چگونه منظم و مرتب باشیم

0
756

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که اتاق‌شان همواره شلوغ است و هیچ چیز سر جایش نیست، بهتر است امسال قولی به خودتان دهید و دست از این تنبلی و بی‌نظمی بردارید. برای داشتن یک زندگی منظم و مرتب نیازی نیست هر روز دست به جارو و دستمال باشید؛ فقط کافیست عادت‌های بد را ترک کرده و آنها را با عادت‌های خوب جایگزین کنید. در این مطلب به معرفی چند ترفند برای منظم و مرتب بودن می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

منظم

خرت و پرت جابه‌جا نکنید

متخصصان می گویند حرکت داد چیزها به جاهای مختلف خانه «زیر و رو کردن» نام دارد. این کار کمکی به منظم کردن وسایلی که احاطه تان کرده نخواهد کرد. به جای پخش و پلا کردن شان، آنها را یک جا جمع کنید. بعد از میان آنها شروع به انتخاب دوریختنی ها کنید.

برنامه‌ریزی واقع گرایانه

ویکی سیلورهورن می گوید: “فکر نکنید «باید همه خانه را تمیز کنم» در عوض فکر کنید «می خواهم آن کشو را مرتب کنم.» این طور فشار کمتری به خود وارد خواهید کرد. ساعت موبایل را روی ۱۵ دقیقه کوک کرده و مرتب کردن را شروع کنید. قطعا با این شیوه از جزء به کل خواهید رسید و هیچ هراسی هم از مواجهه با یک خانه بزرگ و بی نظم نخواهیدداشت.”

خلاق باشید

اگر خلاق هستید کتاب ها و لباس های تان را براساس رنگ منظم کنید. از جاخودکاری ها و پوشه های هنری برای منظم کردن لوازم تحریر و کاغذها استفاده کنید. سیلورهورن می گوید: «اگر روشی خاص الهام بخش است و خلاقیت تان را افزایش می دهد پر و بال اش دهید.»

لوازم اضافی را دور بریزید

پیش از دورانداختن چیزها خوب فکر کنید. دکتر ماری کوندو، متخصص بهداشت می گوید: «اگر چیزی برای تان شادی آور است همان لحظه احساس خواهید کرد. اگر چنین نبود زمان دورانداختنش فرا رسیده است.» به احساس خود تکیه کنید و بگذارید تا به شما در دورانداختن یا نگه داشتن وسایل به شما کمک کند.

تشویق کودکان به دورانداختن خرت و پرت‌های اضافی

بچه ها معمولا عادات احتکار را از والدین شان به ارث می برند، این آموزشی است که از کودکی به آنها خواهیم داد و در آینده به همان حس ما مبتلا خواهندشد. اگر نمی توانید این کار را بکنید برای کودکان تان انجام دهید. وقتی وسایل اضافی را دور می ریزید از آنها اجازه بگیرید و با آنها درباره این که چرا وسایل باید به خیریه اهدا شوند یا درون سطل آشغال قرار بگیرند عاقلانه بحث کنید. برای کم کردن خرت و پرت های اتاق فرزندتان، به جای مغازه اسباب بازی فروشی او را به کتاب فروشی یا سینما ببرید.

حواستان به آشفتگی

متخصصان معمولا آشفتگی را CHAOS (Can’t Have Anyone Over Syndrome) (سندرم نمی توانم مهمان دعوت کنم) می نامند. اگر به خاطر ناتوانی از مرتب کردن بهم ریختگی نتوانستید میهمان دعوت کنید، باید به روان شناس و متخصص مشاوره مراجعه کنید. دکتر کلر پاراک، عضو انجمن حرفه ای متخصصان مشاوره می گوید: «افراد برای مراجعه به متخصص مشاوره یا روان شناس و دریافت کمک به محرک نیاز دارند.»

قرض بگیرید، نخرید

پیش از آن که فکر کنید «به یکی از آنها نیاز دارم» به قرض گرفتن فکر کنید. برای انجام این کار می توانید به سایت های تخصصی مراجعه کنید. سایت هایی که بسیاری از وسایل را به شما اجاره می دهند و شما می توانید نیازهای موقتی خود به وسایل را از این طریق برطرف کنید و در عین حال انبار احتکاری خود از وسایل را از اینی که هست متراکم تر نکنید.

استفاده از کمک متخصصین

کمک گرفتن از کسانی که می توانند در دور انداختن خرت و پرت ها به شما کمک کنند خجالت آور نیست، حتما از آنها کمک بخواهید. آنها می توانند دوست، همسر شما یا متخصص این کار باشند. شاید آنها بی رحمانه تر نسبت به دور ریختن وسایل به دردنخور عمل کنند و لازم است تا در ایجاد خلل در کار آنها خودداری کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید