چگونه با کودکان کج خلق برخورد کنیم

0
2159

کودکان کج خلق می‌توانند صبر و بردباری انسان را زیر سوال ببرند! گاهی اوقات ممکن است رفتارهای این کودکان آنقدر آزاردهنده باشد که باعث شود شما به طور ناخواسته برخوردهای نامناسبی را در برابر آنها داشته باشید. در این مطلب به چگونگی برخورد مناسب با کودکان کج خلق خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

کودکان کج خلق

محققان دانشگاه سیدنی، روی رفتارهای تهاجمی، قانون شکنی و کج خلقی فراوان کودکان ۲ تا ۱۶ ساله تحقیق کرده‌اند و به چهار روش موثر در برخورد با این رفتارها دست یافتند.

از کج خلقی‌های کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. رفتارهای مخالف که نظم زندگی خانواده را به هم می‌ریزد.
  2. اضطراب‌های کودکان که به باقی افراد خانواده نیز سرایت می‌کند.
  3. وقتی رفتار کودک باعث می‌شود، والدین احساس بی‌لیاقتی کنند.
  4. به کج خلقی‌های خود ادامه می‌دهند و سروصدای بیشتری راه می‌اندازند.

بنابر توصیه این محققان، والدین برای کنترل رفتار کودکان و آرام نگهداشتن آنها، باید:

*هر رفتار خوبی را که از کودک می‌بینند، با محبت کردن و توجه‌های کوتاه مدت، پاداش دهند. حتی اگر کودک در زمان گذراندن تنبیه خود است.

*هر زمان که تغییری در رفتار او به سمت خوب شدن دیدند، او را تحسین کنند. مثلا اگر کودک اسباب بازی‌های نامرتب خود را منظم سرجایش گذاشت، از او تعریف کنند.

*در برابر رفتار بد، فورا با یک توضیح کاملا شفاف از کار غلط آنها، واکنش نشان دهند.

*اگر کودک به بدرفتاری خود ادامه داد، او را به اتاقش فرستاده و به او بگویند، مدتی بنشیند – مثلا چند دقیقه – و به رفتار بد خود فکر کند.

به گزارش طبنا، والدین با این ترفندهای بسیار ساده که بنابر تحقیقات، موثرترین هستند، می توانند رفتارهای نامناسب کودکان خود را مهار کنند.

منبعطبنا
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید