کاهو ، درمانگر پر خاصیت

0
413

اضافه کردن کاهو به تغذیه روزانه باعث جلوگیری از بوجود آمدن بسیاری از بیماری ها می شود ، در واقع کاهو نقش تصفیه کننده بسیار قوی را ایفا می کند.مصرف کاهو برای بیماران دیابتی ، قلبی و عروقی بسیار ضروری می باشد ، رنگ کاهو هر چقدر سبز تر باشد میزان ویتامین های موجود در آن بیشتر می شود ، نظیر ویتامین های : ( ث ) ، ( ب ) ، ( آ ) ، در ادامه با ما همراه باشید تا از خواص کاهو آگاهی و اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

کاهو

کاهـو گیاهی است یک ساله و دارای برگ های پهن و دراز و سبز، با طعم کمی شیرین. کاهـو موجب افزایش گلبول های قرمز خون شده و آهن موجود در آن برای درمان کم خونی مفید است؛ از همین رو در گونه ها، سرخی مطلوب پدید می آورد و اعصاب را منظم می کند و بر قدرت بینایی می افزاید.

این ماده غذایی به ویژه حاوی ویتامین «ث» – ضد اسکوربوت – است. کاهو ارزش غذایی چندانی ندارد، اما از لحاظ درمانی فوق العاده و سرشار از نمک های معدنی با خاصیت قلیایی است؛ به همین سبب خون را تصفیه می کند و به حفظ هوشیاری مغز و سلامت بدن کمک می نماید.

برگ های بیرونی کاهـو ارزش خوراکی بسیار دارد؛ زیرا این برگ ها بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارد و نسبت به برگ های داخلی حاوی ویتامین بیشتر است. هر چه کاهو سبزتر باشد، ویتامین بیشتری دارد. کاهوی پخته برای ازدیاد شیر مادر مناسب است. این سبزی محتوی چند ماده مهم و شفابخش است. آب کاهـو، خنک و شادابی بخش است و میزان فراوانی منیزیم در آب آن سبب تقویت بافت عضلانی، اعصاب و مغز می شود. آب کاهـو جنبه درمانی دارد.

سلولز موجود در کاهـو حجم مواد داخل روده و حرکات روده را افزایش می دهد که این امر درمان یبوست را آسان می سازد. کاهو برای رفع بی خوابی نیز مؤثر است؛ زیرا دارای ماده ای خواب آور به نام لکتوکاریوم است که حاوی کربوهیدرات است. این ماده غذایی برای درمان دیابت ماده غذایی مناسب است و افراد دیابتی می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. استفاده از کاهـو به علت داشتن املاح فراوان – به خصوص منگنز و روی – برای جلوگیری از ریزش و سفید شدن مو مفید است.

خواص گیاه کاهو

کاهـو از نظر طب قدیم ایران سرد و مرطوب است
کاهـو تمیز کننده خون است
کاهـو بعلت داشتن آهن خونساز است
ضد تورم است
کاهـو خواب آور و آرام بخش است
کاهـو برای ضعف اعصاب مفید است
کاهـو ملین و ادرار آور است
خوردن کاهو برای مالیخولیا مفید است
کاهـو زخم های مجاری ادرار و مثانه را درمان می کند
اگر کاهـو را با سکنجبین و یا سرکه بخورند اشتها آور است
کاهـو اثر ضد تشنج دارد
درد معده را تسکین می دهد
کاهـو قوای جنسی را تقویت می کند
برای برطرف کردن درد سینه کاهـو را بپزید و بخورید
زنان شیرده اگر می خواهند که شیرشان زیاد شود باید کاهوی پخته بخورند
ورم غدد لنفاوی را برطرف می کند

خواص تخم کاهو

تخم کاهـو از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است
تخم کاهـو مخرب و خواب آور است
خوردن تخم کاهـو زکام را برطرف می کند
تخم کاهو برای درد سینه مفید است
خوردن تخم کاهـو برای دستگاه ادراری نافع است و آنهائیکه قطره قطره ادرار می کنند باید تخم کاهـو بخورند
( در حدود ۱۰ گرم روزانه ) تا این مرض برطرف شود .

بیتوته ، آکاایران

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید