کارنیتین – فواید و عوارض جانبی

0
470

کارنیتین یا ال کارنیتین اسید آمینه ای ضروری برای بدن است که بطور طبیعی در بدن تولید می شود. این اسید آمینه همچنین به مقدار خیلی کمی از طریق رژِیم غذایی تان جذب بدن شما می شود. با این حال برای تولید این اسید آمینه در بدن به وجود لیزین و متونین نیاز است. به علت عدم وجود این اسید آمینه ها در رژیم غدایی منتخب گیاه خواران و گیاه خواران مطلق (وگانیسم)، این افراد دچار کمبود اسید آمینه ال کانتیرین می شوند. هر چند که این مورد بسیار نادر است.

کارنیتین

در حالی که بدن بطور معمول این اسید آمینه را تولید می کند، کمبود این ترکیب باعث کند شدن سوخت و ساز فرایند تولید بدن می شود. این کاهش سرعت  متابولیسم به این خاطر است که عملکرد اولیه ی ال کارنیتین، انتقال اسید های چرب به میتوکندری سلولی  است یعنی جایی که می تواند برای سوخت های ضروری بدن  مود استفاده قرار بگیرد. بسیاری از مردم مکمل ال کارنیتین را برای افزایش میزان متابولیسم انرژی خود  استفاده می کنند، اما تغییر رژیم غذایی به غذاهایی با کارنیتین بالا ترممکن است برای بدن کافی باشد.

اگر در رشته ی بدنسازی فعالیت می کنید و به سرعت وزنتان کاهش می یابد،سعی کنید مواد غذایی مانند گوشت قرمز، مرغ و غذاهای دریایی  وهمچنین محصولات لبنی رابه رژِیم غذایی تان  اضافه کنید .با توجه به این فهرست، قابل درک است که چرا افراد گیاهخواران مطلق (vegans) برای دستیابی به این آمینو اسید به صورت روزانه با مشکل روبرو هستند.

فواید ال کارنیتین

کاهش وزن

با بهبود حرکت اسید های چرب به سلول های میتوکندری ،ال کارنیتین می تواند متابولیسم چربی های بدن را سرعت ببخشد، به کاهش سریعتر چربی ها کمک کند و درنهایت  برای بهبود فرایند کاهش وزن شما نیز موثر باشد.

عملکرد مغز

اشکال متعددی ازاسید آمینه  ال کارنیتین وجود دارد، اما برخی مطالعات نشان داده اند که این اسید آمینه قادر به جلوگیری از بیماری های ، نوروژنیتیک از طریق  کاهش میزان رسوب پلاکت بتا آمیلوِیید می باشد که می تواند از بیماری های آلزایمر و پارکینسون جلوگیری کند.

سلامت قلب

هنگامی که ال کارنیتین به اشکال مختلف خود تبدیل می شود، با کاهش سطح کلسترول و کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی و آترواسکروز،  می تواند بر سلامت قلب، تاثیرات مثبتی  داشته باشد.

دیابت

مطالعات متعدد نشان داده اند  که مکمل های این اسید آمینه می توانند حساسیت انسولین را بهبود ببخشند و علایم دیابت را به حداقل برسانند.

عملکرد شناختی

حتی اگر فردی سالخورده و در معرض خطر بیماری های عصبی مغز نباشید، با استفاده از مکمل های اسید آمینه می توانید  به بهبود تمرکزو حافظه ی خود کمک کنید.

بدنسازی

این مکمل  احتمالا به دلیل ارتباط خود با بدنسازی و استفاده از آن توسط فعالان در این رشته بسیار شناخته شده باشد. دلیل آن هم توانایی بالای این اسید آمینه و تاثیر بسیار موثر آن در سوختن چربی ها است. این اسید آمینه برای کسانی که سعی دارند ماهیچه سازی کنند بسیار مفید است.

عوارض جانبی ال کارنیتین

درست است که این آمینو اسید نقش های مهم و خاصی را در بدن ایفا می کند ، با این حال اثرات جانبی وجود دارد که باید آن ها را در نظر داشته باشید.

تشنج: مصرف بیش از اندازه ی ال کارنیتین می تواند شرایط را برای بیماربسیار بدتر کند، بنابراین افرادی که مبتلا به صرع یا سایر اختلالات سیستم عصبی هستند نباید این مکمل ها را بدون تجویز پزشک مصرف کنند.

بارداری

فقدان تحقیق در مورد اثرات ال کارنیتین در زنان باردار به این معنی است که برای زنانی که قصد باردار شدن دارند توصیه نمی شود. به عنوان یک مادر، در مورد استفاده از این مکمل باید با پزشک خود صحبت کنید.

کم کاری تیرویید

از آن جایی که این آمینو اسید باعث کاهش فشار خون می شود (یکی از ویژگی های این آمینو اسید است)، اگراز داروهای افزایش فشار خون استفاده می کنید، یا از افت فشار خون رنج می برید، باید در استفاده از این مکمل اجتناب کنید. اگر نیاز به دوزی از این مکمل بود بسیاری از متخصصان بیش از ۱-۲ گرم استفاده در روز از این مکمل را توصیه نمی کنند.

همچنین باید بدانید که مکمل این اسید آمینه باعث بهبود سوخت و ساز انرژی و تولید عضلات نخواهد شد، مگر اینکه فرد دچار کمبود این اسید آمینه باشد.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید