چگونه شب را بیدار بمانیم

0
277

چگونه شب را بیدار بمانیم ؟ انجام اینکار سخت است، اما گاهی اوقات مجبور هستید. فراموش نکنید که هرچه بیشتر در شب بیدار بمانید، بدن بیشتر از اثرات کمبود خواب رنج خواهد برد. اما اگر مجبور به شب‌زنده‌داری هستید، ترفندهایی که در ادامه معرفی کرده‌ایم را دنبال کنید. با گیاه یاب همراه باشید.

چگونه شب را بیدار بمانیم

چرت کوتاه

یک چرت کوتاهِ چند دقیقه‌ای به کاهش علائم خواب آلودگی کمک کرده و عملکردتان را بهبود می‌بخشد. مطمئن شوید که این چرت کوتاه بوده و به یک خواب عمیق ختم نمی‌شود. همچنین اگر شبِ قبل خواب خوبی داشته باشید، می‌توانید فردا شب بهتر بیدار بمانید.

چراغ‌ها را روشن بگذارید

ساعت بدن‌تان با چشم‌هایتان ارتباط نزدیکی دارد و از تغییرات مربوط به روشنایی و تاریکی آگاه است. اگر چراغ‌ها روشن باشند، احتمال اینکه بیدار بمانید بیشتر است. وقتی محیط تاریک می‌شود، بدن هورمون ملاتونین یا هورمون خواب را ترشح می‌کند.

چگونه شب را بیدار بمانیم ؟ کافیست چراغ‌ها را روشن نگه دارید.

مشغول باشید

می‌توانید با تحرک داشتن مغزتان را هوشیار نگه دارید. ورزش کردن، شستن ظرف‌ها یا داشتن یک مکالمه کمک می‌کنند تا مشغول باقی بمانید. داشتن فعالیت باعث می‌شود تا بدن‌تان متمرکز باقی بماند، زیرا برای انجام فعالیت جدید به تمرکز احتیاج دارد. وقتی خودتان را به انجام کاری مشغول می‌کنید، بدن‌تان تمرکز می‌کند تا آن کار انجام شود و دیگر بر روی خواب متمرکز نخواهد شد.

تنظیم دمای اتاق

به طور طبیعی، در سرما راحت‌تر می‌خوابید، زیرا هنگام خوابیدن دمای بدن‌تان کم می‌شود. البته وقتی در یک اتاق گرم هم قرار می‌گیرید، خواب‌آلودگی به سراغ‌تان می‌آید. یک ترفند برای بیدار ماندن در شب این است که یک دوش آب سرد بگیرید و دمای اتاق را طوری تنظیم کنید که نه احساس سرما داشته باشید و نه احساس گرما. بعد از کاهش دمای اتاق، پنجره را باز کنید تا کمی نسیم به داخل اتاق بوزد.

نوشیدنی کافئین‌دار

نوشیدن قهوه یا یک نوشیدنی انرژی‌زا به شما کمک می‌کند تا شب را بیدار مانده و تمرکز‌تان را افزایش دهید. برای گرفتن بهترین نتیجه، قهوه را آرام آرام مصرف کنید. اغلب مردم برای بیدار ماندن در شب به ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین نیاز دارند که معادل یک فنجان ۱۴۷ میلی‌لیتری از یک نوشیدنی کافئین‌دار است. حدودا نیم ساعت طول می‌کشد تا اثرات کافئین را حس کنید و بعد از گذشت چند ساعت اثرات ناپدید می‌شوند. قرص‌های کافئین با دوزهای ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلی‌گرم نیز در دسترس هستند.

سایر ترفندها

  • مصرف غذاهای حاوی پروتئین و فیبر، نوشیدن مقدار زیادی آب.
  • بیرون از اتاق‌تان باشید.
  • ورزش کنید.
  • برای ساعات خطرناک آماده شوید: بین ساعت ۴ تا ۵ صبح بیشترین احساس خواب‌آلودگی را تجربه خواهید کرد. برای بیدار ماندن در این ساعات آماده باشید.

چگونه شب را بیدار بمانیم ؟ اگر شما هم ترفندی برای اینکار سراغ دارید، با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید