کک و انگل ، آزار دهنده های فسقلی

0
699

این روزها با پیشرفت امکانات رفاهی و بهداشتی در خانه ها و بالا رفتن دانش عمومی، به ندرت شاهد انگل های خانگی هستیم و البته کمتر انتظار دیدن آنها را داریم!گرچه داشتن امکانات رفاهی در خانه ها، رعایت بهداشت فردی و عمومی و تغییر شیوه ی زندگی در کاهش وجود انگل ها نقش بسیار مهمی داشته، اما این موضوع از ضرورت شناخت آن ها کم نخواهد کرد. در این جا سعی شده مختصری درباره ی یکی از این انگل ها به نام کک توضیح داده و چند راهکار موثر پیشنهاد شده است. با گیاه یاب همراه باشید.

انگل به چه موجودی گفته می شود؟

هر جانداری که درون یا روی بدن موجود زنده ی دیگر زندگی و از آن تغذیه کند یا به نوعی سود ببرد، «انگل» نامیده می شود. انگل های برون زی مانند کـک و شپش و انگل های درون زی مانند کرم های روده هستند.

کک چیست؟

کک (fillea) حشره ای بدون بال، خونخوار و بسیار ریز است که طولی کمتر از چهار میلی متر دارد. کک ها حرکت های جهشی دارند و بیشتر از پستانداران و گاهی از پرندگان خون خواری و تغذیه می کنند، اما نکته ی مهم درمورد این حشرات علاوه بر خون خواری این است که تعدادی از آنها می توانند ناقل برخی از کرمها یا بیماریها باشند. به طور کلی، کک ها حدود ۳۰۰۰ گونه دارند که از این تعداد ۱۲ گونه به انسان حمله می کنند. از مهمترین آن ها میتوان کک جوندگان، کک انسان، کک گربه و کـک سگ را نام برد.

کک جوندگان ناقل مهم بیماری طاعون و تیفوس است، کک های گربه ناقل کرم های نواری هستند که اغلب در آمریکا دیده شده اند و به ندرت با خود بیماری را منتقل می کنند. کک های سگ نیز اغلب در اروپا یافت می شوند. کک تونگا (ککا شنی یا کک انسان) در بیشتر نقاط دنیا یافت می شود و با گزش انسان میتواند ایجاد عفونت کند.

 کـک ها جزو انگل هایی هستند که در تهران، در اغلب خانه هایی که حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نگه می دارند. یافت می شوند. آنها می توانند به لباس یا حیوان بچسبند و از آن طریق منتقل شوند. همچنین در حیاط ها، پرورشگاه های سگ و گربه، جنگل ها و پارک ها نیز وجود دارند، زیرا این مکان ها جای است که کـک ها می توانند میزبان های خود را پیدا کنند و تکثیر شوند.

چرخه ی زندگی کک

چرخه ی زندگی کـک ها چهار مرحله ی تخم، لارو، شفیره و بالغ دارد. کـک ماده، روزانه می تواند حدود ۵۰ تخم بگذارد که تخم مرغی شکل و سفید هستند. تخم ها روی بدن میزبان گذاشته می شوند، اما از آن جا روی زمین، فرش، خاک یا هر جای دیگری می افتند و در هر شرایطی که دمای هوا کمی بالا و نسبتاً مرطوب باشد، می توانند دوام بیاورند. بر اساس تحقیقات آزمایشگاهی، از بین تخم های گذاشته شده  توسط کـک ماده تنها پنج درصد آن ها می توانند چرخه ی زندگی خود را کامل کنند و به کک بالغ تبدیل شوند.

پس از ۱۰ روز، از زمانی که تخم ها در شرایط مناسب قرار گرفته اند، لارو مانندی که فاقد ضمائم حرکتی است از تخم خارج می شوند از و به زیر خاک یا در بین پرزهای فرش یا شکاف ها نفوذ کرده و از مدفوع کک های بالغ تغذیه می کنند، سپس با تنیدن پیله به دور خود، به شفیره تبدیل می شوند.

چرخه ی زندگی کک ها معمولاً سه تا چهار هفته طول می کشد. کک بالغ بین یک تاچهار میلی متر طول دارد و بیضی شکل است. پاهای کک نسبتا رشد مناسبی کرده و به این ترتیب برای جهیدن مناسب هستند. کک بالغ حدود ۱۰۰ روز عمر خواهد کرد و این مدت را روی میزبان سپری و از آن تغذیه می کنند. کک ها ۴۸ ساعت بعد از اولین خون خواری، جفت گیری و تخم گذاری می کنند.

 لازم به ذکر است کک ها به سرما حساس اند و در زمستان قادر به تحمل سرمای خارج از خانه نیستند و فقط می توانند در ساختمان هایی که هوای گرم و مرطوب و غذای کافی دارند، به سر برند.

تغذیه ی کک ها

کـک بالغ با پرش روی بدن انسان یا حیوان، با دهان کوچکی که دارد شروع به تغذیه می کند. نیش این حشره به پوست صدمه زیادی وارد کرده و این گزیدگی همراه با التهاب، خارش و ورم شدید است. حتی ممکن است به دلیل خاراندن زیاد، محل گزش دچار عفونت شود. انسان ها و حیوانات معمولا نسبت به گزشی کک حساسیت شدیدی دارند، در نتیجه این گزیدگی بسیار آزاردهنده خواهد بود.

راهکارهای پیشگیری کننده

در مبارزه با کـک ها نیز مانند سایر مشکلات، پیشگیری بسیار کارآمدتر و راحت تر خواهد بود. برخی از راهکارهای پیشگیری کننده عبارتند از:

-اطمینان از سلامت و بهداشت حیوانات خانگی

-تمیز کردن و جارو زدن مرتب محل زندگی حیوانات خانگی

-بهتر است محل زندگی حیوان خانگی زیاد گرم و مرطوب نباشد. مشورت با یک دامپزشک مطمئنا بسیار مفید خواهد بود.

روشی های مبارزه ی غیر شیمیایی

 -۱۰ قطره روغن اسطوخودوس و اسانس نعناع فلفلی را روی یک تکه مقوا، کارتن و یا چوب بریزید و در جایی که فکر می کنید کـک ها درآن جا می شوند، جاسازی کنید.

-۱۰۰گرم برگ، سرشاخه و گل و گیاه خرزهره را در آب بجوشانید و با ۳۰گرم کافور ترکیب و در محل حضور حشره اسپری کنید.

-حرارت دادن مثل اتو کشیدن با پارچه ی نخی روی فرش یا استفاده از دستگاه بخار که داخلش از محلول بالا پر شده موثر است. بعد از آن جاروبرقی کشیده شود.

-باید توجه داشت چون کـک ها خیلی سریع می پرند، جارو برقی به تنهایی کارساز نخواهد بود. ابتدا باید آن محل کمی نمدارشده باشند.

-دود دادن با اسپند نیز مفید است.

گیاهان دارویی برای التیام محل گزیدگی کک

 -برگ تازه ی ریحان را بکوبید، با روغن اسطوخودوس مخلوط کنید و آن را یک شب تا صبح با پارچه روی محل گزیدگی ببندید.

 -محل گزیدگی را با سرکه انگور قرمز خیس کنید.

-برای جلوگیری از نیش زدن این حشره می توان در حمام به مدت ۱۵ دقیقه، حنای بی رنگ را که با آب سرد مخلوط شده روی بدن مالید تا بوی آن روی بدن بماند.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید