چگونه به راز زیبایی پی ببریم؟

0
504

 زیبایی، موضوعی است که بسیاری از افراد یا بهتر است بگوییم همه افراد به آن اهمیت ویژه ای می دهند وبرای حفظ آن تلاش می کنند و به اصطلاح به دنبال راز زیبایی هستند. آیا تا به حال فکر کرده اید که ممکن است بعضی از رفتارها و عادت های شما در طول روز که آنها را بارها تکرار می کنید، بر روی زیبایی شما تاثیرگذار باشند؟ در ادامه با گیاه یاب همراه باشید تا شما را با راز زیبایی آشنا کنیم.

راز زیبایی
۱. پیچیدن موهای مرطوب در حوله

اگر بخواهید موهای خیس خود را پس از حمام مثل یک دستار، بالای سرتان بپیچید، دیگر شامپوها و نرم کننده‌های تقویت کننده کمک زیادی به شما نخواهند کرد. متخصص پوست و موی نیویورکی، جسیکا کرانت می‌گوید: «تارهای موها وقتی خیسند، مانند فنر‌های سستی هستند که کشش و شکستن آنها بسیار آسانتر است.»

طبق گفته‌ی دکتر کرانت، مالش موهایتان توسط حوله، کشیدن آنها و یا پیچیدن سفت حوله به دور آنها، یا برس کشیدن و شانه زدن شدید، همگی می‌توانند باعث شکستن موها و در نتیجه آسیب دیدگی و وز شدنشان شوند

بنابرین طبق گفته‌ی دکتر کرانت، مالش موهایتان توسط حوله، کشیدن آنها و یا پیچیدن سفت حوله به دور آنها، یا برس کشیدن و شانه زدن شدید، همگی می‌توانند باعث شکستن موها و در نتیجه آسیب دیدگی و وز شدنشان شوند.

اینگونه کنارش بگذارید:
با موهایتان با عشق رفتار کنید. به آرامی حوله را روی هر قسمت از موهایتان پایین بکشید، و به نرمی فشار دهید تا آب اضافی موهایتان را بگیرد. دکتر آرلین لامبا، متخصص محصولات آرایشی و رئیس بخش پزشکی موسسه‌ی بلاش مد در بتسدا، می‌گوید: «اگر فقط می‌خواهید چیزی دور موهایتان بپیچید، از یک تی شرت نخی سفید بجای حوله استفاده کنید. تی شرت نخی با موهایتان مهربان‌تر رفتار می‌کند.»

برای گره موها، ابتدا از یک اسپری نرم کننده و یا اسپری مخصوص باز کننده‌ی گره مو استفاده کنید، سپس با استفاده از یک شانه‌ی دندانه درشت، که بیش از حد با کوتیکول موهایتان خشن برخورد نکند، به آرامی‌گره‌ها را باز کنید.

۲. شستن صورتتان در صبح

دکتر لامبا میگوید: «استفاده از پاک کننده‌های خشن و اسکراب‌ها در صبح، بجای اینکه به پوستتان کمک کند، تنها آسیب بیشتری به پوستتان وارد کرده و پوستتان را از چربی‌های ضروری پاک می‌کند.»

وی ادامه می‌دهد: «یک مراقبت مناسب از پوست به این معناست که صورتتان را فقط شب‌ها قبل از خواب تمیز کنید. زیرا وقتی شما خواب هستید، پوست، خودش را بازسازی میکند، ph آن تنظیم می‌شود، و تولید کلاژن افزایش می‌یابد.» پس شما می‌خواهید تمام این کارهای سختی که در طول شب انجام می‌شود را پس از بیدار شدن، بشویید؟

اینگونه کنارش بگذارید:
دکتر کرانت می‌گوید: «بیرون رفتن از خانه با احساس تمیزی و طراوت، بدون اینکه پوست خود را تبدیل به صحرای آفریقا کنید، به سادگی و تنها با پاشیدن چند مشت آب و استفاده از مرطوب کننده با SPF 15 و یا بالاتر به راحتی بدست می‌آید.

اگر حس می‌کنید حتما باید صورتتان را بشویید (مثلا زمانی که آرایشتان از شب قبل باقی مانده) از یک پاک‌کننده‌ی ملایم حاوی مرطوب کننده که شامل مواد پاک کننده‌ی خشن نیست، قبل از استفاده از مرطوب کننده‌ی حاوی ضد آفتابتان استفاده کنید.»

و البته دفعه‌ی بعد حتما حواستان باشد که آرایشتان را شب قبل و پیش از سر گذاشتن به روی بالش، پاک کنید.

از وسایل آرایشی داغ استفاده نکنید

استفاده از وسایل آرایشی داغ مانند سشوار، بابلیس و اتوی موجب خشک شدن مو و دو شاخه شدن نوک مو می‌شود اگر لازم است که موهایتان را خشک کنید، از حرارت متوسط سشوار استفاده کرده و آن را در فاصله‌ای ۲۵ تا ۳۰۰ سانتی متری مو نگه‌دارید. یا هنگام استفاده از بابلیس، از سرم محافظ حرارت استفاده کنید، این سرم‌ها نه تنها از پوست سرتان محافظت می‌کنند، بلکه موجب درخشندگی موها نیز می‌شوند.

جویدن ناخن‌ها

اگر عادت به جویدن ناخن‌هایتان دارید، برای ترک این عادت مضر، حداقل روزی یکبار روی ناخن‌هایتان اندکی روغن بدمزه بمالید تا آرام آرام عادت بد جویدن ناخن از سرتان بیفتد یا می‌توانید بین دندان‌ها و نوک انگشتانتان مانعی بگذارید مثلاً دستکش به دست کنید و یا با استفاده از باندهای چسبی، نوک انگشتانتان را بپوشانید. این روش در ترک این عادت بسیار مؤثر است.

روش دیگر ترک جویدن ناخن، جویدن آدامس بدون شکر است. این کار باعث می‌شود که حواستان از ناخن جویدن منحرف شود. روش دیگر جلوگیری از ناخن جویدن، زیبا نگه‌داشتن آنهاست. اگر ناخن‌هایتان را به زیبایی مانیکور کنید، مراقب هستید تا به آنها صدمه نزنید. هنگام لاک زدن از رنگ‌های قرمز و یا صورتی پررنگ استفاده کنید تا جویدن ناخن‌هایتان را بسیار برجسته کند. با دیدن این خرابی‌ها، یاد می‌گیرید که دیگر ناخن‌هایتان را نجوید.

دست به جوش‌هایتان نزنید

جوش‌ها، منافذ بسته شده پر از باکتری هستند، بنابراین تماس با آنها به پوست‌تان صدمه می‌زند و ممکن است جایشان روی صورت باقی بماند. برخی از داروهای تجویزی می‌توانند جوش‌ها را درمان کنند اما اگر نمی‌خواهید از دارو استفاده کنید، یک روز در میان، مقدار کمی روغن درخت چای روی جوش‌ها بمالید این کار تا حد بسیار زیادی از تورم می‌کاهد و در نتیجه جوش‌ها کوچکتر شده و کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

لب‌هایتان را با آب دهان تر نکنید

تر کردن مکرر لب‌ها، موجب خشکی لب می‌شود. اگر لب‌هایتان خشک و ترک خورده است، با یک روغن آنها را چرب کنید. بدین ترتیب ناخودآگاه روی لب‌های‌تان زبان نخواهید زد یا اینکه شب‌ها قبل از خواب یک لایه وازلین به لب‌هایتان بمالید، وازلین، درمان بسیار موثری برای لب‌های خشک و ترک خورده است.

دکتر لامبا میگوید: «استفاده از پاک کننده‌های خشن و اسکراب‌ها در صبح، بجای اینکه به پوستتان کمک کند، تنها آسیب بیشتری به پوستتان وارد کرده و پوستتان را از چربی‌های ضروری پاک می‌کند.»

روش دیگر داشتن لب‌های نرم، لایه برداری است. بدین ترتیب که به مدت یک هفته، کمی شکر دایره وار به لب‌هایتان بمالید و اجازه دهید حدود ۲ دقیقه شکر روی لب‌هایتان بماند، سپس آنها را بشویید، اگر این کار را شب‌ها قبل از خواب انجام دهید و بلافاصله وازلین بمالید، موثرتر است.

استفاده‌ی بیش از حد از نی!

دکتر دیوید ای بنک، یک متخصص پوست در کیسکو نیویورک می‌گوید: «در حالی که استفاده از نی برای نوشیدن قهوه، نوشابه، و چای، برای جلوگیری از تیره شدن دندان‌های مروارید رنگتان راهی هوشمندانه بنظر میرسد، اما استفاده‌ی زیاد، می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک در اطراف دهانتان شود.

هرازگاهی، کار کشیدن از ماهیچه‌های اطراف دهانتان واقعا چیز خوبیست، اما بار‌ها و بارها خم کردن عضلات اوربیکولاریس (عضلات اطراف دهان) برای مکیدن نوشیدنی از طریق نی، می‌تواند باعث ایجاد خطوط عمودی بالای لب شما شود.»

اینگونه کنارش بگذارید:
دکتر کرانت می‌گوید: هنوز هم می‌توانید از نی استفاده کنید. اما بجای اینکه آنرا در وسط لب‌هایتان قرار دهید، سعی کنید بیشتر با ملایمت و باگوشه‌ی لب‌هایتان بنوشید.

 

 

مجله تناسب اندام
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید