کاهش شیوع بیماری هپاتیت در ایران

0
272

به گزارش گیاه یاب به نقل از خبرگزاری فارس، بشیر حاجی‌بیگی در ارتباط با موضوع بیماری هپاتیت در میان اهداکنندگان خون، اظهار داشت: طی ۱۰ سال گذشته شیوع هپاتیت B در جامعه اهداکنندگان خون از ۰.۶ درصد به کمتر از ۰.۱۲ درصد و در زمینه هپاتیت C از ۰.۱۵ درصد با یک کاهش چشمگیر به ۰.۴ درصد تا پایان سال ۹۴ رسیده است و این در حالی بوده که شیوع هپاتیت B در جامعه  عادی بیش از ۲ درصد و در مورد هپاتیت C بین نیم تا ۰.۷ درصد است.

بیماری هپاتیت

کاهش شیوع بیماری هپاتیت در ایران

وی افزود: در حال حاضر میزان شیوع هپاتیت B و C در جمعیت اهداکنندگان خودبا فرهنگ‌سازی، آموزش و ارتقای فرآیندهای انتخاب اهداکننده و اجرای برنامه خودحذفی محرمانه و حذف خون جایگزین ۱۰ برابر کمتر از جمعیت عمومی کشور است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد:‌در منطقه مدیترانه شرقی و آسیای میانه کشور ما با برخورداری از بهترین شاخص‌های سلامت خود و کمترین میزان شیوع عفونت‌های منتقله از خون از جمله هپاتیت B و C و با افزایش شاخص اهداکنندگان مستمر خون، استفاده از کیت‌های غربالگری استاندارد، بهره‌گیری از سیستم اتوماسیون، اجرای روش‌های بهینه تولید در مراکز انتقال خون سراسر کشور سرآمد این کشورها است.

حاجی‌بیگی با بیان اینکه در جامعه عمومی کشور نزدیک به ۲ میلیون نفر مبتلا به ویروس هپاتیت B مزمن و کمتر از ۳۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت سی مزمن هستند، گفت:‌در سراسر جهان ۴۰۰ میلیون نفر مبتلا به ویروس‌های هپاتیت  B و C بوده و طبق جدیدترین آمار سازمان انتقال خون هپاتیت B در سال ۹۴ به ۱۲ مورد از هر ۱۰ هزار واحد اهدای خون جمع‌آوری شده و در مورد هپاتیت C این آمار در هر ۱۰ هزار واحد خون اهدایی جمع‌آوری شده به ۴ مورد رسیده است.

وی افزود: در قاره آسیا کشورهای ایران، ژاپن، کره جنوبی کشورهای برتر دز زمینه تضمین کیفیت و سلامت خون و فرآورده‌های آن هستند. در مورد HIV نیز در طی ۱۰ سال گذشته در بین اهداکنندگان خون در سراسر کشور سه مورد در ۱۰۰هزار واحد خون اهدایی بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه در حال حاضر با توجه به واکسیناسیون نوزادان بر علیه هپاتیت B ، آمار هپاتیت  B رو به کاهش است خاطر نشان کرد:‌این شیوه کاهشی،‌آرامش اطمینان‌بخشی را برای مصرف‌کنندگان خود و فرآروده‌های آن در کشور به دنبال داشته است. همچنین باید توجه کرد که خون‌هایی که از نظر هپاتیت Bو HIV  در مراکز در انتقال خون شناسایی می‌شوند از چرخه انتقال خون خارج می‌شوند.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید