چرا نوشابه گازدار دشمن سلامت شماست؟

0
859

نوشابه گازدار روزانه توسط میلیون‌ها نفر انسان در سراسر جهان مصرف میشود و یکی از محبوب‌ترین نوع نوشیدنی‌ها در دنیا است. متاسفانه مصرف نوشابه گازدار هیچ جنبه‌ی مثبتی نداشته و به راحتی می‌توان گفت که فقط برای سلامت انسان ضرر دارد. بسیاری از افراد متاسفانه به هشدارهای سازمان‌های سلامت و بهداشت و متخصصین تغذیه درباره خطرات مصرف نوشابه توجه نمی‌کنند. در این نوشتار قصد داریم شما را با خطرناکترین مضرات نوشابه گازدار آشنا کنیم تا شاید این مطلب باعث شود که این نوشیدنی مضر را از رژیم غذایی خود حذف کنید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.
نوشابه گازدار

کمبود در دریافت مواد مغذی

افرادی که به جای نوشیدنی های سالمی مانند شیر کم چرب و آب میوه های طبیعی به مصرف نوشابه های گازدار تمایل دارند، احتمال کمتری دارد به میزان کافی مواد مغذی مانند ویتامین A، کلسیم و منیزیم دریافت کنند. افزون بر این، نوشابه های گازدار حاوی اسید فسفریک هستند که از بین رفتن کلسیم و منیزیم را موجب می شود. کلسیم و منیزیم به عملکرد بهینه سیستم ایمنی بدن کمک می کنند.

خطر ابتلا به دیابت

نوشابه های گازدار حاوی شربت ذرت فروکتوز بالا و همچنین سطوح بالای رادیکال های آزاد هستند که با آسیب بافتی، ابتلا به دیابت، و عوارض دیابتی پیوند خورده اند.

مضرات بطری ها

بطری های پلاستیکی نوشابه های گازدار و آب حاوی ماده شمیایی سمی به نام بیسفنول A (BPA) هستند که می توانند از بطری به نوشیدنی و در نهایت بدن انسان نفوذ کنند. شواهد روزافزون بیسفنول A را با بیماری های بیشمار از جمله افت عملکرد سیستم ایمنی بدن پیوند داده اند. کارشناسان سلامت توصیه می کنند که کودکان را در برابر محصولات حاوی بیسفنول A، به ویژه آنهایی که مصرف می شوند یا استفاده روزانه دارند، محافظت کنید.

چاقی

مصرف نوشابه های گازدار رژیمی در واقع به افزایش وزن کمک می کنند! مطالعه ای که با حضور ۱,۵۵۰ نفر انجام شد، نشان داد افرادی که نوشابه رژیمی مصرف می کردند با خطر افزایش یافته ۴۱ درصدی ابتلا به اضافه وزن یا چاقی برای هر بطری نوشابه در روز مواجه بودند. مشخص شده است که هر مزه شیرین به سلول های بدن سیگنال ذخیره چربی و کربوهیدارت ها را ارسال می کند که باعث گرسنگی بیشتر فرد می شود. مزه های شیرین ترشح انسولین را نیز افزایش می دهند که توانایی بدن برای چربی سوزی را مختل می کند. تاکنون هیچ مطالعه منتشر شده ای ثابت نکرده است که نوشابه های رژیمی به کاهش وزن کمک خواهند کرد.

دریایی از قند

یک قوطی نوشابه گازدار حاوی ۱۰ قاشق چایخوری شکر است که میزان قابل توجهی محسوب می شود. تغذیه بدن با این میزان قند که در حالت مایع قرار دارد، قند خون را به شدت افزایش می دهد و موجب یک واکنش انسولینی در بدن می شود. مصرف نوشابه گازدار به طور منظم می تواند در نهایت به افزایش وزن، بیماری دیابت، مقاومت به انسولین، و دیگر مشکلات سلامت منجر شود.

نوشابه گازدار

محتوای اسید فسفریک

اسید فسفریک توانایی بدن برای جذب کلسیم به طور طبیعی را مختل می کند. عدم دریافت کلسیم به میزان کافی می تواند به نرمی استخوان، پوکی استخوان و پوسیدگی دندان منجر شود. همچنین، اسید فسفریک میانه خوبی با اسید معده ندارد، جذب مواد مغذی را مسدود می کند و گوارش را کند می سازد.

کمبود آب بدن

مصرف نوشابه های گازدار به دلیل محتوای بالای قند، سدیم، و کافئین موجود در آنها می تواند به کم آبی بدن منجر شود. بسیاری از مردم به همراه وعده های غذایی خود به جای آب، نوشابه های گازدار مصرف می کنند و تامین آب مورد نیاز روزانه بدن را فراموش می کنند.

شیرین کننده های مصنوعی

نوشابه های رژیمی حاوی آسپارتام هستند که جای شکر را پر می کند و این ماده می تواند برای بدن مضرتر از قند باشد. گزارش ها نشان داده اند که آسپارتام می تواند به شکل گیری تشنج، تومورهای مغزی، بیماری ام‌اس، دیابت، اختلالات عاطفی، و بسیاری مشکلات سلامت دیگر منجر شود.

فاقد مواد مغذی

نوشابه های گازدار فاقد هر گونه ارزش غذایی است. هیچ اثر مثبتی به استثنای مزه خوب از مصرف نوشابه های گازدار نصیب شما نخواهد شد.

خرابی دندان

هنگامی که به طور مرتب نوشابه گازدار می نوشید با تشکیل پلاک روی دندان های خود مواجه خواهید شد که می تواند پوسیدگی دندان و بیماری لثه را به همراه داشته باشد. همچنین، زمانی که باکتری های موجود در دهان با محتوای قند نوشابه تغذیه می شوند به تولید اسید اقدام می کنند. اسید می تواند به پوسیدگی دندان منجر شود.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید