کم آبی بدن ، خطری در تابستان

0
254

تابستان با همه زیبایی هایش می تواند برای برخی از افراد باعث بروز مشکلاتی مانند مشکلات پوستی، کم آبی و… شود. تحقیقات نشان می دهد حتی اگر یک و نیم درصد آب بدن تان را از دست بدهید و دچار کم آبی خفیف شوید، خلق و خو، سطح انرژی و توانایی شناختی شما افت می کند. تعریق، ورزش کردن یا آب نخوردن به اندازه ی کافی در روزهای گرم و آفتابی سال از دلایل کاهش آب بدن است که اگر جدی گرفته نشود، ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

کم آبی بدن

کم آبی چیست؟

بدن ما برای حفظ عملکرد صحیح خون، سایر مایعات در بدن و تعادل فشار خون نیاز به آب و همچنین الکترولیت های مانند نمک (سدیم) دارد که به طور طبیعی در سلول ها و خون بدن وجود دارند. وقتی به دلایل مختلف ، آب نمک موجود در بدن کاهش می یابد، شما دچارکم آبی میشوید. بدن از راه های گوناگونی آب خود را از دست میدهد:
ادرار- تهوع یا اسهال- تعریق- تنفس و ریه ها

علائم کم آبی 

دهان خشک، احساس تشنگی، پوست خشک، چشم های خشک و قرمز، توده های عضلانی کمتر، مشکلات گوارشی، درد مفاصل، بیماری طولانی مدت، خواب آلودگی و خستگی، یبوست، چین و چروک و پیری زودرس، صورت برافروخته و سرخ شده، ادرارغلیظ و زرد پررنگ، گودافتادگی چشم ها، عصبانیت و بدخلقی، فقدان اشک.

دلایل کم آبی بدن

دیابت: افراد مبتلا به دیابت در خطرابتلا به کم آبی قراردارند. در واقع وقتی سطح قند خون بسیار بالاست، بدن سعی میکند گلوکز اضافی را از طریق ادرار دفع کند و ادرار زیاد سبب کم آبی بدن میشود.
قاعدگی: استروژن و پروژسترون برمیزان آب بدن اثر می گذارند. همچنین زنانی که قاعدگی سنگین دارند، به دلیل از دست دادن حجم زیادی از خون، باید آب بیشتری در این دوران بنوشد.
داروها: بسیاری از داروها، ادرارآور هستند و سبب کم آبی بدن میشوند. داروهای کنترل فشارخون، نمونه ای از این نوع داروها هستند. همچنین داروهایی که عوارض جانبی مانند اسهال و استفراغ دارند، ممکن است سبب کم آبی بدن شوند.
استرس: هنگامی که دچار استرس هستید، غددآدرنال، هورمون های استرس وارد خون می کنند. غددآدرنال، هورمون آلدوسترون ترشح می کنند سطح مایعات بدن را تنظیم می کند، بنابراین هنگامی که آدرنال کم کار می شود، سرعت آلدوسترون نیز پایین می آید و در نتیجه سطح مایعات بدن افت می کند.
سندروم روده تحریک پذیر (ibs) :عوارض این بیماری مانند تهوع و اسهال مزمن، ممکن است سبب کم آبی بدن شود. علاوه براین، بیشتر مبتلایان به این بیماری معمولاً برخی از غذاها را که تصور می کنند تحریک کننده است، از رژیم غذایی خود حذف می کنند و اگر این غذاها شامل مایعات نیزباشد، بیشتر در خطرکم آبی قرار می گیرند.
بارداری: در دوران بارداری، حجم خون افزایش می یابد، اما گاهی اسهال و تهوع صحبگاهی ممکن است فرد را دچار کم آبی کند.
سن: با افزایش سن، همان طور که توانایی بدن برای ذخیره ی آب کاهش می یابد، احساس تشنگی نیز کمترمیشود. بنابراین احتمال کم آبی بدن بیشتر می شود.
ارتفاع زیاد: هنگامی که به ارتفاعات سفرمیکنید، بدن برای تطبیق با وضعیت جدید سرعت تنفس را بالا میبرد و میزان ادرار را افزایش میدهد. گرچه هر دو مورد برای تطبیق با میزان اکسیژن ارتفاع لازم است، اما میتواند سبب کم آبی بدن شود.
کم خوردن میوه و سبزی: اگر روزی پنج وعده میوه نمی خورید باید آب بیشتری بنوشید تا بدن تان دچار کم آبی نشود.
شیر دادن: شیر دادن سبب کم شدن آب بدن مادران میشود، مادر شیر ده باید مایعات بیشتری بنوشد.

چرابه آب نیازداریم؟

۶۰ درصد وزن بدن را آب تشکیل می دهد، همچنین ۸۵ درصد بافت مغز ازآب تشکیل شده است. نوشیدنی مقدار کافی آب در طول روز می تواند به بدن شما کمک کند تا به درستی کار کند. با کاهش یک دهم آب بدن دیگر قادر نخواهیم بود بایستیم و راه برویم و جالب است بدانید حتی یک کار آسان مثل باغبانی، پیاده روی و دوچرخه سواری به خصوص در روزهای گرم سال باعث کاهش چشمگیر آب بدن در زمانی کوتاه خواهد شد. کودکان سریع تر و بیشتر ازبزرگسالان تحت تاثیر گرما قرار می گیرند، به همین دلیل اثرات گرما روی آنها جدی تر است و راحت تردچار کم آبی بدن میشوند.

عوارض کم آبی بدن

مشکلات پوستی: کم آبی در کوتاه مدت باعث کم شدن هدایت خون به طرف به پوست می شود و به طور موقت اعمال پوست مانند برقراری درجه حرارت مناسب و بدن را کند می کند. ولی زمانی که کم آبی جبران شود به سرعت همه ی مشکلات مرتفع خواهد شد.
بدن برای حفظ عملکرد صحیح و تعادل و فشار خون نیاز به آب دارد وقتی به دلایل مختلف، آب و نمک موجود در بدن کاهش می یابد، دچار کم آبی میشوید.
آسیب های گرمایی :وقتی که به شدت ورزش می کنید و عرق می ریزید، اگر آب ومایعات کافی ننوشید، دچار آسیب های ناشی از گرمای هوا می شوید که می تواند از گرفتگی خفیف عضلات تا خستگی گرمایی یا گرمازندگی کشنده متغیر باشد.
ورم مغزی: گاهی وقتی بعد از کم آبی بدن، آب و مایعات مصرف می کنید، بدن سعی می کند آب زیادی را به سمت سلول های شما هل دهد. این کار باعث می شود برخی سلول ها ورم کنند پاره شوند. این اتفاق زمانی خطرناک است که سلول های مغزی تحت تاثیر قراربگیرند و ورم کنند.
تشنج: املاح بدن مانند پتاسیم و سدیم، پیام های الکتریکی را از یک سلول به سلول دیگر می برند. اگر تعادل املاح بدن شما به هم بخورد، پیام های الکتریکی قاطی می شوند و منجر به جمع شدن غیر ارادی عضلات(تشنج) و گاهی وقت ها بی هوشی فرد می شود.

شوک ناشی از کاهش حجم خون

این مشکل یکی از خطر ناک ترین و حتی مرگبارترین عوارض ناشی ازکم آبی بدن است. زمانی که حجم کم خون در اثر کم آبی باعث افت فشار خون افت میزان اکسیژن دربدن شما شود، این شوک اتفاق می افتد.
نارسایی کلیه: مشکل مرگبارنارسایی کلیه زمانی اتفاق می افتد که کلیه های شما دیگر نتوانند مایعات اضافی و مواد زائد را از خون بردارند و دفع کنند.
کما و مرگ: اگرکم آبی شدید بدن به طور فوری و مناسب درمان نشود، میتواند باعث مرگ فرد شود. در موارد شدید، کم آبی منجربه بیهوشی میشود، روی جریان خون اثرمیگذارد و حتی ممکن است به مرگ بیانجامد.

نسخه های درمانی

برای حفظ سلامت بدن باید آب مورد نیاز آن را تامین کرد؛ بنابراین، باید یک رژیم غذایی سالم سرشار از میوه ها، سبزیجات و نوشیدنی های طبیعی داشته باشید.
خیار: خیار آب فراوانی دارد در عین حال کم کالری است. اگرمیخواهید قدرت مرطوب کنندگی خیار را بیشترکنید، باید آن را با ماست بدون چربی، نعناع و یخ، ترکیب وسوپ خیارآماده کنید.این سوپ مرطوب است و بدن شما را سرحال نگه میدارد.
کاهو: یک فنجان کاهو با ۹۶ درصد آب، برای رفع تشنگی مفید است. پروتئین، ویتامین های A و C، کلسیم و آهن موجود در آن نیز به حفظ سلامتی شما کمک می کند.
کرفس: کرفس کالری بسیار کمی در هر ساله دارد و دارای فیبر و آب است و با خوردن آن شما احساس سیری میکنید. کرفس اسید معده را خنثی میکنید. و اغلب به عنوان یک درمان طبیعی برای سوزش معده و بازگشت اسید به مری توصیه می شود.
تربچه: این سبزی ریشه ای دارای طراوت است و باید به طور ثابت در تهیه ی سالاد فصل تابستان استفاده شود. تربچه ها عطر، طعم و رنگ متفاوت دارند ودر بسته بندی های کوچک و مهم تر از آن، با آنتی اکسیدان هایی مانند کاتچین( که در چای سبز یافت می شود) پر شده اند.
هندوانه:  هندوانه پر از آب است و دارای منابع غنی از لیکوپن و یک و یک آنتی اکسیدان ضد سرطان موجود در میوه ها و سبزیجات قرمزمحسوب میشود. برای تامین آب بدن حتما طی روز هندوانه مصرف کنید.
توت فرنگی: انواع توت ها غذاهای خوب برای هیدراتاسیون هستند، اما آب توت فرنگی قرمز آب دار بهترین نوع از این گروه است. تمشک و زغال اخته هر دو در حدود ۸۵ درصد آب دارند. در حالی که تمشک به تنها بیشتر از ۸۸ درصد آب دارد.
هویج: آب هویج ارزش غذایی زیادی دارد. هم چنین سرشار از ویتامین است. شما می توانیدهویج را خام، پخته یا به شکل آب هویج مصرف کنید.
طالبی: یک چهارم ازیک طالبی، حاوی ۵۰ کالری و مقدار فراوانی آب است. شما میتوانید روزانه میوه ی طالبی یا آب آن را مصرف کنید.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید