کنترل اختلال دوقطبی با روش های طبیعی

0
590

اختلال دوقطبی افسردگی مانیک، با افسردگی معمولی تفاوت دارد. علائم آن شامل افزایش شدید یا کاهش شدید انرژی، سطح فعالیت، الگو‌های خواب و رفتار شیدایی مشخص می‌شود. بر طبق گفتۀ موسسه بین‌المللی سلامت روان، حدود ۲.۶ درصد از بزرگسالان آمریکایی به اختلال دوقطبی مبتلا هستند.

اختلال دوقطبی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «دیویدولف» هیچ نوع درمان قطعی برای اختلال دوقطبی وجود ندارد، اما با این حال گزینه های زیادی برای کنترل و مدیریت آن در دسترس میباشد. مصرف داروهای تجویزشده رایج ترین روش برای مقابله با این اختلال است. با این وجود، روش های طبیعی و متعددی نیز وجود دارند که میتوانند به این بیماران کمک کنند و این روش ها برخلاف دارو، هیچ گونه عوارض جانبی و منفی ندارند.

در ادامه به بررسی برخی از این روش های طبیعی میپردازیم.

رفتار درمانی شناختی

رفتار درمانی شناختی، می تواند درک بهتری را از آنچه که سبب تغییرات شدید خلقی شده، ایجاد کند. در این روش، قبل از این که علائم، شدیدتر شوند، به آن ها توجه بیشتری می کنند.

محققان در مطالعه ای، اشخاص را در دو گروه مورد مقایسه قرار دادند. این گروه ها تحت درمان مراقبتی مشترک و CBT (رفتار درمانی شناختی) قرار گرفتند. پس از ۹ ماه، نتیجه ی یافته های آن ها چنین است: کسانی که روش CBT را تمرین کرده بودند، عودت بیماری کمتری داشتند و احتمال بستری شدن آن ها در بیمارستان، کمتر بود. علاوه بر این، آن ها، این امکان را داشتند تا برنامه های درمانی خود را حتی یکسال پس از آن هم ادامه دهند.

ورزش

طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۶ در مجله ی اختلالات عاطفی منتشر شده، ورزش، یکی از بهترین درمان ها برای افسردگی مانیک است. محققان دریافته اند که ورزش کردن با بهبود سلامت در ارتباط است که از مزایای آن، می توان به رفع علائم افسردگی و بهبود کیفیت زندگی اشاره کرد.

سعی کنید برای قدم زدن یا پیاده روی، به بیرون بروید. یا ممکن است علاقمند به انجام ورزش دیگری باشید. در یک کلمه، استوار باشید. ورزش را به عنوان بخشی از برنامه ی روزانه خود، قرار دهید.

رژیم غذایی سالم

یک برنامه ی خوب برای درمان طبیعی اختلال دوقطبی ، شامل رژیم غذایی سالم است. مطمئن باشید غذایی که می خورید، بیشترین تأثیر را بر خلق و خویتان می گذارد.

در واقع برخی از مطالعات نشان داده اند افرادی که دارای رژیم غذایی نامناسبی هستند، تا ۶۰ درصد بیشتر از بقیه، از افسردگی رنج می برند. این در مقایسه با افرادی است که رژیم غذایی سالمتری داشتند.

اختلال دوقطبی

یوگا و مدیتیشن

مدیتیشن می تواند به شما در تشخیص ابتلا به اختلال دوقطبی کمک کند. زمانی که بیشتر تمرکز می کنید، بهتر می توانید الگو های فکری که درگیرشان شده اید را تشخیص دهید. همچنین با این روش می توانید عواملی را که برای شما ایجاد ناراحتی می کنند را نیز به خوبی تشخیص دهید.

یوگا نیز تمرکز ذهنی را افزایش می دهد. یوگا میتواند گزینۀ خوبی برای افرادی باشد که مدت زمان طولانی در روز را به نشستن اختصاص می دهند.

مکمل ها

سعی کنید گیاهان دارویی و مکمل ها را به برنامه ی درمانتان اضافه نمایید. انجام این کار می تواند در بهبود و کنترل اضطراب به شما کمک کند. این مکمل ها و گیاهان دارویی عبارتند از:

-گیاه دولپه ای بومی چین و آمریکا ، ریحان مقدس، و گیاهان اسواگاندا و رادیولا.

آن ها می توانند به کاهش کورتیزول کمک کرده و قدرت تمرکز را افزایش دهند. علاوه بر این به تعادل در ترشح هورمون ها نیز کمک می کنند.

-جو خیسانده سنت جانز در کانادا، یک گیاه ضد افسردگی طبیعی می باشد که می تواند برای بهبود خواب شب مفید، باشد.

-روغن های گیاهی مهمی مانند اسطوخودوس، ترنج، روغن گیاه ایلنگ و بابونه را مصرف کنید. این گیاهان می توانند در کنترل استرس و ایجاد آرامش نقش به سزایی داشته باشند.

کاهش استرس

فعالیت های ضد استرس را به برنامه روزانه تان بیفزایید. به جای این که این فعالیت ها  را فقط یک یا دو بار انجام دهید، سعی کنید به آن ها عادت کنید. با رعایت این موارد علائم اختلال دوقطبی را بهتر کنترل خواهید کرد. حتی اگر فقط ۵ دقیقه فعالیت داشته باشید، به انجام آن عادت می کنید که همین امر می تواند گره گشا باشد.

برای کاهش استرس در فعالیت های روزانه ی خود، وقفه داشته باشید. به عنوان مثال، سعی کنید یادداشتی را برای بررسی علائم تهیه کنید. همچنین می توانید فعالیت های سرگرم کننده ای را برنامه ریزی ریزی نمایید. به خودتان کاری واگذار کنید. این شیوه حتما روش خوبی برای کنترل استرس شما خواهد بود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: davidwolfe.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید