کمک کردن به دیگران چگونه سلامت شما را تحت تاثیر قرار می دهد ؟

0
777

کمک کردن به دیگران و اطرافیان یکی از بهترین رفتارهای انسانی است که می‌توانیم در طول عمر خود به آن بپردازیم. کمک کردن به یک پیرمرد کم‌توان برای عبور از خیابان، کمک به مادرمان در شستن ظروف و… می‌توانند حس رضایت را در شما و فردی که به او کمک کرده‌اید ایجاد کنند. اما احساس رضایت تنها بخشی از فواید کمک کردن به دیگران است. محققان باور دارند که کمک به دیگران تاثیر مثبتی بر سلامت شما دارد و در پیشگیری از عارضه‌ها به انسان کمک می‌کند. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

کمک کردن

افزایش طول عمر با کمک کردن به دیگران

مطالعه ای جدید که توسط تیمی بین المللی از پژوهشگران انجام شد به تجزیه و تحلیل بقای ۵۰۰ فرد بزرگسال در بازه سنی ۷۳ تا ۱۰۳ سال پرداخت. آنها متوجه شدند پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی که به مراقبت از نوه های خود کمک می کنند، به طور میانگین از آنهایی که این کار را انجام نمی دهند، بیشتر عمر می کنند. نیمی از پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی که به نگهداری از نوه های خود کمک می کردند، همچنان پس از یک دهه از انجام نخستین بررسی زنده هستند و این شرایط برای افرادی که فاقد نوه بودند، اما به فرزندان خود کمک می کردند نیز صادق بود.

لذت و احساس رضایت

مشخص شده است که کمک به دیگران می تواند به خوبی دریافت کمک از دیگران باشد. مطالعه ای که با استفاده از تصویربرداری مغزی انجام شد، نشان داد هنگامی که فردی پولی را صرف امور خیریه می کند، سیستم پاداش دهی در مغز به شیوه ای مشابه با زمانی که پولی دریافت می شود، فعال می شود. در حقیقت، بخش های بیشتری از قشر جلو مغز هنگام انتخاب های نوع دوستانه در برابر انتخاب های خودخواهانه فعال می شوند.

کنترل استرس

نتایج یک پژوهش نشان داده است که دلسوزی با سطوح پایین‌تر استرس پیوند خورده است. دلسوزی و کمک به دیگران می تواند فواید جسمانی ماند فشار خون پایین‌تر، ضربان قلب پایین‌تر، و سطوح کورتیزول پایین‌تر را نیز به همراه داشته باشد.

کمک کردن

تسکین التهاب

پژوهش های پزشکی در زمینه آزمایش التهاب سلولی روی افرادی که خود را شاد معرفی کرده بودند، نشان داده اند که سطوح پایین‌تر التهاب تنها در انواع مشخصی از افراد شاد دیده می شود. آنهایی که احساس شادی را در نتیجه سبک زندگی درگیر با لذت های شخصی عنوان کرده بودند، همچنان از سطوح بالاتر التهاب برخوردار بودند. اما افرادی که سبک زندگی آنها با کمک به دیگران گره خورده بود، سطوح پایین‌تر التهاب را نشان دادند.

ذهن باز و مثبت اندیش

برخی مطالعات وضعیت خودتمرکز را به اضطراب و افسردگی پیوند داده اند. کمک به دیگران روش فوق العاده ای برای خروج از ذهن خود و مشاهده و تجربه موارد مختلف از نقطه نظر دیگران است.

کمک به دیگران نه تنها احساس خوبی در شما ایجاد می کند، بلکه در واقع یکی از سالم‌ترین عاداتی است که می توانید در زندگی خود به آن توجه داشته باشید.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید