چگونه مصرف پلاستیک را کاهش دهیم

0
645

پلاستیک – به معنی واقعی کلمه – همه جا وجود دارد. کیسه‌های خرید، مسواک‌ها، کوله‌پشتی‌ها، کفش‌ها و… همگی حاوی پلاستیک هستند. اما آیا واقعا می‌توان مصرف پلاستیک را به طور کامل در زندگی امروزی متوقف کرد؟

مصرف پلاستیک

همه می‌دانیم که پلاستیک برای محیط زیست خوب نیست؛ اما دوری از مصرف پلاستیک می‌تواند یک چالش واقعی و سخت باشد. اولین چیزی که باید بدانید این است که، محدود کردن مصرف پلاستیک یک کوشش صفر و صدی نیست. یعنی نیازی نیست که مصرف پلاستیک را کاملا قطع کنید، کافیست برخی از عادت‌های روزانۀ خود را اصلاح کرده و استفادۀ «غیرضروری» از پلاستیک را متوقف کنید.

نی‌های پلاستیکی

اگر تنها یک محصول پلاستیکی وجود داشته باشد که هیچ فایده‌ای ندارد، نی پلاستیکی است. این محصول بیشتر برای راحتی بوده و هدف ضروری ندارد و در نهایت باعث آسیب رساندن به حیوانات مختلف نظیر لاک‌پشت دریایی می‌شود.

اگر طرفدار استفاده از نی هستید، می‌توانید از نی‌های کاغذی یا نی‌های خوراکی استفاده کنید که در حال محبوب شدن هستند. همچنین می‌توانید نی فلزیِ قابل استفاده مجدد، نی شیشه‌ای یا نی از جنس بامبو تهیه کنید.

بطری‌های پلاستیکی

این بطری‌ها نه تنها برای محیط زیست وحشتناک هستند، بلکه مواد شیمیایی موجود در این بطری‌ها برای سلامتی انسان نیز مضر است.

اگر در یک کافه هستید، درخواست لیوان شیشه‌ای یا ماگ کنید. اگر می‌خواهید نوشیدنی‌ خود را با خودتان بیرون برده و حمل کنید، یک بطری قابل استفاده مجدد همراه خود داشته باشید. انجام اینکارها، زمانی که به عادت تبدیل شوند، به هیچ وجه دشوار نخواهند بود.

کیسه‌های خرید پلاستیکی

سعی کنید از کیسه‌های خریدی که قبلا داشته‌اید استفاده کنید و هربار که به فروشگاه می‌روید درخواست پلاستیک جدید نکنید. کیسه‌های خرید پلاستیکی فوق‌العاده برای محیط زیست و حیوانات مضر و خطرناک هستند.

حواستان به گوش‌پاک‌کن باشد

دو نوع گوش‌پاک‌کن وجود دارد: با دستۀ پلاستیکی و با دستۀ کاغذی.

هیچکدام از این گوش‌پاک‌کن‌ها قابل بازیافت نیستند، اما گوش‌پاک‌کن‌های کاغذی قابلیت تبدیل شدن به کود را دارند. پس بهتر است این نوع گوش‌پاک‌کن را تهیه کنید.

تیغ‌های یکبار مصرف

این تیغ‌ها نه تنها برای تراشیدن مو ایده‌آل نیستند، بلکه پلاستیک آنها بسیار بی‌فایده است. در ایالات‌متحده، سالانه ۲۰۰ میلیارد تیغ یکبار مصرف دور انداخته می‌شود. علاوه بر قسمت پلاستیکی، تیغ‌ها نیز سرشار از پلاستیک هستند و بعد از استفاده امکان بازیافت آنها وجود ندارد.

منبعcare2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید