گروه‌ خونی و تفاوت رژیم غذایی

144

برخی معتقد هستند که رژیم غذایی باید بر اساس گروه‌ خونی فرد تنظیم شود و مواد غذایی مورد نظر باید مخصوص آن گروه خونی باشند. این موضوع نه تنها درست نیست بلکه شما را محدود به مصرف برخی مواد غذایی خاص میکند و به همین دلیل بدن شما از فواید بسیاری از مواد غذایی و میوه ها غافل میماند. در ادامه نظر رئیس سازمان پیشگیری و درمان چاقی را درباره ی رابطه ی گروه خونی و رژیم های غذایی میخوانیم.

گروه‌ خونی

رئیس سازمان پیشگیری و درمان چاقی ایران درباره تفاوت نوع رژیم غذایی بنا به نوع گروه‌ خونی اظهار داشت: بدن انسان نخست به‌واسطه تأمین انرژی برای فعالیت‌های روزانه و در مرحله بعد برای تأمین مواد اولیه جهت ترمیم یا رشد و نمو بافت‌های فرسوده به مواد غذایی نیاز دارد، از نظر نوع و میزان مواد اولیه برای بشر استانداردی وجود دارد که تحت شمای هرم غذایی برای افراد مشخص می‌شود.

وی افزود: در این هرم گروه‌های مختلف غذایی را به پنج دسته اصلی گروه‌های نان و غلات، شیر و لبنیات، گوشت و پروتئین‌ها، میوه‌جات و سبزیجات تقسیم کردند.

هاشمی در ادامه گفت: با توجه به شرایط متابولیسمی، جنسیت، قد و وزن افراد میزان نیاز به گروه‌های مختلف غذایی متفاوت است.

وی افزود: اینکه گروه‌های خونی تعیین‌کننده نیازمندی‌های مواد غذایی بدن باشند، مبنای علمی محکمی نداشته و پیروی از آن روش مناسبی برای دستیابی به سلامتی نیست.

هاشمی با بیان اینکه رژیم غذایی افراد باید واجد تنوع باشد و همه گروه‌های غذایی را در بر گیرد، به بسیج پزشکی گفت: همچنین باید بین این گروه‌های غذایی یک تعادل برقرار شده باشد و با میزان فعالیت بدن تناسب داشته باشند.

همچنین بخوانید :  مبتلایان به سرطان‌ های روده بزرگ در ایران، بیشتر جوان هستند

وی افزود: اگر بر اساس گروه‌ خونی افراد را ملزم به مصرف یکی از گروه‌های مواد غذایی کنیم یا اینکه از مصرف برخی از گروه‌های غذایی دیگر منع کنیم مبنای علمی نداشته و صحیح نیست و می‌تواند منجر به سوء تغذیه و از دست دادن سلامت شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: علم طب پویا و رو به تکامل است و مرزی بین دو علم سنتی و علم روز وجود ندارد و در ادامه یکدیگر قرار گرفتند، اساساً یکی از راه‌های تأمین کننده سلامت انسان شیوه زندگی افراد است؛ همچنین نوع تغذیه و میزان فعالیت بدنی بسیار مهم است و باید برای دستیابی به این هدف از نظر متخصصین استفاده کنند، هر روش و مطلبی که توسط مراجع علمی پشتیبانی نمی‌شود قابل اعتماد نیست و چه‌بسا آسیب رسانی هم داشته باشد.

قدس آنلاین

گروه‌ خونی و تفاوت رژیم غذایی
به این مطلب امتیاز بدید!
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید