گل لادن

221

گل لادن گیاهی است بوته‌ای، یک ساله، سریع‌الرشد با ساقه‌های بالارونده که ارتفاع آن‌ها به چند متر نیز می‌رسد. دارای برگ‌های مدور، درشت، سپرمانند به رنگ سبز متمایل به آبی که مصرف خوراکی داشته و می‌توان آن‌ها را در سالاد سبزیجات به کار برد. بیشتر بخش‌های این گیاه به ویژه برگ‌هایش طعم شاهی می‌دهد، از این رو به آن شاهی هندی هم می‌گویند. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید.

گل لادن

خواص درمانی گل لادن

مردم این گل را در باغچه و گلدان می‌کارند و هیچ‌گونه استفاده از گل لادن نمی‌کنند، در صورتی که گلبرگ‌ها و ساقه‌های نازک لادن اگر در سالاد ریخته شوند، آن را خوش‌طعم کرده و خوردن آن عفونت معده و روده‌ها را از بین می‌برد.

برگ و گـل لادن ضد رقت خون و تصفیه‌کننده‌ی آن می‌باشد.

شیره‌ی گیاه تازه‌ی لادن نیز در رفع بیماری‌های سینه و سل است، مخصوصا عرق شبانه‌ی مسلولین را کم می‌کند و برای نزله، برونشیت مزمن سینه مفید می‌باشد.

ضماد له‌شده‌ی گیاه تازه‌ی آن بر سر، پیاز مو را تقویت کرده و از ریزش آن جلوگیری می‌کند.

دانه‌های خشک گل لادن خواص ملینی دارد. در واقع این دانه‌ها عمل دفع را راحت‌تر می‌کند. ۷۰ گرم دانه‌ی خشک گل لادن را پودر کنیدع ۱۵۰ گرم عسل به آن اضافه کنید. هر روز تا زمانی که حالت‌تان بهتر شود، ۳ قاشق چای‌خوری میل کنید.

گـل لادن مانند یک پزشک مهربان به سراغ درمان سرماخوردگی، سرفه، برونشیت، درد گلو و سینه‌ی شما می‌رود. گلبرگ‌ها و برگ‌های خشک گل لادن را دم و میل کنید. این دم‌کرده تب شما را پایین می‌آورد و خواب راحتی به شما هدیه می‌دهد.

همچنین بخوانید :  ترخون

یکی دیگر از خواص گل لادن یاری رساندن به موهای آسیب دیده است. گل لادن باعث درخشندگی و تقویت موها می‌شود و با ریزش آن‌ها مقابله می‌کند. برای این کار داخل یک لیتر آب یک مشت برگ، گلبرگ و دانه‌های خشک لادن را ریخته و به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید. اجازه دهید این جوشانده خنک شود. موهای‌تان را با شامپوی همیشگی‌تان شست‌وشو دهید و این محلول را روی موهای‌تان بریزید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید و آب بکشید.

بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید