گل ساعتی

0
705

گل ساعتی ، گیاهی چند ساله است که به شکل درختچه با رنگ‌های آبی، قرمز، ارغوانی و سفید می‌روید. ساقه آن به درختان مجاور می‌پیچد و بالا می‌رود، به همین دلیل آن را پیچ ساعتی نیز می‌نامند. برگ‌های آن دارای بریدگی عمیق، گل‌های آن درشت و به شکل ساعت و میوه‌اش سبز یا زرد رنگ است. این گیاه بومی آمریکاست و در مناطقی از آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و برزیل وجود دارد و به عنوان گل زینتی کاشته می‌شود. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید.

گل ساعتی

طبیعت گل ساعتی

گل ساعتـی طبیعت گرم و خشک و گل و میوه آن استفاده دارویی دارد.

خواص درمانی گل ساعتی

* افراد سالخورده می‌توانند برای کاهش لرزش اعضای بدن، یک قاشق مرباخوری گل ساعتـی را همراه دو استکان آب جوش دم کرده و روزانه دو بار میل کنند.

* گل ساعتی برای درمان بی‌خوابی بسیار مفید بوده و با استفاده از آن حتی افراد مبتلا به کم‌خوابی (با ریشه عصبی) درمان خواهند شد. یک قاشق مرباخوری گل ساعتی را همراه دو استکان آب جوش دم کرده و موقع خواب میل کنید. همچنین از گل ساعتی برای آرام کردن کودکانی که دارای فعالیت زیاد بوده و بی‌قرار هستند، استفاده می‌شود.

* گرگرفتگی یکی از عوارض شایع یائسگی است و گل ساعتی باعث کاهش گرگرفتگی می‌شود، یک قاشق مرباخوری از گیاه خشک شده را همراه دو استکان آب جوش دم کرده و دو بار در روز میل کنید.

* برای پیشگیری از حمله‌های قلبی، یک قاشق مرباخوری برگ‌های خشک گل ساعتی را در ۲۰۰ گرم آب جوش بریزید، ۱۵ دقیقه بخیسانید و عصاره آن را میل کنید.

* عصاره تهیه شده از برگ، میوه و گل های آن را می توان برای ناراحتی‌های عصبی، اضطراب، ضعف اعصاب، هیستری، بی‌خوابی، اسپاسم و تنش‌های عضلانی مصرف کرد.

* ویتامین A موجود در این گیاه به بدن کمک می‌کند تا رادیکال‌های آزاد که به پوست و بافت آسیب می‌رساند، از بین ببرد. علاوه بر آن قدرت بینایی را تقویت می‌کند.

* گل خشک و میوه گل ساعتی در طب سنتی برای درمان نگرانی، بی‌خوابی و تشنج به کار برده می‌شود.

* استفاده از دم کرده گل ساعتی و نشستن در آن باعث درمان هموروئید خواهد شد.

* ریشه گیاه گل ساعتی سمی است، ولی به مقدار کم می‌توان برای کشتن کرم معده از آن خورد.

* ضماد برگ آن برای التیام زخم مفید است.

نکته های مهم

* مصرف آن در افراد بالای ۶۰ سال باید از مقدار کم شروع شده و به مرور افزایش یابد.

* مصرف این دارو در کودکان زیر دو سال و افراد دارای آلرژی منع شده است.

* خانم های باردار و شیرده نباید آن را مصرف کنند.

* مصرف بیش از اندازه آن ممکن است ایجاد اسهال کند.

* کودکان زیر سه سال نباید آن را مصرف کنند.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید