اثرات الکل بر روان انسان

155

نوشیدنی‌های الکی در بسیاری از کشورهای مختلف طرفداران زیادی دارند و مردم در بسیاری از مواقع برای جشن گرفتن و پایکوبی از این نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند. اما پژوهش‌ها و تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف الکل برای بدن انسان مضر بوده و باعث بروز آسیب‌های جدی در جسم و روان فرد می‌گردد. در این نوشتار قصد داریم به همراه یک روانپزشک به بررسی اثرات الکل بر روان انسان بپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

اثرات الکل

علی فرهودیان، روانپزشک با بیان اینکه اختلالات خلقی مجموعه ای از اختلالات روانپزشکی هستند که علامت اصلی آن ها، روحیات و خلقیات فرد است؛ گفت: این علامت ها می تواند رو به پایین و افسردگی باشد و یا به سمت علائم مانیا و شیدایی یا خلق های بالا و یا ترکیبی از این ها باشد.

وی با تاکید بر اینکه اختلالات خلقی دارای انواع و اقسام مختلفی است، ادامه داد: هرچند که مشخصه اصلی اختلالات خلقی، تغییرات در خلق و خو است؛ اما می تواند عوارض و تغییراتی را در مورد تفکر فرد ایجاد کند. به طور نمونه افرادی که علائم افسردگی پیدا می کنند اصولا نسبت به دنیا بدبین و نا امید می شوند؛ یا می تواند موجب تغییرات حرکتی و کندی در حرکت یا حرف زدن شود.

این روانپزشک در ادامه افزود: ممکن است فرد مبتلا به اختلالات خلقی، دچار بی قراری شود و علائم بیش فعالی و تحرکی را در او مشاهده کنید. از طرفی اختلالات خلقی دارای علائم حیاتی هستند مثلا تغییراتی که در خواب یا اشتهای فرد ایجاد می شود. البته بسته به نوع اختلالات خلقی و انواع آن، این تغییرات می تواند متفاوت باشد.

وی با بیان اینکه در هر صورت هر اتفاقی که در اختلالات خلقی رخ دهد یک مشخصه واحد دارد، گفت: مشخصه واحد اختلالات خلقی این است که عوارض آن به شکل تغییرات در عملکردهای شغلی، اجتماعی، تحصیلی و یا خانوادگی ایجاد می شود و اختلالاتی روی می دهد، پس فرد زمانی دچار اختلالات خلقی شده است که تغییرات عملکردی در حوزه های مختلف داشته باشد و خلق و خوش او نیز تغییر کرده باشد .

همچنین بخوانید :  عوارض دیر خوابیدن چیست

فرهودیان با بیان اینکه خلق بالا یا خلق پایین بخشی از طبیعت انسان است، ادامه داد: همه ما درجاتی از افسردگی، خشم و… را تجربه می کنیم و این طبیعی است؛ اما گاهی بیماری رخ می دهد و افسردگی علامت اصلی آن است،. در صورتی که این علائم افزایش یاید، باید به متخصص مربوطه مراجعه شود تا بیماری تشخیص و درمان شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اختلالات خلقی در بسیاری از مواقع یک اختلالات خلقی نیستند یعنی یک دلیل دیگری غیر از دلیل مغزی برایش وجود دارد؛ گفت: یعنی عامل دیگری وجود دارد که می تواند یک اختلال را تولید کند. منظور این است که اگر در فردی تشخیص دادیم که یک اختلال خلقی اتفاق افتاده است باید خیلی حساس باشیم که شاید یک عامل بیرونی یا جسمی غیر از یک اختلال تعادل اولیه مغزی وجود دارد.

اثرات الکل بر روان انسان

این روانپزشک در ادامه  با اشاره به  اثرات الکل بر روح و روان انسان تاکید کرد: وقتی الکل به میزان زیاد مصرف شود خلق و خوی فرد را تغییر می دهد؛ با وجود اینکه الکل به ظاهر علائم هیجانی ایجاد می کند اما الکل سرکوب کننده سیستم مغزی است؛ یعنی نه تنها مغز را تحریک نمی کند بلکه به شدت سرکوب می کند.

وی در پایان اظهار کرد: دلیل رفتارهای فردی که الکل مصرف می کند این است که الکل سیستم مغزی را سرکوب می کند در نتیجه فرد مهار، کنترل و عقلانیتش را از دست می دهد و خلق و خوی او به تدریج تغییر می کند؛ یعنی فرد ممکن است وارد یک فاز عمیق افسردگی شود اما فردی که الکل را ترک کند بعد از درمان دیگر افسرده نخواهد بود.

باشگاه خبرنگاران
اثرات الکل بر روان انسان
5 (100%) 1 vote
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید