با گندم پروتئین بیشتری دارد و حاوی تمام اسیدآمینه هاست، به همین دلیل برای گیاه خواران یک ماده ی غذایی مفید است  و از کمبود پروتئین در بدن جلوگیری می کند.

ضد گرسنگی مقوی

گندم سیـاه حاوی کربوهیدرات های پیچیده و فیبرهای محلول در آب مانند پکتین است، بنابراین مصرف آن شما را برای مدت طولانی سیر نگه می دارد.

گندم سیاه

سرشار از آنتی اکسیدان ها

گندم سیاه در مقایسه با گندم یا جو آنتی اکسیدان بیشتری دارد. این ماده حاوی اسیدفنولیک و همچنین فلاوونوئیدهاست که اثرات ضدالتهابی دارند و سلامت قلب و عروق را تقویت کرده و ار ابتلا به برخی سرطان ها جلوگیری می کنند.

منبع ویتامین و مواد معدنی

گندم سیاه منبع مس، فسفر،زینک (روی)، کلسیم و همچنین ویتامین های گروه B است. این ویتامین ها و مواد معدنی در گندم سیاه بیشتر از گندم زرد است و باعث تحریک رشد باکتری های خوب روده ها شده و به هضم غذا کمک می کنند.

کاهش خطر دیابت

مصرف نان گندم سیـاه و جودوسر برای افراد دیابتی از مصرف نان گندم بهتر است. شاخص گلسیمی گندم سیاه بین ۳۰ تا ۳۵ است که پایین تر از گندم و غلات دیگر است. افراد مستعد ابتلا به دیابت می توانند از این ماده ی غذایی برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری استفاده می کنند.

بهبود سلامتی روده ها

فیبر موجود در گندم سیاه با اتصال به سموم داخل روده ی بزرگ و دفع آن ها و اتصال به مواد شیمیایی سرطان زا باعث کاهش آسیب به سلول های روده وجلوگیری از ایجاد سرطان روده ی بزرگ می شود.

مفید برای یائسگی

مصرف گندم سـیاه و جو دوسر در زنان پس از یائسگی(شش بار در هفته) منجر به کاهش کلسترول، فشار خون و بیماری های قلبی، تصلب شرائین و مانع تشکیل پلاک های تنگ کننده و انسداد عروق تغذیه کننده قلب و مغز می شوند.

نیک و نو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید