چگونه از بیماری مثانه جلوگیری کنیم؟

0
534

نشستن‌های طولانی مدت و امکانات نامناسب سرویس‌های بهداشتی معمولا از دو علل اصلی به وجود آمدن مشکلات و بیماری مثانه هستند. این ۲ عامل سبب می شوند تا مثانه بیشتر از مقدار مطلوب ادرار در خود ذخیره کند. این ذخیره سازی ادرار باعث تنبل شدن مثانه شده و زمانی که مربوط به میل تخلیه‌ی مثانه می‌باشد، کوتاه می‌گردد. در ادامه به بررسی ۴ ترفند که به سلامت مثانه و پیشگیری از بیماری مثانه کمک می‌کنند خواهیم پرداخت.

بیماری مثانه

نوشیدن آب

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲»، سلامت مثانه در گرو نوشیدن مقادیر زیاد آب است که به رقیق شدن ادرار و عملکرد منظم مثانه کمک می‌کند. هدفتان باید این باشد که روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید. سعی کنید برای خوش طعم شدن آن مقداری آب لیمو یا پرتقال تازه به آن اضافه کنید.

تمرینات تقویت لگن

تقویت عضلات مثانه باعث می‌شود تا سلامت این عضو از بدن تامین گردد. برای انجام اینکار تمرینات کگل را پیشنهاد می‌کنیم، عضلات کف لگن را منقبض کرده و برای ۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس استراحت کنید. پیشنهاد می‌شود که این کار را ۱۰ بار در هر ساعت تکرار کنید.

راه رفتن و اسکوات

این تمرین بسیار برای سلامت مثانه مفید می باشد. ۵ قدم راه بروید و سپس ایستاده و اسکوات بزنید، ۵ ثانیه در حالت اسکوات ( چمباته) بمانید و سپس استراحت کنید. سعی کنید روزی ۶ ست و در هر ست ۵ مرتبه ( جمعا ۳۰ مرتبه ) اینکار را انجام دهید. ست ها را در طول روز تقسیم کنید و یک دفعه ۳۰ بار این تمرین را انجام ندهید.

مثانه را به خوبی تخلیه کنید

داشتن یک مثانه سالم و پیشگیری از بیماری مثانه در گرو خالی کردن آن به طور کامل می‌باشد، در غیر این صورت مجبور می‌شوید ۱۵ دقیقه بعد از ادرار کردن دوباره به توالت برگردید. بارداری و افزایش سن می‌تواند منجر به تنبلی مثانه شده و در نتیجه باعث شود تا مثانه به طور کامل تخلیه نگردد. با چند نفس عمیق کف لگن را آرام کنید و بعد از ادرار کردن یک دقیقه صبر کنید و دوباره ادرار کنید تا مثانه به طور کامل تخلیه گردد.

مترجم: حسین حیدری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید