چطور شاد زندگی کنیم

0
396

غرق شدن در مشکلات و مسائل مختلف زندگی کار راحتی است و اگر حواستان را جمع نکنید، دغدغه‌های مختلف سریعا بر شما چیره شده و شادی زندگی را ازتان می‌گیرند. با این وجود پس چطور شاد زندگی کنیم ؟ چگونه نگذاریم دغدغه‌ها و مشغله‌ها شادابی زندگی را از بین ببرند؟ برای اینکار تنها کافیست برخی از فعالیت‌ها و عادت‌های روزانۀ خود را محدود کرده و یا ترک کنید.

چطور شاد زندگی کنیم

بحث کردن در فضای مجازی

می‌دانم که انجام اینکار سخت است و گاهی اوقات غیرممکن، اما باید بدانید که بسیاری از بحث‌هایی که در شبکه‌هایی نظیر فیسبوک و توییتر انجام می‌شود، معمولا نتیجۀ مثبت و مطلوبی ندارد. اگر با نوشته‌ای در فضای مجازی روبه‌رو شدید و احساس کردید که واقعا نیاز به واکنش دارد، ابتدا از خودتان سوال کنید که «آیا این نوشته ارزش واکنش و انرژی من را دارد؟ آیا می‌توانم جای دیگه این انرژی را مصرف کنم؟» متمرکز کردن انرژی‌مان در جای دیگر شاید نتایج بهتر و مطلوب‌تری را برای زندگی‌مان رقم بزند.

بیش از حد جواب «بله» دادن

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» اگر بیش از حد جواب مثبت دادن به خواسته‌های دیگران باعث لطمه دیدن شادابی‌تان در زندگی شده، مقصر خودتان هستید. چند قدم به عقب برگردید و مجددا توانایی‌های خود را ارزیابی کنید. زمان‌های در دسترس بودنتان را جدول‌بندی کرده و حد و مرزی را برای خودتان مشخص کنید. از همه مهم‌تر به این برنامه‌ریزی‌ها پایبند باشید.

لم دادن روی مبل را به پیاده‌روی ترجیح می‌دهید

مطمئنا بعضی شب‌ها لَم دادن روی مبل و تماشای یک فیلم، بسیار وسوسه‌انگیز است؛ اما شک نکنید که انجام فعالیت‌های مطلوب به شما کمک می‌کنند تا سلامتی خود را بهبود بخشیده و زندگی شاداب‌تری داشته باشید. قدم بزنید، چیزی بنویسید، با دوست‌تان تماس بگیرید، نقاشی کنید، با حیوان خانگی‌تان بازی کنید، وزنه بزنید یا یک ساز بردارید و شروع به نواختن کنید. کارهای مختلفی که باعث شادی‌تان می‌شوند را امتحان کنید.

شب‌زنده‌داری

نیازی نیست بگوییم که یک خواب خوب و راحت چقدر برای سلامتی‌تان مهم است. هرچه زودتر بتوانید به یک برنامۀ منظم خواب دست پیدا کنید، بدنتان زودتر به آن عادت می‌کند و دیگر صبح‌ها به سختی و با ناراحتی از رخت‌خواب بیرون نمی‌آیید. معمولا یک خواب ۷ تا ۹ ساعته مطلوب بوده و می‌توانید اطمینان حاصل کنید که در این بازۀ زمانی از خواب، مغزتان عملکرد مناسبی دارد.

داشتن انتظارات غیرواقعی

هرچه انتظارات ما از زندگی غیرواقعی‌تر باشند، بیشتر از زندگی خودمان ناامید شده و ناراحتی وجودمان را فرا می‌گیرد. خستگی ناشی از نرسیدن به این انتظارات، به شدت ناامیدکننده است و باعث می‌شود تا همواره افکار منفی دربارۀ خودمان و توانایی‌هایمان داشته باشیم. انتظارات‌تان را بازنویسی کنید و سعی کنید آنها را با گزینه‌هایی که واقع‌بینانه‌تر هستند جایگزین کنید.

سر و کله زدن با اقوام غیرقابل‌تحمل

همه می‌گویند که ما نمی‌توانیم اعضای خانواده‌مان را انتخاب کنیم؛ اگرچه این جمله درست است، اما ما می‌توانیم فضایی که از مغزمان به اعضای خانواده اختصاص می‌دهیم را مدیریت کنیم. معمولا در بستگان و اطرافیان همیشه افرادی وجود دارند که برقراری ارتباط با آنها نه تنها التیام‌بخش نیست، بلکه باعث اذیت شدن روح و روان نیز می‌گردد. اگر واقعا حس می‌کنید که دیگر قادر به تحمل این افراد نیستید، گفتن «بسه دیگه» اصلا اشکالی ندارد. روابط نامطلوب و منفی در میان رابطه‌های دوستی، رابطه‌های عاطفی و همچنین روابط خانوادگی وجود دارند. سلامتی روان خود را تنها به این دلیل که کسی از بستگانتان است، به خطر نیندازید و بیشتر به فکر خودتان باشید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید