چربی سوزی یا کاهش آب بدن ؟

0
331

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با رفتن بر روی ترازو، از دیدن عدد وزنتان شگفت‌زده شده باشید. گاهی پیش می‌آید که وزن کم می‌کنید اما چربی‌ها سر جای خودشان هستند! علت این است که در واقع شما چربی نسوزانده‌اید و فقط با کاهش آب بدن مواجه هستید. مثال بارز این موضوع تاثیر سونا در کاهش وزن است؛ گرمای سونا باعث می‌شود که به شدت عرق بریزید، اما این عرق ریختن در اثر چربی سوزی نیست و فقط آب بدن‌تان است که خارج می‌شود و بعد از مصرف مایعات این آب جایگزین شده و دوباره به وزن سابق‌تان بازمی‌گردید. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

کاهش آب بدن

برخی نکات و ترفندها می توانند به درک این که آیا به واقع در حال چربی سوزی و کاهش وزن خود هستید یا تنها کاهش آب بدن را تجربه میکنید، کمک کنند.

آخرین وزن

اگر در ابتدای روز خود را وزن کرده و دریافتید طی شب گذشته وزن کم کرده اید، ممکن است تنها کاهش آب بدن را تجربه کرده باشید. وزن واقعی یک شبه کم نمی شود، اما این احتمال وجود دارد که بدن تا پنج پوند (۲.۲ کیلوگرم) از وزن آبی خود را از دست بدهد. برای حصول اطمینان از این که به واقع وزن کم کرده اید، وزن کردن هفتگی را مد نظر قرار دهید. کاهش یا افزایش وزن شما در این شرایط بسیار دقیق‌تر از وزن کردن روزانه مشخص خواهد شد.

کاهش وزن پایدار

وزن آبی نوسان دارد. اگر طی یک شب دو کیلوگرم از وزن خود را از دست داده اید و سپس در طول روز دوباره این کاهش وزن جبران شده است، احتمالا با روند کاهش وزن واقعی مواجه نیستید. کاهش وزن واقعی پایدارتر است و دامنه نوسان آن بسیار کمتر از مقادیر چشمگیری است که وزن آبی نشان می دهد. برای آگاهی از وزن واقعی بهتر است صبح پس از بیدار شدن از خواب، اجابت مزاج انجام داده و پیش از خوردن صبحانه خود را وزن کنید.

انرژی زیاد

کاهش وزن با افزایش سطوح انرژی همراه است. اگر به واقع در حال کاهش وزن باشید و نه کاهش آب بدن ، افزایش سطوح انرژی و همچنین تغییر در دوام آن را احساس خواهید کرد. از آنجایی که وزن آبی تنها نوسان آب در بدن و نه چربی محسوب می شود، با کاهش آن تغییر خاصی در سطوح انرژی خود احساس نخواهید کرد، زیرا نوسان وزن آبی ممکن است در نتیجه رفتن به توالت یا کم آبی بدن شکل گرفته باشد.

قدرت بیشتر

نوسان وزن آبی تاثیری بر توانایی انجام وظایف جسمانی نخواهد داشت. اما زمانی که روند کاهش وزن واقعی را آغاز کنید، در می یابید که برای مدت زمانی طولانی‌تر نسبت به گذشته می توانید در حالت ایستاده قرار بگیرید، مدت زمان بیشتری پیاده روی کنید و یا بهتر بدوید. قدرت از هر روزنه ای نفوذ می کند و زمانی که به واقع وزن کم کنید و چربی بسوزانید، توانایی و قدرت شما فراتر از آن چیزی خواهد بود که انتظار داشته اید. وظایفی مانند بالا رفتن از پله یا پیاده روی که تا پیش از این انجام آنها قدرت و انرژی زیادی از شما می گرفت، در نتیجه کاهش وزن واقعی راحت‌تر انجام می شوند.

گشادی لباس‌ها

از آنجایی که کاهش آب بدن نوسان دارد به واقع متوجه این نمی شوید که لباس هایتان اندکی گشادتر از حالت عادی شده اند، زیرا وزن آبی تاثیری روی تناسب لباس با اندام شما ندارد. اما زمانی که کاهش وزن واقعی را تجربه می کنید، به واسطه گشاد شدن لباس ها متوجه این روند خواهید شد. این یکی از بهترین نشانه هایی است که بیان می کند کاهش وزن شما در نتیجه چربی سوزی و نه نوسان وزن آبی رخ داده است.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید