گردش ضعیف خون، بیماری پنهان

0
261

گردش ضعیف خون

گردش ضعیف خون در بدن انسان باعث به وجود آمدن عوارض های بیشماری می شود نظیر ریزش مو , مشکلات گوارشی , کم اشتهایی و… که در ادامه مطلب به آنها خواهیم پرداخت.

گردش ضعیف خون

گردش ضعیف خون و ریزش مو

یکی از علائم بارز گردش خون ضعیف در بدن، ریزش موست. وقتی مواد مغذی و اکسیژن کافی به پیاز مو نرسد، موهای شما شروع به ریزش می‌کنند. البته ممکن است ریزش موی شما دلایل دیگری نیز داشته باشد، اما اگر همراه با علامت‌های دیگری که این جا می‌خوانید باشد، باید به پزشک متخصص طب سنتی مراجعه کنید و برای درمان تحت نظر قرار بگیرید.

گردش ضعیف خون و رنگ پریدگی پوست

کبودی و رنگ پریدگی در نوک انگشتان دست و پاها نشان دهنده‌ی این است که جریان خون بدن شما ضعیف است. این بیماری «سیانوز» نام دارد و می‌تواند سبب کوفتگی همراه با کبودی انگشتان شود. حتی اگر این کبودی در دست‌ها و پاهای‌تان کم رنگ و خفیف است، باید به فکر درمان باشید، زیرا می‌تواند نشانه‌ی جدی شروع بیماری قلبی- مادرزادی به خصوص در نوزادان باشد.

گردش ضعیف خون و کم اشتهایی

وقتی کبد خوب کار نکند، ممکن است دچار بی‌اشتهایی شوید و از طرفی، پوست‌تان زرد و بیمار شود. این حالت نشانه‌ی کاهش جریان خون به سمت کبد است، در واقع کبد کم کار می‌شود. در طب سنتی برای درمان بی‌اشتهایی باید بدن مواد مغذی لازم را دریافت کند. آب میوه‌های طبیعی و سبزیجات، مواد مغذی فراوانی دارند که می‌توانند انرژی بدن را بالا ببرند.

گردش ضعیف خون و مشکلات گوارشی

اگر دچار یبوست و دل پیچه هستید و دلیل خاصی برای آن پیدا نمی‌کنید، احتمالا گردش خون‌تان ضعیف است. جریان خون ضعیف باعث کاهش مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز بدن می‌شود و کاهش سرعت گوارش هم یکی از راه‌هایی است که بدن برای غلبه بر این حالت در پیش می‌گیرد. چون کبد خون کمتری دریافت می‌کند، شما بی‌اشتها می‌شوید. سعی کنید در طول روز به طور منظم غذا بخورید تا مواد مورد نیاز بدن‌تان تا جایی که ممکن است تامین شود.

گردش ضعیف خون و خستگی

اگر طی روز بی‌هیچ دلیل خاصی احساس ضعف و خستگی دارید، ممکن است نشانه‌ی کاهش جریان خون به سمت مغزتان باشد. گردش خون ضعیف روی مغز تاثیر می‌گذارد و باعث احساس خستگی، سرگیجه و سردرد می‌شود. البته کاهش انرژی می‌تواند علامت بیماری‌های دیگری نیز باشد، ولی اگر سایر علائم وجود داشته باشند، باید این حالت را به عنوان نشانه‌ای از گردش خون ضعیف، جدی گرفت.

ضعف حافظه

فراموشی موقت، ضعف حافظه و افکار درهم می‌تواند نشانه‌ی گردش خون نامناسب باشد. اگر برای یادآوری مطالب و اتفاق‌های روزمره نیازمند زمان هستید، یعنی مشکلی در گردش خون‌تان وجود دارد. در این حالت باید ببینید دلیل این مشکل چیست و چگونه درمان می‌شود.

پاهای متورم

وقتی سیستم گردش خون ضعیف باشد، خون در دست‌ها و پاها جمع می‌شود، زیرا قلب به سختی خون را پمپاژ می‌کند. در نتیجه خون کمتری برای سایر نواحی بدن باقی می‌ماند. این تورم به نام «ادم» یا «خیز» شناخته می‌شود. ناحیه‌ی متورم را با یک انگشت فشار دهید، پنج ثانیه نگه دارید و رها کنید. اگر فرورفتگی در پوست باد کرده‌تان به وجود آمد، به احتمال زیاد دلیلی برای ادم است که باید زیر نظر پزشک متخصص درمان شود.

بی‌حسی مکرر

وقتی دست یا پا برای مدت طولانی تحت فشار باشد و بخواهید حرکتش دهید، دچار بی‌حسی و کرختی می‌شود. اگر این احساس ادامه پیدا کند و نتوانید دلیل خارجی برایش پیدا کنید، ممکن است مشکلی در گردش خون‌تان وجود داشته باشد. اگر دلیل اصلی آن گردش خون نامناسب باشد، این کرختی در دست‌ها و پاها بیشتر از سایر قسمت‌ها قابل مشاهده است.

دست و پاهای سرد

احساس مداوم سرما در دست‌ها و پاها، نشانه‌ی بارز مشکل در گردش خون است. این بیماری که به آن «رینود» می‌گویند، شامل تنگ شدن سرخرگ‌ها در دست‌ها و پاهاست و می‌تواند منجر به جریان خون ناکافی در سراسر بدن شود. گردش خون ضعیف، روی نواحی که از قلب فاصله‌ی بیشتری دارند و نیز بینی، لب‌ها، نوک سینه و گوش‌ها هم تاثیر می‌گذارد.

ضربان در دست و پا

احساس ضربان و تپش در دست یا پا همراه با گزگز شدن یا گرفتگی عضله می‌تواند از علائم ضعف گردش خون باشد. این ضربان‌ها در دست و پا ممکن است با سوزش همراه شود. نیازی به گفتن نیست که مشکل گردش خون اغلب ناخوشایند و آزاردهنده است.

درمان‌های گیاهی

فلفل قرمز: طبیعت گرم این گیاه برای مشکلات هاضمه، کاهش درد ماهیچه‌ها و مفاصل، کاهش درد آرتروز و افزایش گردش خون بسیار مفید است. فلفل قرمز با تحریک قلب، جریان گردش خون را افزایش می‌دهد. علاوه بر مصرف خوراکی فلفل می‌توان از روغن یا کرم آن نیز برای ماساژ پوستی (۲ تا ۳ بار در روز) استفاده کرد.

زنجبیل: این ادویه گرمابخش و انرژی دهنده‌ی بدن است و گردش خون را تنظیم می‌کند. دو قطره از عصاره‌ی زنجبیل را با دو قطره عصاره‌ی رزماری مخلوط کرده، آن را به یک کاسه آب اضافه کنید و دست و پاهای‌تان را با آن به مدت ده دقیقه ماساژ دهید.

آویشن: هشت قطره آویشن را با ۱۵ قطره رزماری مخلوط کرده، مقداری روغن زیتون به آن اضافه کنید و دست و پاهای‌تان را با آن ماساژ دهید تا گردش خون‌تان بالا برود.

چای سبز: دارای ماده‌ای به نام «فلاوانول» است که از طریق کاهش چسبندگی پلاکت‌های خونی به بهبود گردش خون کمک می‎کند. آب انگور نیز همین خاصیت را دارد.

هشدار

از آنجایی که ضعف گردش خون در بدن می‌تواند باعث بروز بیماری‌های مختلف شود، توصیه می‌شود با مشاهده‌ی علائم شدید به پزشک مراجعه کنید تا بیماری کنترل شود. ورزش کردن، ترک سیگار و کاهش وزن همگی می‌توانند به بهبود گردش خون کمک کنند.


گردآوری شده توسط گیاه یاب

منبع : نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید