چگونه لکنت زبان را بهبود دهیم

0
287

یکی از رایج‌ترین اختلال‌های مربوط به گفتار، لکنت زبان است. لکنت معمولا در دوران خردسالی بروز پیدا کرده و همچنین در پسران شایع‌تر است. بروز لکنت زبان می‌تواند در اثر تنش روانی و با رخ دادن اتفاق خاصی پدیدار شده و یا ناشی از عوامل وراثتی باشد. در این مطلب به بررسی بیشتر لکنت زبان و روش‌های مدیریت آن می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

لکنت

کنترل کردن لکنت زبان

کودکان مبتلا به این اختلال، بیش از پزشک به کمک گفتار درمانگر نیازمند هستند. اولین قدم برای درمان آن ها، گفتار درمانی است. هر چند والدین، معلمان و دوستان نیز می توانند به فرد مبتلا به این مشکل کمک کنند. چرا که لکنت زبان نیز می تواند کم کم و با افزایش سن فرد برطرف شود. همچنین راهکارهایی وجود دارد تا کودک تسلط بیشتری بر گفتار خود داشته باشد. در ادامه این مطلب این موارد مهم را با شما در میان می گذاریم.

نقش گفتار درمانی

بهترین زمان برای شروع گفتار درمانی، زمانی است که کودک در دوره پیش دبستانی قرار دارد اما تمایلی برای حل مشکلش ندارد. چرا که درمان کودک قبل از رفتن به دبستان ساده تر و اثر گفتار درمانی محسوس تر خواهد بود. پیگیری منظم و ارزیابی گفتار و رفتار کودک در خانه، طی مراحل گفتار درمانی بسیار مهم است.

با دقت گوش دادن

هنگامی که کودکتان با شما صحبت می کند دقیقا رو به روی او بنشینید. به دقت به حرف هایش گوش کنید و با آرامی و دقت با او صحبت کنید. شما باید بتوانید این احساس را به او منتقل کنید که برای حرف هایش اهمیت قائلید و به آن ها گوش می کنید. بسیار مهم است که شما به آن چه کودکتان می خواهد بگوید گوش کنید نه به چگونه گفتن آن.

گفتار با سرعت پایین

اگر شما به عنوان یکی از والدین کودک تند صحبت می کنید، بهتر است ریتم صحبت کردن خود را آهسته تر نمایید. این روش خوبی برای آموزش کودک است که او هم به آهستگی و با تمرکز بیشتری صحبت کند. این کار موجب جلب توجه بیشتری به فرد گوینده می شود و فضای ارتباط ساده تری را برای کودک ایجاد می کند.

محیط ارتباط

کودک دچار اختلال لکنت زبان معمولا کمتر از همسالانش حرف می زند. در نتیجه ممکن است توانایی هایش نادیده گرفته شده و دچار مشکلات روحی و روانی گردد. همین طور تا کودک در زمینه صحبت کردن تمرین نداشته باشد، درمان مشکل غیر ممکن است. در نتیجه بهتر است روزانه زمانی را بدون وجود رقیب، به توجه کردن به کودک و صحبت با او در آرامش و نیز اجازه دادن به او برای بیان حرف هایش اختصاص دهید. گفتگو های آرام و ۵ تا ۱۰ ذقیقه ای که چندین بار در طول هفته انجام می شود به خصوص در فضایی امن و خصوصی، می تواند بسیار موثر باشد. در زمینه این گفتگو ها هیچ مسئله تنش زایی نباید وجود داشته باشد. به عنوان مثال می توانید داستانی را برای کودک بگویید و سپس در مورد آن با او گفتگو کنید. اما پرسش های مستقیم از کودک مانند آنکه “دیروز در مهد کودک چه کار کردی؟” مناسب این فضا نیست.

صحبت با فرزندان

معمولا کودکان مبتلا به لکنت زبان تا زمانی که موضوع را کسی برایشان مطرح نکرده باشد متوجه وجود این اختلال نمی شوند. در نتیجه بهتر است خودتان پیش از دیگران این مسئله را به نحوی آرام و منطقی با او در میان بگذارید. نیاز نیست خیلی بی رحمانه در این زمینه صحبت کنید. تنها کافی است هنگام صحبت کردن موارد را به او گوشزد کنید. مثلا بعد از بیان جمله از او بپرسید که “گفتن فلان کلمه برایت سخت بود؟” این کار کودک را متوجه مشکل می کند. برای حل مشکل اولین قدم فهم آن است.

منبعپیام‌سلامت
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید