چهارشنبه سوری ۹۶ و سوختگی‌های خطرناک

0
543

تنها چند روز با چهارشنبه سوری ۹۶ فاصله داریم؛ جشنی که ماهیت‌اش متاسفانه در سالهای اخیر تغییر کرده و کودکان و جوانان با شنیدن «چهارشنبه سوری» یادِ ترقه، نارنجک، صداهای انفجار گوش‌خراش و تقریبا یک میدان جنگ می‌افتند. در صورتی که بزرگترها سالهایی را به یاد دارند که این جشن بسیار ساده‌تر و کم‌خطرتر برگزار می‌شد و آسیب‌های جبران‌ناپذیر و سوختگی‌های خطرناک در آن جایی نداشت. قبل از اینکه به همراه دکتر افشین امینی، متخصص اورژانس به بررسی سوختگی‌های چهارشنبه سوری بپردازیم، از شما خوانندگان عزیز خواهش می‌کنیم که  در چهارشنبه سوری ۹۶ به هیچ‌وجه از مواد منفجره و ترقه‌های غیراستاندارد استفاده نکنید و از افرادی که با چنین موادی، جانِ مردم را به خطر می‌اندازند دوری کنید. همچنین بسیار مراقب فرزندان عزیزِ دلتان باشید.

چهارشنبه سوری 96

متخصص طب اورژانس با اشاره به خطرناک‌ترین سوختگی‌های ایجاد شده در چهارشنبه سوری گفت: صورت، کف دست، انگشتان، کشاله ران، ناحیه تناسلی، کف پا و مفاصل، حساس‌ترین بخش‌های بدن هستند که در صورت سوختگی و بی‌توجهی به درمان اصولی، سبب محدودیت در حرکت در آن ها می‌شود.

دکتر افشین امینی افزود: بسیاری از افراد در زمان سوختگی با آتش اقدام به دویدن می کنند تا شعله ها خاموش شود، در حالی که دویدن بسیار اشتباه است و موجب شعله ورتر شدن آتش می شود. در چنین مواقعی فرد نباید بدود و حاضران در محل باید با انداختن وسیله ای که مانع از رسیدن هوا به آتش شود، شعله های ایجاد شده روی فرد آسیب دیده را خاموش کرده و سپس بیمار را بسرعت به اولین مرکز درمانی منتقل کنند تا تحت درمان های ضروری قرار گیرد.

وی با اشاره به صدای مهیب ناشی از انفجار مواد محترقه گفت: در اثر انفجار، صدای مهیبی ایجاد می شود که برای بیماران قلبی- عروقی، افراد مبتلا به صرع و بیماری های مزمن بسیار خطرناک است و بیماری آنان را تشدید می کند و بنابراین توصیه مان به جوانان این است که از ایجاد صداهای بلند خودداری کنند تا ناخواسته موجب تشدید بیماری و حتی مرگ احتمالی افراد بیمار نشوند.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: شب چهارشنبه سوری، یکی از آیین های زیبای ایران زمین است که بدون استفاده از مواد محترقه خطرناک و ایجاد صداهای مهیب می توان از آن لذت برد. لزومی ندارد در این شب، آتش های بزرگ و صداهای مهیب ایجاد کرد. افراد بجای ترقه و سایر مواد محترقه خطرناک که می تواند عمری پشیمانی برای خود یا دیگران به بار آورد، می توانند از آتش های کنترل شده و کوچک با رعایت نکات ایمنی استفاده کنند و از روی آن بپرند و خاطره خوشی برای خود و خانواده شان رقم بزنند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید