کرفس کوهی

0
970

کرفس کوهی

کرفس کوهی گیاهی معطر از خانواده‌ی چتریان و سلطان گیاهان دارویی می باشد. نام علمی آن “Kehlussia odoyatssimozaff” و نام محلی کاسوس است.

کرفس

گیاه‌شناسی

این گیاه خودرو، کمیاب و منحصر به فرد است که فقط در ایران رشد می‌کند.

ریشه‌ی عمودی و کمی ضخیم، ساقه‌ی علفی و توخالی کمتر از یک متر با برگ‌های مرکب دارد و از چند برگچه تشکیل شده است. دوره‌ی رویش آن از نیمه‌های اسفند ماه شروع و تا اواخر خرداد ماه ادامه دارد. این گیاه در ارتفاعات برفگیر زاگرس مرکزی در منطقه‌ی زردکوه می‌روید.

ترکیبات شیمیایی

کرفس کوهی دارای ویتامین‌های A، B1، B2، B3، بتاکاروتن، آنتی‌اکسیدان، فیبر فراوان، اسید فولیک، کلسیم، آهن، فسفر، سدیم و چند نوع اسید آمینه است.

اسانس کرفس کوهی

اسانس موجود در بذر و ریشه‌ی گیاه باعث جذب حشرات به ویژه زنبور عسل شده و سبب گرده افشانی می‌شود. همچنین بعضی از حیوانات و آفات گیاهی را دور می‌کند.

خواص درمانی

ضد چربی خون

فلاونوییدها گروهی از ترکیبات پلی فنولیک هستند که با کاهش خطر بیماری‌های قلبی ارتباط دارند. کرفس کوهی حاوی فلاونویید است.

تحقیقات نشان می‌دهند کرفس کوهی بر فاکتورهای خونی مربوط به چربی خون به عنوان آترواسکروز بیماری‌های قلبی- عروقی عمل می‌کند، در نتیجه پس از ۴۵ روز مصرف، میزان کلسترول، تری گلیسرید و LDL کاهش می‌یابد.

ضد سرطان

طبق یافته‌های محققان کرفس کوهی ترکیباتی دارد که از رشد سلول‌های سرطانی پیشگیری کرده و ترکیبات «استیلینیک» آن رشد سلول‌های سرطانی و تومورها را متوقف می‌کند. این گیاه به دلیل داشتن (Lucetylenic) لونئولین (Luteolin) و آنتی‌اکسیدان صدمات ناشی از تخریب سلول‌ها را جبران می‌کند. در آخرین پژوهش‌ها اثر سایتوتوکسیک عصاره‌ی متانولی گیاه جمع‌آوری شد که بر سلول‌های سرطانی سینه‌ی انسان MCF7 و سلول تک هسته‌ای خون محیطی به شکل تجربی در شرایط invite مورد بررسی و توجه قرار گرفته است.

درمان نقرس

پتاسیم علاوه بر تحریک ادرار باعث کاهش فشار خون می‌شود و برای بیماران نقرسی و افرادی که دردهای مفصلی و روماتیسم دارند توصیه می‌شود.

– کرفس کوهی خواصی‌ دارد که باعث کاهش چربی خون، پرفشاری خون و بهبود و جلوگیری از اختلالات قلبی – عروقی می‌شود و از تصلب شرائین جلوگیری می‌کند.

تقویت ماهیچه‌ها

اسید بانتونیک همراه با منیزیم، کلسیم و B6 اثر مثبتی درتقویت ماهیچه‌ها داشته که باعث جلوگیری از خستگی مفرط می‌شود.

کرفس کوهی باعث گشاد شدن مجاری کلیه و دفع اسید اوریک می‌شود.

اسیدهای چربی فرار موجود در این گیاه، محرک اشتهاست.

اسیدهای چربی فرار موجود در این گیاه، محرک اشتهاست.

سرماخوردگی

کرفس کوهی باعث رفع مشکلات ریوی در دوران سرماخوردگی می‌شود. از دم‌کرده‌ی این گیاه و غرغره کردن آن می‌توان برای کاهش عفونت گلو و ریه استفاده کرد. همچنین درمان آنفلوانزا، سرفه‌های شدید و تنگی نفس است.

قولنج‌های کلیوی

پودر خشک کرده‌ی کرفس کوهی، آب لیمو ترش و مقداری روغن زیتون معجون مناسبی برای ناراحتی‌های کلیوی است.

کرفس کوهی باعث گشاد شدن مجاری کلیه و دفع اسید اوریک می‌شود.

خواص دیگر

ضد ویروس، ضد دیابت، پیشگیری کننده و رفع زخم معده و التهاب، ضد درد، آرام‌بخش و ضد استرس، مفید برای اختلالات گوارشی به خصوص بیماری‌های التهاب روده از قبیل کرون و کولیت، تصفیه کننده‌ی خون، ضد افسردگی، انعقاد خون، کاهش اسید معده، تقویت کننده‌ی حافظه، کاهنده‌ی وزن، ضد میکروب و ویروس و سرماخوردگی، کاهش تب، رفع بوی بد دهان، تقویت لثه‌ها، جلوگیری از اسکوربوت، ضد کم‌خونی و ملین مناسب جهت یبوست است.

نحوه‌ی مصرف

پودر خشک شده‌ی آن به عنوان چاشنی در دوغ، ماست، سالاد و معطر کردن انواع سوپ‌ها، آش و انواع سس‌ها استفاده می‌شود.

خواص بذر کرفس کوهی

بذر کرفس کوهی نیز اشتهاآور است و در مهار رشد تومورهای سرطانی معده و محافظت از کبد تاثیر بسزایی دارد. همچنین کلسیم آن بالا است و موثر در کاهش فشارخون است. این بذر مدر است و به دفع اسید اوریک در بدن کمک می‌کند.

خواص ریشه‌ی کرفس کوهی

ریشه‌ی این گیاه آرام‌بخش، کاهنده‌ی فشارخون، ضد قارچ و اسپاسم معده و صفرابر و ضد انقباض عضلانی ماهیچه است.

با توجه به اینکه  این گیاه در معرض انقراض است، از ریشه و بذر آن به هیچ‌وجه استفاده نمی‌شود و برای کمک به استعداد در حفظ این‌گونه‌ی با ارزش در سال جاری، ۵۰۰۰ متر به فضای پوشش این گیاه توسط واحد تولیدی (محصولات مونو) بذرپاش انجام شده است.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید