کاهش وزن ناخواسته نشانه چیست

0
422

در صورتی که در بدن شما کاهش وزن سریع رخ داده است، علائمی همچون خستگی، افسردگی، متابولیسم کند، بی اشتهایی، افزایش بیماری ها (سیستم ایمنی تضعیف شده) و تغییراتی در تکرر ادرار می توانند نشان از وجود یک خطر باشند. بسته به ریشه و علت کاهش وزن ناخواسته ، علائم ممکن است به طرز چشمگیری متفاوت باشند، احتمالا این علائم با مواردی همچون تنگی نفس، اختلال شناختی، گرفتگی عضلات، فشار خون پایین، مدفوع خونی، شکم درد، استفراغ، سرفه، ضربان نامنظم قلب، بهبودی کند کبودی ها و زخم های بدن، بی حسی و حتی اضطراب نیز همراه باشند. در ادامه به دلایل کاهش وزن ناخواسته میپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

کاهش وزن ناخواسته

دیابت

هنگامی که دیابت درون بدن شما منتشر می شود، پیش از آنکه متوجه شوید به این بیماری دچارید، بدن شما گلوکزی را آزاد می کند که قادر به استفاده از آن نیستید، در نتیجه باعث ادرار مکرر شما می شود. اضافه بر این، برای اینکه بدن کمبود جذب مواد مغذی را جبران کند، شروع به آزادسازی مواد مغذی از ماهیچه ها می کند که منجر به کاهش وزن ناخواسته فرد می شود.

بیماری سلیاک

این ناتوانی بدن در جذب یا گوارش گلوتن نیز منجر به التهاب روده می شود که این امر به خودی خود موجب می شود میزان جذب مواد غذایی بسیار کاهش یابد. این مسئله اغلب با اسهال و ناراحتی معده همراه است که اشتها را از بین می برد و منجر به جذب میزان کمتر کالری به طور روزانه می شود. خوشبختانه اکنون استفاده از رژیم غذایی بدون گلوتن بسیار آسانتر از قبل شده و آگاهی کلی مردم درباره ی بیماری سلیاک افزایش یافته است.

مشکلات تیروئیدی

اگر از پرکاری تیروئید رنج می برید، اغلب به این معناست که متابولیسم بدن شما بسیار سریع عمل می کند و در واقع بیش از آنچه نیاز دارد انرژی و منابع بدن را می سوزاند و باعث می شود تا  همگام سازی بدن با میزان کالری مورد نیاز و مصرفی سخت شود.

اختلالات خوردن

حتی اگر اختلال خوردن را در خود تشخیص نمی دهید، کم اشتهایی در افرادی که استرس دارند، زیاد کار می کنند و یا با مشکلات تجسم نفس سروکار دارند، بسیار شایع است. اینکه پیوسته از غذایی که می خورید کم کنید، بدون اینکه هیچکدام از ابعاد تناسب جسمانی یا الگوهای رفتاری خود را تغییر دهید، باز هم می تواند منجر به کاهش وزن سریع شما شود.

افسردگی

هنگامی که اضطراب و افسردگی به طرف شخص هجوم بیاورند، اشتهای شما تحت تاثیر سیل هورمون های استرس در بدن قرار می گیرد و فکر و ایده ی غذا خوردن را در شما ناخوشایند می سازد. جالب است بدانید که بسیاری از افرادی که مبتلا به افسردگی مزمن هستند تا زمانی که کاهش وزن آنها به سطح خطرناکی از سؤ تغذیه می رسد، متوجه افسردگی خود نمی شوند.

سرطان

رشد تومورها در معده-روده یا سیستم گوارش التهاباتی را ایجاد می کند که از جدب مواد غذایی جلوگیری می کنند و موجب می شوند تا غذا از بدن شما فقط عبور کند و هیچگونه کالری توسط بدن ذخیره نشود. ضعف ها و ناراحتی های کلی ناشی از علائم سرطان نیز می توانند خوردن را برای فرد به امری ناخوشایند تبدیل کنند، و یا حتی تاثیری منفی بر طعم غذا داشته باشند.

کاهش وزن ناخواسته

ناراحتی های معده

موارد و شرایط گوناگونی معده را تحت تاثیر قرار می دهند، مواردی مانند کولیت اولسراتیو، زخم معده، سرطان معده، آلودگی های انگلی (به طور مثال کرم های قلابدار روده) می توانند موجب التهابات جدی و شدیدی در معده شوند و از جذب صحیح و کامل مواد مغذی از غذایی که می خوریم جلوگیری کنند که در نهایت کاهش وزن ناخواسته را به دنبال دارند.

بیماری مزمن انسداد ریه یا COPD

اگر مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریه هستید، نسبت به یک فرد عادی، برای نفس کشیدن ممکن است تا ۱۰ برابر کالری بیشتری بسوزانید، این بدین معنا است که بدن شما اغلب کالری بیشتری نسبت به آنچه می خورید می سوزاند و باعث کاهش سریع وزن شما می شود.

روماتیسم مفصلی

این بیماری خود ایمن به بافت های بدن حمله می کند اما این حمله تنها به مفاصل و رباط ها محدود نمی باشد. همچنین می تواند به بافت های روده که وظیفه ی گوارش غذا را بر عهده دارند، نیز وارد کند و باعث شود مصرف و جذب مواد غذایی دشوار شده و در نهایت کاهش وزن ناخواسته را به دنبال خواهد داشته باشد.

بیماری ادیسون

این بیماری غدد فوق کلیوی را تحت شعاع قرار می دهد، این غدد برای بسیاری از فرآیندهای مختلف بدن از جمله تولید کورتیزول، آدرنالین و الدسترون حیاتی هستند. اینها برخی از مهم ترین هورمون های بدن هستند و عدم حضور منظم آنها در بدن، شرایطی همچون خستگی، بی اشتهایی و کاهش وزن ناخواسته و سریع را برای فرد به دنبال خواهد داشت.

ایدز یا HIV

چنانچه از این بیماری رنج می برید، دارویی که برای شما تجویز می شود، اشتهای شما را از بین می برد و یا حتی جذب مواد غذایی را برای بدن شما دشوار می کند.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید