چگونگی در لحظه زندگی کردن

0
386

در لحظه زندگی کردن بر دستیابی به روشنگری و انرژی مثبت تمرکز دارد و سعی دارد تا از اندیشیدن بیش از اندازه‌ درباره‌ی گذشته و آینده و عواقب آنها دوری کند. اگرچه در لحظه زندگی کردن به این سادگی نیست و نیازمند تمرینات منظم و مختلفی است تا بتوانید تفکرات خود را به سمتی هدایت کنید که بیش از حد بر گذشته و آینده متمرکز نباشند.

در لحظه زندگی کردن

با تمرکز نفس بکشید

تمرکز کردن بر تنفس یکی از روش‌های موثر و بسیار خوب برای وارد شدن به لحظه‌ی حال است. زمانی که بر فرآیند دَم و بازدَم تمرکز می‌کنید، این آگاهی را در بدن خود ایجاد میکنید که بیشتر به لحظه‌ای که در آن هستید توجه کند. کافی است بدانید که تمرین دادن ذهن برای متمرکز شدن بر روی تنفس می‌تواند بسیار برای سلامت‌تان مفید باشد.

برخی تمرینات تنفس که می‌توانید امتحان کنید شامل نفس کشیدن بالا و پایین ستون فقرات است (این روش به انرژش ذهنی و همینطور ستون فقرات‌تان کمک می‌کند) دم و بازدم را به صورت ریتمیک انجام دهید و متوجه خواهید شد که هوا هنگام ورود به بدن خنک بوده و هنگام خروج گرم می‌شود.

تمرکز بر بدن

تاحالا دقت کرده‌اید که هنگام انجام یک فعالیت بدنی سخت مانند جایه‌جایی وسایل بزرگ خانه یا هنگام مسابقه دادن، ذهن‌تان فقط بر روی انجام آن کار تمرکز می‌کند و تقریبا غیرممکن است که در آن حالت به فکر گذشته یا روابط شکست خورده‌ی خود بی‌افتید؟ البته منظور ما این نیست که شرایط خطرناکی برای خود فراهم کنید تا حواستان به لحظه‌ی حال متمرکز شود، بلکه پیشنهاد می‌کنیم تا یک ورزش مورد علاقه را به طور منظم دنبال کنید تا در لحظه زندگی کردن را بهتر لمس کنید. به طور مثال یکی از اهداف ورزش یوگا این است که شما را وارد لحظه‌ی حال کند.

حواستان به ذهن‌تان باشد

نیازی به گفتن نیست که انجام مدیتیشن به در لحظه زندگی کردن کمک می‌کند. اگرچه انجام مدیتیشن مفید و پُربار کار آسانی نیست و ممکن است برای برخی افراد مشکل باشد. اگر برای پاکسازی ذهن خود با مشکل مواجه هستید سعی کنید نگاه‌تان را به مدیتیشن تغییر دهید. فرض کنید که با انجام مدیتیشن در حال مراقبت از ذهن‌تان هستید و هدفتان پاکسازی آن نیست. منظور این است که نظاره‌گر افکارتان باشید، وقتی در حال انجام مدیتیشن هستید و فکری به ذهن‌تان وارد می‌شود، آن را تشخیص داده و فکر را بشناسید و سپس آن را رها کنید.

این روش به زندگی روزمره شما نیز کمک می‌کند و این قدرت را به شما می‌دهد تا با وارد شدن یک فکر خشن یا مضر به ذهن‌تان، به سرعت آن را تشخیص داده، بررسی کنید و سپس رهایش کنید. با گذشت زمان این روش به شما در داشتن روابط سالم‌تر، داشتن تصویری بهتر از خودتان، تفکر واقع‌گرایانه و به طور کلی روشنگری کمک می‌کند.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید