چگونه از بیماری کلیه پیشگیری کنیم ؟

0
522

کلیه‌ها همانند دستگاه تصفیه در بدن انسان عمل می‌کنند، زمانی که شما انواع مایعات را دریافت می‌کنید، وظیفه‌ی کلیه‌ها این است که این مواد را بررسی کنند و قسمت‌های زائد آن را جدا کرده و برای دفع به مثانه ارسال کنند. عملکرد کلیه ممکن است در اثر عوامل مختلفی دچار اختلال شود و به درستی کار خود را انجام ندهد. در این نوشتار به بررسی وظایف کلیه، توصیه‌های سلامت و همچنین نشانه های بیماری کلیه خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

نشانه های بیماری کلیه

وظایف کلیه

یکی از اصلی‌ترین وظایف کلیه بیرون راندن مواد زاید تولید شده بر اثر متابولیسم و یا خورده شده، می‌باشد. کنترل حجم و ترکیبات مایعات بدن نیز از کارکردهای کلیه می‌باشد. قسمت عمده حفظ تعادل بین میزان دریافت و میزان دفع در مورد آب و تقریباً تمام الکترولیت‌های بدن بر عهده کلیه‌ها می‌باشد.

کلیه‌ها مهم‌ترین وظیفه خود را با تصفیه پلاسما و برداشت مواد از فیلتر، بسته به نیازهای بدن انجام می‌دهند. کلیه‌های با دفع مواد ناخواسته به توسط ادرار بدن را تمیز کرده و مواد مورد نیاز را به خون بازمی‌گردانند.

چگونه از بیماری کلیه پیشگیری کنیم؟

زندگی سالم داشته باشیم، مصرف غذاهای سالم، تنظیم فشار خون، دوری از مواد سمی و بسیاری موارد دیگر. به عنوان مثال استفاده از برخی هورمون‌ها، داروها و مکمل‌های مورد استفاده در سالن‌های ورزشی می‌تواند به آسیب کلیه‌ها منجر شود.

چه بیماری هایی کلیه را تهدید میکنند؟

اول بیماری دیابت است. شایع‌ترین علت نارسایی کلیه دیابت است. در درجه بعدی عواملی مانند چربی خون بالا، چاقی و فشار خون بالا باید بررسی و درمان شود. اسید اوریک بالا، سنگ کلیه‌های مکرر، وجود ادم یا خیز از عوامل خطر محسوب می‌شوند.

سنجش سلامت کلیه

اندازه‌گیری فشار خون هر شش ماه تا سالی یکبار و انجام آزمایش ادرار در افراد با ریسک بالا برای سنجش پروتئین در ادرار که نشان‌دهنده تحت فشار بودن کلیه‌هاست.

نشانه های بیماری کلیه

درمان بیماری کلیه چیست؟

در صورتی که فرد در مرحله ۱ و ۲ و ۳ بیماری باشد، درمان با کاهش فشار خون و رژیم غذایی مناسب امکانپذیر است. در مراحل بعدی، تجویز داروهای خون‌ساز و استخوان‌ساز ممکن است لازم شود.

پیشگیری از سنگ کلیهمصرف زیاد آب، محدودیت مصرف نمک و رژیم غذایی خاص. البته داروهای تجاری زیادی در بازار وجود دارد که موثر بودن یا نبودن آن هنوز مشخص نشده است.

نشانه‌های عفونت کلیهدرد کلیه و تب و لرز از نشانه‌های حاد عفونت کلیه‌هاست .

نشانه‌های عفونت مثانه : سوزش ادرار و بند آمدن ادرار از نشانه‌های عفونت مثانه است .

تاثیر مصرف خودسرانه انواع آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها بر بیماری کلیه

بله به طور کلی مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها ممنوع است. به عنوان مثال کسی که برای رفع کمردرد یا آرتروز خودسرانه مسکن مصرف می‌کند، ممکن است دچار آسیب کلیه یا حتی نیازمند دیالیز شود.

درمان سنگ کلیه

اگر اندازه سنگ بزرگ است، برداشتن سنگ لازم است. سنگ‌شکنی برای سنگ‌های هفت تا هشت میلی‌متر توصیه می‌شود. سنگ‌های کوچک‌تر از این اندازه، با مصرف آب، محدودیت نمک و رژیم غذایی ممکن است دفع شود.

جام جم آنلاین، ویکی پدیا
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید