چگونه بر ترس از پرواز غلبه کنیم

0
232

آیا شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که عاشق سفر هستند اما با ترس و لرز پرواز می‌کنند؟ قطعا تنها شما فردی نیستید که از این مشکل رنج می‌برید. زیرا افراد زیادی وجود دارند که ترس از پرواز دارند. نام این پدیده «اویوفوبیا» است. اما راه‌هایی نیز برای کنترل این ترس و جلوگیری از تاثیر گذاشتن آن بر زندگی وجود دارد. با یادگیری روش‌های آرام‌سازی، آگاهی از محیط و برنامه‌ریزی مناسب سفر، می توانید اوضاع را برای خودتان بهتر کنید.

ترس از پرواز

ترس از پرواز چیست؟

برای اینکه یاد بگیرید بر ترس از پرواز غلبه کنید، ابتدا باید بدانید دقیقا از چه چیزی می ترسید؟ یکی از دلایل زیر باعث بروز این ترس می شود:

۱.وسواس رسانه ای: رساته ها برای تاثیر بیشتر برنامه ها و مطالب خود ، تصاویری وحشتناک و هیجان انگیز از انفجار هواپیماها نشان می دهند. در واقعیت همه چیز کاملا متفاوت است. تصادفات هوایی بسیار نادر هستند و در صورت وقوع آن قدر که در اخبار یا فیلم ها می بینید فاجعه بار نیستند. آمارها نشان می دهد که ۹۵.۷ درصد از افرادی که در حوادث هوایی هستند جان سالم به در می برند. حتی در تصادفات شدید ۷۶ درصد افراد زنده می مانند.

۲.آسیب شخصی: ترسی که از پرواز دارید ممکن است به دنبال یک تجربه ی ناخوشایند در پروازهای گذشته ایجاد شده باشد. این باعث می شود پرواز را برابر با یک تجربه ی دردناک بدانید.

۳.دستاوردهای شخصی: ممکن است بعد از ازدواج، بچه دار شدن یا دستاوردی که نحوۀ تفکرتان را تغییر دهد، دچار اویوفوبیا شوید. مثلا ممکن است با خود بگویید «اگر در این پرواز بمیرم چه بلایی سر بچه ام می آید؟»

چگونه بر ترس از پرواز غلبه کنیم؟

شناخت دلیلی که برای ترس از پرواز دارید کمک می کند تا بر آن غلبه کنید. به این چند پیشنهاد توجه کنید:

۱.مقایسه ای بین سفر با هواپیما و سایر روش های حمل و نقل داشته باشید

بودن در هواپیما در ارتفاع چند هزارپایی زمین می تواند شما را وحشت زده کند، اما شاید در مورد خطرات مربوط به سایر روش های حمل و نقل فکر نکرده باشید. مثلا احتمال اینکه با ماشین تصادف کنید ۱ در ۵۰۰۰ است. یعنی احتمال اینکه در مسیر رسیدن به فرودگاه بمیرید بیشتر از احتمال مرگ شما در پرواز است. همچنین احتمال مرگ در اثر مار گزیدگی، مسمومیت غذایی، سوختگی با آب داغ و برخورد رعدوبرق نیز بیشتر از احتمال مرگ در پرواز است.

ترس از پرواز

۲.طی پرواز آمادگی لرزش هواپیما را داشته باشید

عدم آگاهی از آنچه پیش می آید می تواند شما را عصبی کند. ممکن است در مورد علت باز گذاشتن کمربند ایمنی در طول پرواز یا دلیل اینکه گوشهایتان حسی عجیب و غریب پیدا می کنند فکرتان مشغول شود. این سوالات می توانند بصورت بالقوه ذهنتان را به سوی بدترین افکار هدایت کنند. اما با افزایش دانش خود در مورد پرواز به شما کمک می کند راحت تر باشید.

ممکن است فکر کنید سرعت هواپیما بیش از حد است اما دانستن اینکه برای پریدن باید به سرعت خاصی برسد بسیار کمک کننده است. وقتی هواپیما هنگام پریدن و فرود آمدن تغییر ارتفاع می دهد فشار هوا تغییر می کند و گوش ها کیپ می شوند. پس برای حفظ آرامش بیشتر علت این تغییرات را دریابید.

۳.از چگونگی عملکرد هواپیما مطلع باشید

داشتن اطلاعات کافی در مورد چگونگی عملکرد فنی هواپیما به شما کمک می کند تا استرس خود را طی پرواز بهتر مدیریت کنید. مطالعات نشان می دهند که ۷۳ درصد افرادی که اویوفوبیا دارند نگران پیش آمدن مشکلاتی در رابطه با عملکرد مکانیکی هواپیما هستند. اگر بدانید چرا هواپیما فلان کار را می کند، به حفظ آرامشتان بیشتر کمک می کند. در جریان باشید که پسا، گرا، پیشرانه و برا چهار نیرویی هستند که باعث می شوند هواپیما از زمین بلند شود.

مطالعه ی بیشتر در مورد این چهار نیرو کمک می کند بدانید طی پرواز باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشید. همچنین یادتان باشد که هواپیما چند موتور دارد و اگر یکی از آنها درست کار نکند، بقیه ی موتورها مشکل را پوشش می دهند و هیچ اتفاقی پیش نمی آید.

۴.نفس عمیق بکشید

برای کسب آرامش، تمرینات تنفسی انجام دهید. یک دستتان را روی شکم قرار دهید و از طریق بینی استنشاق کنید. با هر تنفسی که می کنید باید شکمتان به سمت بالا بیاید. سپس هوا را به آرامی با ۱۰ شماره از دهان خود خارج کنید. این کار را ۴ تا ۵ بار انجام دهید تا آرام شوید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید