کربوهیدرات خوب و بد را بشناسید

0
247

کربوهیدرات‌ها بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند، اما اینکه کدام کربوهیدرات خوب یا بد است، می‌تواند بسیار بحث‌برانگیز باشد. اما چگونه باید کربوهیدرات خوب را از بد تشخیص دهیم؟ پاسخ دادن به این سوال چندان آسان نیست.

کربوهیدرات خوب

به گزارش گیاه یاب به نقل از «اوری‌دی‌هلث» کربوهیدرات‌ها منبع اصلی انرژی بدن هستند و همچنین بخش مهمی از رژیم غذایی ما می‌باشند. از این جهت هیچ‌وقت نباید کربوهیدرات‌ها را از برنامه‌ی غذایی خود حذف کنید، اما مهم است بدانید که تمام کربوهیدرات‌ها یکسان نیستند.

تفکیک کربوهیدرات‌ها

به طور کلی سه نوع کربوهیدرات داریم: قندها، نشاسته‌ و فیبر. با توجه به ترکیبات موجود، کربوهیدرات‌ها اصطلاحا «ساده» و «پیچیده» نامگذاری می‌شوند. اما از آنجایی که اغلب غذاها حاوی هر دو نوع کربوهیدرات هستند، تشخیص اینکه کدام خوب یا بد هستند کمی مشکل می‌شود.

کربوهیدرات‌های ساده از قندهایی تشکیل شده‌اند که هضم آنها راحت می‌باشد که منبع مهمی برای تامین انرژی هستند. برخی از این قندها به طور طبیعی در میوه‌ها و شیر وجود دارند. از طرفی دیگر، قندهای تصفیه شده و فرآوری شده در خوراکی‌هایی مانند شکلات‌ها، شیرینی‌ها و نوشابه یافت می‌شوند. برای اینکه متوجه شوید آیا غذای مورد نظرتان کربوهیدرات خوب است یا بد، باید به یاد داشته باشید که هرچقدر قند غذا بیشتر بوده و فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی آن کمتر باشد، آن خوراکی مضرتر خواهد بود.

کربوهیدرات‌های پیچیده در غذاهایی مانند غلات، حبوبات و سبزیجات حاوی نشاسته یافت می‌شوند. این نوع کربوهیدرات دارای زنجیره‌ی بلندتری از مولکول‌های قند می‌باشد. تفکیک شدن و استفاده از این نوع کربوهیدرات در بدن معمولا نیازمند زمان بیشتری می‌باشد.

جزئیاتی درباره کربوهیدرات‌های ساده

کربوهیدرات ساده لزوما خوب یا بد نیست. این موضوع بستگی به این دارد که چه غذایی مصرف می‌کنید. به طور مثال میوه‌ها و سبزی‌ها منابع بسیار خوبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری هستند و به طور طبیعی حاوی کربوهیدرات‌های ساده می‌باشند. اما از طرفی دیگر کربوهیدرات‌های ساده در خوراکی‌هایی مانند کلوچه و کیک نیز یافت می‌شوند.

کربوهیدرات‌های ساده‌ای که باید مصرف آنها را کاهش دهید:

-نوشابه

-آب‌نبات

-کلوچه

-شیرینی و دسرها

-نوشیدنی‌های شیرین‌شده مانند لیموناد یا یخ‌چای

-نوشابه‌های انرژی‌زا

-بستنی

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید