چگونه گاز گرفتن لب را ترک کنیم

0
1122

جویدن یا گاز گرفتن لب در برخی افراد شایع است. جویدن یا زبان زدن به لب ها معمولا به دلیل عصبانیت یا تمرکز بر روی چیزی میباشد. ممکن است گاهی اوقات به طور تصادفی لب خود را لمس کنید و پس از آن با دندان ها و زبانتان با نقاطی که زخم شده اند، بازی کنید. اگر این کار به صورت مکرر انجام شود، ممکن است به لب‌هایتان آسیب برسانید. سندرم گاز گرفتن لب ممکن است منجر به پوسته پوسته شدن، درد های شدید و خشک شدن لب منجر شود. افرادی که از این سندرم مزمن رنج می‌برند ممکن است به راحتی به سلامت خود آسیب برسانند.

گاز گرفتن لب

نرم کردن لب‌ها با استفاده از مرطوب کننده

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث ادوایزر» اینگونه میتوانید مشکلات حاصل از گاز گرفتن لب را برطرف کنید. علاوه بر این که درمان با استفاده از داروی های نرم کنندۀ لب، بهترین راه برای درمان گاز گرفتن لب است، همچنین سبب جلوگیری از مضرات نور خورشید و درمان لب های ترک خورده و خشکیده نیز می شود.

هم چنین اگر احساس کردید که ممکن است لب هایتان را بجوید، می توانید برای جلوگیری از این کار، از رژ لب یا مرطوب کنندۀ لب استفاده کنید.

فعالیت داشته باشید

گاز گرفتن لب گاهی ناشی از کم کاری است. به احتمال زیاد به هنگام تماشای تلویزیون، چک کردن گوشی یا خواندن یک کتاب، شروع به جویدن لب هایتان خواهید کرد. وقتی فعالیت بدنتان کم است، یا در حال استراحت هستید، بدن تان نیاز دارد تا در آن شرایط، کاری انجام دهد. برای منحرف کردن فکرتان از گاز گرفتن لب می توانید خودتان را با کارهایی مانند طراحی و نقاشی، روپایی زدن یا بافندگی و یا سرگرمی های دیگری که به آن ها علاقه دارید، سرگرم کنید.

تمرینات ذهنی

یک نکته ی دیگر در مورد چگونگی جلوگیری از گاز گرفتن لب ها، انجام تمرین های ذهنی است. این تمرینات به سادگی کمک میکنند تا از علائم اضطراب‌تان آگاهی بیشتری داشته باشید. این تکنیک شما را در شرایطی قرار می دهد که به گاز گرفتن لب بی‌اندیشید تا این عادت را ترک کنید و سپس گزینه ی بهتری را برای سرگرمی انتخاب کنید. این کار به نوبه ی خود، باعث جلوگیری از جویدن لب ها می شود. هرچه بیشتر از مشکل گاز گرفتن لب های خود آگاه باشید و از انجام آن اجتناب کنید، احتمال تبدیل شدن آن به یک عادت را کاهش میدهید.

علت گاز گرفتن لب ها را پیدا کنید

در اغلب موارد، گاز گرفتن لب و سایر عادت های رفتاری یک نوع استراتژی مقابله ای برای بدن است. برخی از مردم هنگامی که عصبی هستند و استرس دارند، پاهایشان را تکان می دهند، یا برخی در هنگام عصبانیت چشمک می زنند. با این وجود، حتی المقدور باید از هر گونه رفتار بد و مضری جلوگیری کنید. اگر به مدت طولانی این عادات را انجام دهید، ترک کردن آن کار بسیار دشوار است. گاز گرفتن لب و سایر عادت های رفتاری نیز ممکن است باعث آزار و خجالت شما شوند.

به دکتر مراجعه کنید

آیا به دنبال راهی برای ترک کردن گاز گرفتن لب خود هستید؟ مشورت کردن با یک پزشک می تواند به شما در این زمینه کمک کند. پزشک یا به شما کمک می کند تا علت جویدن لب هایتان را شناسایی کنید و یا شما را به یک متخصص معرفی می کند. گاز گرفتن و جویدن شدید لب هایتان باعث می شود تا لب ها و دهان شما  آسیب بسیاری ببینند و یا حتی خونریزی کنند.

گاز گرفتن لب

جویدن لب ها معمولا از علائم اضطراب است. همچنین می تواند نشانه ای از عادات رفتاری بدن (BFRB) یا اختلال وسواسی-اجباری (OCD) باشد. این عادت معمولا در جوانان شایع است. در این مورد، عادت اغلب بعد از چند ماه خود به خود ناپدید می شود.

دکتر همچنین می تواند در صورت وجود علل دیگری، در از بین بردن آن ها به شما کمک کند. همچنین می توانید از دندانپزشک خود یک گارد دهانی در خواست کنید تا به شما کمک کند جویدن، گاز گرفتن و خوردن لب هایتان را ترک کنید.

گارد دهان بسیار مفید است، به خصوص اگر شب ها و یا هنگامی که در حال فعالیت هایی مانند خواندن، مطالعه، و یا تماشای تلویزیون لب هایتان را می جوید.

به یک دندانپزشک مراجعه کنید

جویدن لب ها گاهی به دلیل ساختار دهان شماست. اگر دندان هایتان خراب شده است، ممکن است بدن شما ناخودآگاه سعی کند با قرار دادن لب شما بین دندان هایتان قصد تجدید ساختار دهانی تان را داشته باشد.

اگر دچار مشکل سوءتغذیه یا هر نوع اختلال دیگری شده اید، دندانپزشک خود را در جریان بگذارید، زیرا ممکن است علت جویدن لب هایتان باشد. یک دندانپزشک می تواند به راحتی متوجه شود که آیا عادت جویدن لب به دلیل اختلال است یا خیر. ممکن است برای از بین بردن این مشکل به یک نگهدارنده یا برس، نیاز پیدا کنید. بعد از اینکه دندان ها هم تراز شدند، باید جویدن لب ها متوقف شود.

به روانشناس مراجعه کنید

یک نکته ی دیگر در مورد چگونگی متوقف کردن جویدن لب ها، مراجعه به یک روانشناس است. زیرا ممکن است شما به دلیل وسواس رفتاری و اضطراب شدید، لب هایتان را بجوید. در این صورت مشاوره، موثرتر از دارو می باشد. متخصص روانشناس به تغییر عادات شما کمک به سزایی خواهد کرد. ابتدا اطمینان حاصل کنید که به یک متخصص روانشناس با تجربه در درمان اضطراب و وسواس رفتاری مراجعه می کنید. در مورد رفتار درمانی با تمرکز خاص به روابط بین رفتار و افکار تحقیق کنید. پیوستن به گروه های پشتیبانی نیز می تواند موثر باشد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید