کاهش فشار خون در بارداری – علل و علائم

0
629

با توجه به راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌هایی که در حال حاضر موجود است، اگر فشارخون ۱۲۰ بر روی ۸۰ باشد، طبیعی محسوب شده و اگر این عدد کمتر از ۹۰ بر روی ۶۰ باشد، می‌توان گفت که فرد با کاهش فشار خون مواجه است. کاهش فشار خون در بارداری یکی از شایع‌ترین مشکلات مربوط به این دوران است که در این مطلب قصد داریم به بررسی علل و علائم آن بپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

کاهش فشار خون در بارداری

علل کاهش فشار خون در بارداری

کاهش فشار خون در این دوران ناشی از تغییراتی است که در بدن زنان اتفاق می‌افتد. بارداری باعث گسترش سریع سیستم گردش خون شده و رگ‌های خونی نیز در این دوران گشاد می‌شوند که هر دو مورد به کاهش فشار خون می‌انجامند. در واقع گسترش سریع حجم خون، به منظور تامین اکسیژن و مواد مغذی جنین، باعث گشاد شدن رگ‌های خونی شده و در نهایت باعث افت فشار خون در بارداری می‌شود.

کاهش فشار خون سومین دلیل شایع افت فشار خون (hypotension) در زنان باردار است. سایر مشکلاتی که می‌توانند باعث کاهش فشار خون شوند عبارتند از: دوقلو/سه‌قلو/چهارقلو باردار بودن، کمبود فولیک اسید یا ویتامین ب۱۲.

انتظار می‌رود که زن باردار در ۲۴ هفتۀ اول بارداری کاهش فشار خون را تجربه کند که کمترین سطح آن در اواسط سه ماهۀ دوم اتفاق می‌افتد.

دلایل مختلف دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند باعث کاهش فشار خون در بارداری شوند. کم‌خونی، عفونت‌ها، اختلالات غدد ریز، مشکلات قلبی، خونریزی داخلی، کمبود آب بدن، واکنش آلرژیک، استراحت در رختخواب برای مدت طولانی و کمبود مواد مغذی از این موارد هستند. کاهش حجم خون نیز می‌تواند منجر به کاهش فشار خون شود. به طور مثال کمبود شدید آب بدن یا از دست رفتن مقدار زیادی خون در اثر خونریزی داخلی می‌توانند حجم خون را کاهش دهند.

علاوه بر این موارد، برخی از داروها نیز می‌توانند منجر به افت فشار خون شوند. داروهای ادرارآوری که برای درمان فشارخون بالا استفاده می‌شوند، داروهای ضدافسردگی و موارد دیگر. مصرف الکل و مواد مخدر در زنان باردار نیز باعث کاهش فشار خون می‌شود.

علائم کاهش فشار خون در بارداری

در اغلب مواقع، کاهش فشار خون نشانگر وجود یک مشکل یا بیماری دیگر است، به ویژه زمانی که کاهش فشار ناگهانی بوده و با علائمی نظیر سرگیجه، سبکی سر، خستگی، حالت تهوع، دید تار، افسردگی، شوک، دشواری در تمرکز و بی‌حالی همراه باشد. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، مادر باردار علائمی دیگر نظیر تنفس کم‌عمق و ضربان سریع یا ضعیف را تجربه خواهد کرد.

از طرفی دیگر، کاهش فشار خون همیشه نشانگر وجود یک مشکل نیست و می‌تواند تنها ناشی از تغییرات هورمونی در بدن در دوران بارداری باشد.

برای بررسی وجودِ هرگونه مشکل یا بیماری، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید