چرا همیشه خسته ام ؟ ۶ علت اصلی خستگی مداوم

140

آیا تا به حال شده صبح از خواب بیدار شوید و آنقدر خسته باشید که بخواهید دوباره چند ساعتی به خواب بازگردید؟ شاید فکر کنید که تنها علت خستگی مداوم، کم خوابی باشد، اما قضیه به این آسانی نیست. اگر این سوال ذهن‌تان را مشغل کرده که « چرا همیشه خسته ام ؟» بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

چرا همیشه خسته ام

رژیم غذایی التهابی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» وقتی رژیم غذایی‌تان سرشار از مواد غذایی فرآوری شده است، کار را برای بدنتان دشوار می‌کنید. غذاهای التهابی باعث میشوند تا در بدن‌تان میزان رادیکال‌های آزاد افزایش پیدا کند که باعث آسیب دیدن سلول‌ها شده و کار را برای تولید انرژی مشکل می‌کنند. غذاهای پر از شکر و فرآوری شده را دور بریزید و مواد غذایی طبیعی و ارگانیک را جایگزین آنها کنید.

رژیم غذایی نامتوازن

اگر مواد مورد نیاز بدنتان که شامل پروتئین، آهن، ویتامین‌ها و سبزیجات هستند را به اندازه‌ی کافی دریافت نکنید، احساس خستگی به سراغتان خواهد آمد. کم‌خونی مثال خوبی برای این مشکل است، کم‌خونی و خستگی ناشی از آن ریشه در کمبود آهن دارند. بهتر است برنامه غذایی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که غذاهای متنوع در آن جای داشته باشند. سعی کنید موادی که به اندازه‌ی کافی دریافت نمی‌کنید را از طریق نوشیدنی‌های طبیعی و یا اسموتی‌ها به بدن‌تان برسانید.

افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب می‌توانند هورمون‌های شادی و احساس خوب مانند دوپامین و اندورفین را در بدن از بین ببرند. در بسیاری از مواقع افسردگی ناشی از نداشتن تحرک کافی و انرژی لازم برای انجام کارهاست. از آن طرف استرس و اضطراب زیاد نیز می‌توانند باعث کاهش کیفیت خواب شده و منجر به خستگی شوند. در چنین وضعیتی حتما سریعا با یک متخصص برای درمان این عارضه‌ها مشورت کنید.

همچنین بخوانید :  نقش تلفن همراه در آسیب دیدن ستون فقرات

چرا همیشه خسته ام

استرس مداوم

اگر زندگی شما به گونه‌ای است که همواره ذهنتان درگیر است و استرس دارید و هیچ زمانی را برای استراحت ذهن‌تان اختصاص نمی‌دهید، به مرحله‌ای خواهید رسید که دیگر خواب خوب هم شاید نتواند خستگی‌تان را برطرف کند. به چنین وضعیتی خستگی آدرنال گفته میشود که معمولا در اثر داشتن استرس مزمن، ورزش بیش از حد، رژیم غذایی ضعیف و کم خوابی به وجود می‌آید. غدد فوق کلیوی (آدرنال) وظیفه دارند که حدود ۵۰درصد از هورمون‌های بدن را منتشر کنند، به همین دلیل اگر دچار مشکل شوند، تنظیم هورمون‌های بدن نیز دچار اختلال شده و می‌تواند به مشکلاتی نظیر خستگی آدرنال ختم شوند. اگر فکر میکنید در چنین وضعیتی قرار دارید، حتما با متخصص مشورت کنید.

مشکلات روده

عدم تعادل میکروبیوم در روده می‌تواند منجر به خستگی مداوم گردد. ریزاندامگان موجود در روده، وزن، خلق و خو و تناسب اندام ما را کنترل می‌کنند. به طور مثال رشد بیش از حد مخمر در روده می‌تواند باعث بروز گیجی و خستگی مداوم شود.

نداشتن تحرک کافی

کار کردن پشت میز، تماشای زیاد تلویزیون و ورزش نکردن از نشانه‌های یک زندگی بدون تحرک هستند. این عوامل با گذشت زمان احساس خستگی را به شما منتقل میکنند. به بدن خود لطف کوچکی کنید و هر روز صبح برای پیاده‌روی از خانه بیرون بروید.

مراجعه به پزشک

همیشه این احتمال وجود دارد که خستگی شما ناشی از یک وضعیت یا عارضه‌ی پنهان باشد. پس اگر نگران این موضوع هستید بهتر است به پزشک مراجعه کرده تا به طور کامل و تخصصی مورد بررسی قرار بگیرید.

مترجم: حسین حیدری
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید